Ekspozycja zaprezentowana została po raz pierwszy w Polsce. Pretekstem do opowieści o zmianie miłosnych obyczajów na przestrzeni niemal 150 lat jest historia polsko-węgierskiej pary. To niezwykła podróż przez kilka epok, w czasie których zwyczaje związane z miłością – wyborem partnera, małżeństwem i erotyką – ulegały rewolucyjnym przemianom.
Program:
13.00 – warsztaty poświęcone węgierskim podarunkom
Koszt: bilet wstępu do Muzeum dla Dzieci
15.00 – interaktywne oprowadzanie po wystawie „Węgierska miłość”. Oprowadzanie dla osób dorosłych.
Koszt: 10 zł
16.00 – warsztaty śpiewu pieśni miłosnych prowadzone przez zespół Stara Śpiewka. Warsztaty dla osób dorosłych.
Koszt: 10 zł
Więcej informacji: http://bit.ly/2qTrxp1
Dzień węgierski
25 czerwca 2017, od godz. 13:00
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa
Wystawa „Węgierska miłość”
Wszystkie odcienie węgierskiej miłości – od schyłku XIX wieku, przez przełomowe lata 60., aż po współczesność – to temat wystawy przygotowanej przez Skansen Etnograficzny w Szentendre.
Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy czasu poznawania się i narzeczeństwa. Zwiedzający m.in. dowiedzą się, kogo poślubiliby, gdyby urodzili się w innej niż obecna epoce, skąd wziął się zwyczaj ozdabiania drzewa przed domem dziewczyny lub w jaki sposób zdobyć miłość ukochanego za pomocą miłosnych praktyk magicznych. Obok odpowiedzi na te pytania przybliżone zostaną przemiany obyczajowe lat 60. XX wieku, wynikające z kontekstu historycznego i z rewolucji seksualnej oraz współczesne zwyczaje związane z dobieraniem się w pary.
Kolejną część poświęcono przygotowaniom weselnym oraz ceremonii ślubnej. Regionalne węgierskie potrawy, ludowe stroje, a także przedmioty używane podczas tego istotnego z wielu powodów obrzędu złożą się na obraz tradycyjnego wiejskiego wesela. Fragmenty dotyczące nowoczesnych trendów ubarwią zamieszczone na wystawie filmy oraz muzyka. Ekspozycję zamyka oddzielona od pozostałych część dotycząca tematu erotyki i seksualności.
Skansen Etnograficzny w Szentendre – to największy na Węgrzech skansen, założony w 1967 roku. Muzeum posiada kolekcję, na którą składa się ok. 80 000 obiektów, ponad 100 000 fotografii oraz bogata dokumentacja dotycząca węgierskiej architektury ludowej, historii i zwyczajów z różnych regionów Węgier.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – założone w 1888 roku, jedno z największych muzeów etnograficznych w Europie. Posiada najbogatszy w Polsce zbiór obiektów etnograficznych i archiwaliów – ok. 100 000 muzealiów.
Wystawa „Węgierska miłość”
19 maja – 31 sierpnia 2017
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa
Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Pierwsze w Polsce muzeum etnograficzne dedykowane najmłodszej publiczności. Zaprojektowane pod kątem dziecięcych potrzeb doświadczania, zadawania pytań oraz szukania odpowiedzi na temat otaczającej dzieci rzeczywistości. Wszystko po to, aby poznawać kulturowe dziedzictwo i piękno świata bez …
ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa
22 696 53 80
rezerwacje@ethnomuseum.pl
https://www.ethnomuseum.pl