EGGSpozycja. Górnośląskie kroszonki 2015, Bytom

📅 sobota 21.03.2015 do czwartek 30.04.2015
EGGSpozycja. Górnośląskie kroszonki 2015, Bytom

Kroszonki, kojarzone dziś ze Zmartwychwstaniem, już w starożytności były otaczane czcią. Miały zapewniać trwanie świata, odradzanie się przyrody, konotowały płodność, życie. Symboliczne były barwy i kształty pojawiających się na nich dekoracji, ważne było także to, w jakim celu zostały przygotowane. Stanowiły bowiem przedmiot ludycznych zabaw, jak również podarek świąteczny dla najbliższych oraz umowny dowód uczucia – dla ukochanych, którzy w śmingus-dyngus polewali swe lube wodą.

Prezentowane na EGGSpozycji kroszonki – raz wielobarwne, kiedy indziej pozbawione koloru na rzecz misternej kompozycji lub nietypowej konstrukcji – zaskakują różnorodnością form, mnogością stosowanych technik, wzornictwem bądź przedstawianą tematyką. Obok kroszonek w geometryczno-kwiatowe wzory odnajdziemy prace obrazujące plenery, obok całkowicie wypełnionych drobniutką dekoracją – pełne prześwitów ażury.

Wśród prac zgłoszonych do XXVI Konkursu kroszonek są jaja dekorowane techniką batikową (polegającą na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku i pokrywaniu powierzchni farbą) czy techniką rytowniczą, w przypadku której zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Na EGGSpozycji odnaleźć też można kroszonki oklejane nićmi, koralikami, ziarnami, otulone frywolitką, a także zdobione techniką decoupage.

Podczas otwarcia wystawy, które odbędzie się 21 marca o godz. 11, wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu, w którym wzięło udział 41 osób, w tym 12 debiutantów. Zgłoszono 220 prac (44 zestawy po 5 kroszonek). W programie wernisażu znajduje się ponadto pokaz zdobienia jaj sitowiem w wykonaniu Olgi Palecznej.

Wystawa jest zorganizowana dzięki wsparciu Gminy Bytom, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bytomiu oraz Zakładu Budynków Miejskich w Bytomiu. Wśród fundatorów nagród znajdują się ponadto patroni honorowi konkursu i wystawy: Wojewoda Śląski Piotr Litwa, Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Biskup Diecezji Gliwickiej Jan Kopiec oraz Prezydent Bytomia Damian Bartyla. Nagrody ufundowali także: Liga Kobiet Nieobojętnych, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Zakład Piekarniczy Kryspin Krysik w Bytomiu, TVP Katowice, „Gość Niedzielny", Miesięcznik „Śląsk" oraz „Życie Bytomskie".

Wernisaż: 21 marca (sobota), godz. 11.00
Czas trwania wystawy: 21 marca-30 kwietnia 2015