30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji Dział Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych i zaprasza na Dzień Otwarty w środę 30 maja, w godz. 8.00 – 15.00, al. Niepodległości 759 A, tel. 58 555-10-22.
Pracownicy działu – specjaliści współpracujący z rodzinami zastępczymi odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości. Podczas spotkania dowiesz się, jak zostać rodzicem zastępczym, otrzymasz informator dla kandydatów na rodziny zastępcze oraz tomik wierszy „Zastępczość” napisany przez rodzinę zastępczą.
– Jeśli się wahasz – rozmowa z pracownikami pomoże Ci podjąć właściwą decyzję, jeśli się zdecydujesz – przeprowadzimy Ciebie przez drogę, dzięki której możesz stać się rodziną zastępczą – zachęca Jolanta Klonowska, starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej w sopockim MOPS-ie.
„Nikt nie wie, dlaczego chce
być w zastępczości
ciocią, wujkiem, drugą mamą…
Jest tyle powodów
do podjęcia decyzji
o zostaniu rodzicem
jak wiele jest powodów,
że dzieci
zostają bez rodziców.
Nie o powody tu chodzi.
Najważniejsze by dać siebie
by być razem.
Bez powodu, ale na pewno.
Spróbuj, może Ty
też jesteś komuś potrzebny.
Zostań rodzicem zastępczym”
Ciocia Beata i Wujek Paweł
To słowa wiersza jednej z rodzin zastępczych, która od 12 lat opiekuje się sopockimi dziećmi.
Co to znaczy być rodziną zastępczą?
To misja, wyzwanie czy praca?
PODARUJ DZIECKU SERCE -ZOSTAŃ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, co roku, już od 15 lat organizuje kampanię „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”. Celem kampanii jest pozyskanie kandydatów na rodziny zastępcze, uwrażliwienie na problematykę rodzicielstwa zastępczego i przełamywanie stereotypów dotyczących tej formy opieki.
Każde dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie, potrzebuje stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa, troskliwej opieki ze strony dorosłych, akceptacji i miłości. Nie wszystkie dzieci jednak mają zapewniony prawdziwy ciepły dom i właściwą opiekę ze strony swoich rodziców. Dla takich dzieci szansą na szczęśliwe dzieciństwo jest rodzina zastępcza, która zapewnia dorastanie w bezpiecznych warunkach, wsparcie, nadrobienie deficytów i start w dorosłe życie.
– Jeśli dziecko w rodzinie zastępczej zostanie obdarzone miłością, dostanie wystarczająco dużo uwagi i zainteresowania, doświadczy wzorca życia w pełnej rodzinie – może skorygować swoje wcześniejsze negatywne doświadczenia i lepiej radzić sobie w dorosłym życiu – podkreśla Jolanta Klonowska – starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej w sopockim MOPS-ie.
Opieka nad dziećmi, które nie mogą z różnych powodów wychowywać się ze swoimi biologicznymi rodzicami, wymaga dużo cierpliwości, zrozumienia, zaangażowania nierzadko wszystkich członków rodziny, ale przynosi też ogromną radość i satysfakcję.
Pani Ania, która wraz z mężem od 10 lat stanowi rodzinę zastępczą, dodaje:
– Podjęliśmy się misji, która okazała się wyzwaniem, ale nigdy nie żałowaliśmy tej decyzji. To ogromna radość i największa nagroda dla nas, kiedy widzimy, jak dzieci, które trafiły pod naszą opiekę stają się radosne, rozkwitają, osiągają sukcesy w szkole, odkrywają i rozwijają swoje talenty.
Rodzina zastępcza przyjmując dziecko pod swoją opiekę objęta zostaje wsparciem koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pomocą psychologiczną, pedagogiczną i prawną. Sopocki MOPS oferuje również udział w bezpłatnych szkoleniach i grupach wsparcia, możliwość dofinansowania do wypoczynku dziecku czy remontu mieszkania. Wszystkie rodziny zastępcze otrzymują comiesięczną pomoc finansową na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, rodziny zawodowe dodatkowo wynagrodzenie.
Aby zostać rodzicem zastępczym należy spełnić kilka wymogów, m. in. posiadać stałe miejsce zamieszkania w Polsce, odpowiednie warunki mieszkaniowe, stałe źródło utrzymania, odbyć szkolenie, przedstawić zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym opiekę nad dzieckiem.
– Ważna jest motywacja i predyspozycje przyszłych rodziców oraz możliwość zapewnienia dziecku należytej opieki i możliwości rozwoju – podkreśla Andrzej Czekaj, z-ca dyrektora sopockiego MOPS-u. Dzieci, które przychodzą z bagażem trudnych życiowych doświadczeń, otoczone troskliwą opieką i miłością rodziców zastępczych stają się radosne i szczęśliwe. Warto zostać rodziną zastępczą – zachęca A. Czekaj. To najpiękniejsza misja – podzielić się miłością i swoim domem.
Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą zachęcamy do kontaktu z Działem Pieczy Zastępczej sopockiego MOPS-u, al. Niepodległości 759 A, tel. 58 555-10-22, dpz@mopssopot.pl.