Fisher Price
rysuj

Dźwiękowe obrazy. O czym opowiada muzyka? Koncert familijny oraz warsztaty

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 (Sala Mieszczańska)
🗺 mapa
📅 sobota 03.12.2022
Dźwiękowe obrazy. O czym opowiada muzyka? Koncert familijny oraz warsztaty
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Liczba miejsc ograniczona.
Dla: dzieci 5-12 lat wraz z opiekunami;
Prowadzenie: Zuzanna Pobłocka, Dominika Król
Projekt: stARTer
Termin: 3.12.2022, 11:00-12:00 – koncert, 12:30-14:30 – warsztaty,

KONCERT

film

Kolorowe ptaki, rwące wodne kaskady, wyłaniający się z wodnego nurtu wodnik, strachy, lśniące gwiazdki… Czy można je usłyszeć?

Dźwiękonaśladownictwo towarzyszy ludziom od czasów prehistorycznych. Tak ludzie zwabiali zwierzęta podczas polowań, tak zagrzewali się do boju. A potem? Potem ruch, kierunek melodii, tempo muzyki, dobierany precyzyjnie rytm wywoływały odpowiedni nastrój i ilustrowały dźwiękowe obrazy. Przez wieki naśladowanie odgłosów przyrody, wywoływanie odpowiednich nastrojów przeistoczyło się w opowiadanie muzyką całych historii. W świecie dźwięków wszystko jest możliwe! Mały trzmiel może zaangażować kilkudziesięcioosobową orkiestrę do odtworzenia skomplikowanej trasy swojego lotu, a cały świat przędącej na kołowrotku dziewczyny można zamknąć jedynie w głosie śpiewaczki i fortepianie.

Jak kompozytorzy dobierają dźwięki? Skąd czerpią inspiracje? Jakie wskazówki dają wykonawcom? Te pytania nie pozostaną bez odpowiedzi, dzięki opowieści Zuzanny Pobłockiej.

O namalowanie dźwiękowych obrazów podczas koncertu zadbają:

Alicja Rydel – sopran, Zuzanna Lisiecka – fortepian, które zaprezentują się w utworach: Edwarda Griega – „Med en Vandilije” (Z lilią wodną) i Karola Szymanowskiego – „Gwiazdka” z cyklu Rymy Dziecięce op. 49
Anna Strankowska – gitara, która zagra utwór „Abendlied” Johanna Kaspara Mertza
Paweł Deja – akordeon, którego usłyszymy w utworze „Naspik” ze zbioru Rząpielnik, czyli szkicownik z Pomorza Krzysztofa Olczaka
Duet klarnetowy: Gabriela Czerwińska i Jakub Szymański w utworach Invitación oraz Los Tres Golpes Ignacio Cervantesa
Beniamin Brzozowski – tuba, z towarzyszeniem fortepianu, przy którym zasiądzie Łukasz Kania, w utworze Benedetto Marcellego – Sonata a-moll

WARSZTATY

Warsztaty tworzenia ilustracji w technice kolażu udowodnią, że opowieść można wyrazić w każdej dziedzinie sztuki. Inspiracją do nowych, stworzonych familijnie dzieł będą teksty pieśni oraz zabytkowe dzieła sztuki znajdujące się w Ratuszu Staromiejskim.

Repliki zabytkowych artefaktów, kolorowe czasopisma, kredki, nożyczki, a przede wszystkim twórcze głowy w ruch! Niech powstaną nowe interpretacje dawnych dzieł! Wspólna praca z rodzicami będzie okazją do kreatywnego spędzenia czasu i zapoznania się z ważnymi dla sztuk plastycznych pojęciami, takimi jak kompozycja czy kontekst.

Warsztaty poprowadzi Zuzanna Pobłocka, a o wstęp dotyczący obiektów zabytkowych znajdujących się w Ratuszu Staromiejskim zadba Dominika Król.

Partnerami wydarzenia są Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego, Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu, Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Gdyni.

850 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent