Dzień św. Patryka 2019 w Gdańsku

Gdańsk
🗺 mapa
📅 sobota 16.03.2019 do niedziela 17.03.2019
Dzień św. Patryka 2019 w Gdańsku

W całej Polsce z okazji obchodów przypadającego na 17 marca dnia Św. Patryka odbędą się koncerty, wystawy, wykłady oraz inne liczne wydarzenia poświęcone irlandzkiej muzyce, tańcowi, kulturze i kuchni. W tym roku aż 21 miast podświetli na zielono łącznie 53 znane obiekty. W Gdańsku zielone iluminacje ozdobią wiadukty przy ulicach Uczniowskiej i Kościuszki.

Dzień św. Patryka, narodowe święto Irlandii, obchodzony jest 17 marca. Największe i najbardziej widowiskowe uroczystości związane z tym świętem odbywają się w Dublinie i w Nowym Yorku, jednak rozmaite imprezy organizowane są też w setkach innych miast na kilku kontynentach. W ramach Festiwalu Świętego Patryka również w Polsce organizowane są wydarzenia z okazji tego święta – koncerty, wystawy, wykłady i „Dni Irlandzkie”. Polskie miasta wezmą udział w zabawie i światowej kampanii Global Greening, podświetlając 17 marca znane miejsca na zielono. Jednym z miast, które będzie uroczyście obchodzić dzień narodowego patrona Irlandii jest również Gdańsk.

Gdańsk na zielono

W ramach kampanii Global Greening dwa gdańskie wiadukty zostaną podświetlone na zielono. Tradycyjny irlandzki kolor rozbłyśnie na wiaduktach przy ulicy Uczniowskiej oraz przy ulicy Kościuszki. Zielona iluminacja zostanie uruchomiona wraz z oświetleniem ulicznym w sobotę 16 marca, a wyłączona w poniedziałek rano 18 marca.

To nie jedyne atrakcje związane z dniem Św. Patryka, na które mogą liczyć mieszkańcy Gdańska.

W czwartek 14 marca o godzinie 19.00 w pubie Ziemia odbędzie się występ zespołu Trebraruna, prezentującego tradycyjne tańce irlandzkie.

Natomiast w piątek 15 marca odbędzie się drugi Dzień Irlandzki na który zaprasza Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych GUMed. Wydarzenie przygotowują studenci I roku analityki medycznej. W programie m.in.: prezentacje dotyczące Dnia św. Patryka, irlandzkich tradycji oraz kultury. Zaplanowano także degustacja irlandzkich bułeczek (scones) upieczonych przez studentów oraz irlandzkiej kawy.

Do popularności Dnia św. Patryka i kultury irlandzkiej w Polsce przyczyniają się silne więzi międzyludzkie pomiędzy Irlandią a Polską. Polska społeczność, stanowiąca około 3% populacji Irlandii, jest cenioną i mile widzianą częścią irlandzkiego społeczeństwa, a polski jest najpowszechniej używanym językiem obcym w Irlandii.

895 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent