W ten sposób chcemy podziękować wszystkim panom za ich odpowiedzialne ojcostwo i zwrócić uwagę na ciekawe przykłady „tacierzyństwa" w świecie przyrody:
Konik morski (Hippocampus sp. będący symbolem Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB), to ryba, u której samiec pełni wyjątkowo ciekawą rolę, gdyż to jemu przypada w udziale „chodzenie w ciąży". Samice składają ikrę do kieszeni inkubacyjnej samca, gdzie rozwija się ona aż do momentu wylęgu.
Samce cierników (Gasterosteus aculeatus) do swojego ojcostwa podchodzą bardzo poważnie. Budują przy dnie gniazda, do których wabią samice. Jednak po złożeniu ikry przeganiają samice i same opiekują się ikrą oraz młodym narybkiem.
Jeszcze większą opiekę roztaczają nad ikrą apogony (Pterapogon sp.), u których przyszły tata ikrę przechowuje… we własnym pysku.
A w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB z tej okazji, zobaczyć można powrót poskoczka
„Na styku wody i lądu" to ekspozycja Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB prezentująca zwierzęta, które w najróżniejszy sposób wiążą swoje życie z tymi dwoma środowiskami. Po długiej nieobecności wróciły na nią poskoczki mułowe (Periophthalmus barbarus), zwierzęta ilustrujące prawdopodobny sposób „wyjścia na ląd" organizmów wodnych. Specjalnie dla nich przygotowane zostało, przypominające wycinek lasu namorzynowego, paludarium.
Poskoczki spotkać można na porośniętych mangrowcami wybrzeżach morskich wszystkich kontynentów w strefie międzyzwrotnikowej. Mogą przebywać zarówno w wodzie, jak i na lądzie – do przeżycia wystarczy im dostęp do choćby niewielkiej kałuży wody. To ryba drapieżna, która potrafi wspinać się po drzewach, a nawet skakać, na przykład podczas polowania na owady.
Sąsiadami poskoczków w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB zostały strzelczyki indyjskie (Toxotes jaculatrix), ryby polujące na owady znajdujące się nad lustrem wody. Wystrzeloną wąską strużką wody potrafią dosięgnąć ofiarę z odległości kilku metrów.
SŁOWNICZEK ŚWIATA NA STYKU WODY I LĄDU
Namorzyny – inaczej mangrowce, to wiecznie zielone drzewa i krzewy, które spotkać można wzdłuż brzegów morskich i w ujściach rzek w strefie międzyzwrotnikowej. Przypływy zalewają namorzyny tak, że widoczne są tylko korony drzew. Odpływy natomiast odsłaniają ich systemy korzeniowe. Formacje lasów namorzynowych, poza kryciem w sobie bogactwa różnorodnej fauny i flory, chronią też ludzi przed skutkami tsunami, będąc barierą pochłaniającą siłę morskich fal.
Paludarium – wyraz powstały z połączenia łacińskich słów palus (bagno) i arium (zamknięty pojemnik). Określa pomieszczenie o wysokiej wilgotności powietrza, w którym możliwe jest pokazanie środowiska, jakie powstaje na pograniczu wody i lądu, m.in. w lasach namorzynowych.
Akwarium Gdyńskie MIR -PIB
to niezwykłe miejsce w centrum Gdyni, otoczone z trzech stron morzem, w którym podziwiać można ponad 1600 zwierząt wodnych należących do ok. 200 gatunków z najróżniejszych zakątków kuli ziemskiej.
Do największych atrakcji …
(0-58) 732 66 01; 732 66 20
akwarium@mir.gdynia.pl
https://akwarium.gdynia.pl
facebook