Ewa Błaszczyk czytała dzieciom Śpiącą Królewnę w Baśniowym Pałacu Żelechów

📅 wtorek 05.08.2014 do sobota 09.08.2014
Ewa Błaszczyk czytała dzieciom Śpiącą Królewnę w Baśniowym
Pałacu Żelechów

Półmetek wakacyjnego cyklu „cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów" już za nami. „Baśniowy Pałac" w lipcowe soboty  2014 r. odwiedzili: Marta Kuligowska, Michał Zawadka, Radosław Pazura i Barbara Bursztynowicz z mężem Jackiem oraz liczni baśniowi bohaterowie. Podczas ostatniego spotkania pogoda znów dopisała i czytanie dzieciom odbyło się w pięknej scenerii zabytkowego pałacowego parku. Ewa Błaszczyk, która dużo pracuje z dziećmi od razu ujęła serca uczestników i przeniosła wszystkich w świat dobrych wróżek chrzestnych i złych czarów, które uśpiły piękną królewnę na cały wiek.
Z głębokiego snu mógł obudzić „Śpiącą Królewnę" jedynie pocałunek dzielnego księcia, wszak prawdziwa miłość ma wielką moc i potrafi pokonać nawet złe zaklęcia. Doskonały kontakt aktorki ze słuchaczami zaowocował przeczytaniem kolejnej bajki,  były pytania i konkursy, w których dzieci chętnie uczestniczyły. Nie zabrakło również autografów i pamiątkowych zdjęć. Gry i zabawy w plenerze oraz warsztaty, podczas których można było wykonać m.in. baśniową zakładkę do książki, zorganizowali pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej w Żelechowie. Dla młodszych dzieci były też kolorowanki, a dla wszystkich dobra zabawa.

W najbliższą sobotę, 9 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się szóste spotkanie z cyklu „cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów". Zaproszenie do „Baśniowego Pałacu" przyjęła tym razem Joanna Trzepiecińska, która przedstawi losy „Królewny Śnieżki i krasnoludków".

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów" promująca głośnie czytanie dzieciom jest prowadzona przez wszystkie sobotnie popołudnia lipca i sierpnia 2014 r. (spotkanie z gościem specjalnym ok. godz. 17.00). Aktywności są planowane na terenie pałacowego parku, który wraz z budynkiem Pałacu został wpisany na listę zabytków. XVIII-wieczny Pałac Żelechów utrzymany w stylu klasycystycznym ma ciekawą historię, sam Brzechwa pisał: „wiadomo, że Żelechów słynie z dziadków do orzechów" („Orzech"). Obecnie kompleks pałacowo-parkowy w mazowieckim Żelechowie (87 km od Warszawy i 87 km od Lublina) funkcjonuje jako obiekt konferencyjno-wypoczynkowy posiadając 75 stylowych pokoi, własny browar, SPA & Wellness, stawy rybne i pałacowe lochy. Podczas kolejnych spotkań w „Baśniowym Pałacu" znane z mediów osoby, aktorzy, autorzy bajek i dziennikarze przenoszą dzieci w świat baśniowych bohaterów jak: „Jaś i Małgosia", „Kopciuszek", „Królewna Śnieżka", „Pinokio", „Calineczka, „Śpiąca królewna", ale również i wydawniczych niespodzianek.

Inicjatywa „Baśniowy Pałac" skierowana jest do wszystkich chętnych dzieci – mile widziane są dzieci z Żelechowa i okolic. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

Społeczna inicjatywa Pałacu Żelechów jest promowana wśród lokalnej społeczności, wpierają ją także lokalne władze, biblioteka, ośrodek kultury i miłośnicy rozwijania czytelnictwa wśród dzieci oraz media. Akcję wsparło wielu artystów m.in. Ewa Błaszczyk, Barbara i Jacek Bursztynowicz, Marta Kuligowska, Maciej Orłoś, Radosław Pazura, Joanna Trzepiecińska, czy Michał Zawadka. „Baśniowy Pałac" został objęty patronatem przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", Burmistrz miasta Żelechowa, TVP Lublin, Tygodnik Siedlecki, Radio Podlasie oraz portale: podlasie24.pl; kuriergarwolinski.pl; miastodzieci.pl
i Qlturka.pl.