Dzień #gdyniarowerem

📅 sobota 30.08.2014
Dzień #gdyniarowerem

"Dzień #gdyniarowerem"

W sobotę 30 sierpnia (w godz. 11.00-18.00) w tzw. alei Topolowej przy Parku Rady Europy odbędzie się „Dzień #gdyniarowerem" z wieloma atrakcjami dla rowerzystów.

Na "Dzień #gdyniarowerem" przygotowano wiele nieodpłatnych atrakcji:
• egzaminy na kartę rowerową dla dzieci w wieku od lat 10
• usługi mobilnej myjni rowerowej Mister Cleaner,
• serwis rowerowy "Zdrowy rower", (regulacja i drobne naprawy)
• kreatywne zdobienie roweru przez artystów z Happy Gallery dla 50 pierwszych rowerzystów

W czasie kiedy dorośli będą walczyli w konkursach tematycznych o fantastyczne koszulki i gadżety rowerowe, najmłodszym zapewnimy okazję do wspólnej zabawy z animatorami- puszczania wielkich baniek mydlanych czy wesołego pomalowania buźki. Dla nieco starszych dzieci organizatorzy, oprócz rowerowych atrakcji, przygotowali ciekawe zajęcia edukacyjno- rekreacyjne, m.in.: kamienie i muszle polskich plaż, ukryta woda, spacer do Orłowa ścieżką EDU-Drzewo, łamigłówki matematyczne.

Swoje stoiska, na których będzie można nabyć wszelki asortyment rowerowy zaprezentują wystawcy:
• Pan Pompka – fantastyczne akcesoria do rowerów miejskich
• Mad Bikes – futurystyczne rowery
• My Fancy Ride – designerskie kamizelki odblaskowe
• Mana Mana – artystyczne torby i nerki rowerowe
• Bike Salon – rowery i elektoronika do rowerów
• Trójmiejski Bazar – ekologiczne przekąski i przetwory (propozycja rowerowego menu)
Na miejscu działać również będzie wypożyczalnia rowerów, gdzie za opłatą wypożyczymy rower na przejażdżkę po Gdyni.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie IV Gdyński Nocny Przejazd Rowerowy organizowany przez Stowarzyszenie In gremio. Rowerzyści wystartują o godzinie 21.00 kierując się w stronę Witomina i Karwin.

Skierowana do gdynian kampania informacyjna #gdyniarowerem ma na celu rekomendację roweru, jako alternatywnego wobec samochodu, środka transportu po mieście. Kampania rozpoczęła się na początku czerwca i potrwa do jesieni. Zaplanowane działania mają skłonić jak największe grono gdynian do spróbowania jazdy rowerem w celach transportowych oraz utrwalać nawyk korzystania z roweru u osób używających go sporadycznie.

Gdynia dba o to, aby z roku na rok miasto stawało się coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Dlatego też – równolegle do rozwijania infrastruktury rowerowej i podnoszenia komfortu jazdy rowerem w mieście – dba o działania edukacyjne i informacyjne kierowane do lokalnej społeczności, ponieważ te dwa kierunki muszą iść w parze. Przewidziane w kampanii #gdyniarowerem aktywności podnoszą prestiż jazdy na rowerze po mieście, budują pozytywne skojarzenia z tą formą transportu, wskazując na: wolność, wygodę, niezależność, oszczędności, czy zdrowie. Zachęcają do pierwszego kroku i pierwszej trasy pokonanej na rowerze w celach nie rekreacyjnych.

„Najwięcej udogodnień dla rowerzystów powstało w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Zakładamy, że w efekcie kampanii z dróg rowerowych będzie korzystało coraz więcej rowerzystów poruszających się nawet na tak krótkich lokalnych odcinkach jak np. na pocztę, rynek, do sklepu, czy przychodni" – mówi Tomasz Banel, Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni. – „Różnorodność podjętych działań i różne grupy docelowe, do których przekaz kampanii dociera, wpływają pozytywnie na świadomość rowerzystów i kierowców dotyczącą przepisów, dzielenia się przestrzenią, a także na akceptację dla innych uczestników ruchu drogowego".

Zainteresowanie szybkim i sprawnym podróżowaniem rowerem rośnie z roku na rok zgodnie ze światową modą. Kampania #gdyniarowerem daje wsparcie osobom jeszcze nie zdecydowanym na podjęcie decyzji o przemieszczaniu się rowerem po mieście.

„Z przyjemnością obserwujemy, że coraz więcej osób jeździ na rowerze w Gdyni bez względu na pogodę, porę roku, czy godzinę. Coraz więcej gdynian z roweru uczyniło już swój główny środek transportu, bo jest zdrowiej, taniej i przyjemniej" – mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. Komunikacji Rowerowej. – „Są jednak osoby, które potrzebują większej motywacji i pomocy w „przesiadce" na dwa kółka. Dla nich polecamy blog #gdyniarowerem, który zawiera praktyczne poradniki i wskazówki oraz relacje gdynian z jazdy rowerem. Już na starcie blog odwiedziło prawie 1000 użytkowników. Zachęcamy do śledzenia profilu @gdyniarowerem na Twitter i uważnej obserwacji lokalnej okolicy, bo na mieszkańców Gdyni do końca lata czeka jeszcze kilka niespodzianek."

Co ciekawego dla rowerzystów Gdynia przygotuje jeszcze w tym roku? „Planowane jest m. in. oznakowanie tras rowerowych drogowskazami zgodnymi z grafiką kampanii oraz oznakowanie przy jezdni tablicami informującymi o zachowaniu minimum 1 m przy wyprzedzaniu. Chcemy kontynuować rozstawianie stojaków rowerowych, których w ostatnich 2 latach zamontowaliśmy aż 500. Do końca roku planujemy ustawić jeszcze około 200 stojaków" – zapowiada Zmuda-Trzebiatowski i dodaje. – „Chętni mogą skorzystać też z lekcji praktycznych Gdyńskiej Szkoły Rowerowej prowadzonej przez In gremio, czy warsztatów rowerowych dla dzieci i dorosłych, które odbywają się w Infoboxie. Jesteśmy w trakcie realizacji montażu licznika rowerowego, który mamy nadzieję około października zostanie oddany do użytku. Powstają też nowe materiały edukacyjne, z których będą mogli korzystać mieszkańcy."

Termin:
30 sierpnia 2014 roku, godz. 11.00 -18.00