Dzień Szabli odbywa się po raz szósty z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie i Magyar Szablyavívó Iskola. Partnerem wydarzenia jest Minister Obrony Narodowej Węgier, Ambasada Węgier w Warszawie oraz Węgierski Instytut Kultury.
– Szabla jako element polskiej, a także węgierskiej kultury, tradycji, tożsamości i historii jest już niemal zapomniana. Istnieje zatem realne zagrożenie bezpowrotnej utraty tej części naszego dziedzictwa. Organizując Dzień Szabli, chcemy ocalić od zapomnienia zarówno symbolikę i znaczenie szabli dla naszej kultury, jak też samą sztukę walki – podkreśla Jarosław Buć, główny instruktor Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.
PROGRAM DNIA SZABLI
14.00-14.15, Pałac na Wyspie
Oficjalne otwarcie Dnia Szabli.
14.15-14.30, Pałac na Wyspie
„Jak powstaje szabla” – wykład płatnerza Jacka Wojtysiaka.
14.30-15.55, Pałac na Wyspie
Premiera książki graficznej „Borsody. Fechmistrz” – spotkanie z autorem, Norbertem Madayem.
Publikacja jest pierwszą biografią fechmistrza, który wywarł ogromny wpływ na kierunki rozwoju polskiej szermierki, zarówno przed jak i po wojnie. O László Borsodym opowiadać będzie osoba, która najlepiej zna jego historię – Norbert Máday, autor tomu o życiorysie fechmistrza, liczącego ponad tysiąc stron. Biografia prezentowana podczas Dnia Szabli będzie skróconą wersją tej publikacji, opierającą się na beletrystycznych anegdotach z życia Borsodyego i jego uczniów. Miniopowiadania połączone zostaną z faktograficznymi fragmentami nakreślającymi historyczny kontekst opisywanych zdarzeń. Do każdego rozdziału dołączona będzie dwustronicowa ilustracja autorstwa utalentowanych rysowników.
15.55-16.10, Pałac na Wyspie
„Wspomnienie Jerzego Pawłowskiego, szablisty wszech czasów” – spotkanie z Michałem Pawłowskim, synem szermierza.
16.10-16.20, taras Pałacu na Wyspie
Pokaz szermierki szablą według metodologii László Borsodyego, zaprezentowany przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą i Węgierską Szkołę Szermierki (Magyar Szablyavívó Iskola). Wydarzenie uzależnione od pogody.
16.20-17.20, taras Pałacu na Wyspie
Warsztaty szermierki szablą – trening podstawowych technik szermierczych pod opieką instruktorów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą i Magyar Szablyavívó Iskola. Wydarzenie uzależnione od pogody.
Szabla to przede wszystkim ruch i działanie, dlatego każdy, dorosły i dziecko, będzie mógł wziąć udział w warsztatach, podczas których chwyci za szablę, przyjmie szermierczą postawę i pod opieką instruktora wykona swoje pierwsze cięcia i zasłony.
Muzeum Łazienki Królewskie
Lekcje Muzealne Lekcje odbywają się w autentycznych wnętrzach stanisławowskich. Istnieje możliwość rozszerzenia omawianych tematów o prelekcje ilustrowane dużym wyborem slajdów lub o zajęcia w pracowni plastycznej. Cena lekcji muzealnej - 80,- zł/klasa (do 30 osób) Tematy lekcji: 1. Dzień zwyczajny …
00-460 Warszawa
(22) 5060 101 (centrala), (22) 5060 183 (rezerwacja)
http://www.lazienki-krolewskie.pl