Dzień Dziecka dla dorosłych

poniedziałek 01.06.2015

Dzień Dziecka dla dorosłych

1 czerwca czyli Dzień Dziecka obfituje w setki wydarzeń dla najmłodszych. Centrum Dialogu ma propozycję dla dorosłych, w końcu w każdym z nas drzemie ukryte dziecko. Wspólnie z Katedrą Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydawnictwem Blue Bird zapraszamy na słuchanie pięknych BAJEK ARABSKICH. Spotkanie poprowadzi prof. dr. hab. Marek M. Dziekan, wybrane baśnie przeczytają profesjonalni aktorzy, będzie też niespodzianka! Wstęp wolny.

1 czerwca 2015 r.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana,
ul. Wojska Polskiego 83,

// Wstęp wolny

BAJKI ARABSKIE // DZIEŃ DZIECKA DLA DOROSŁYCH

Wybór 28 bajek arabskich prezentuje najrozmaitsze opowieści z różnych części świata arabskiego: od Zatoki Perskiej po Ocean Atlantycki. Są to opowieści z Kataru, Iraku, Syrii, Palestyny, Egiptu, Libii, Tunezji i Maroka, a także takie, które mają charakter ogólnoarabski. Wśród tych ostatnich wyróżnić należy bajki zaliczane do kanonu klasycznej literatury arabskiej (przede wszystkim ze słynnego cyklu Kalila i Dimna z VIII w.) oraz należące do literatury ludowej, jak te opowiadające o przemyślnym wesołku imieniem Dżuha. Są to zarówno bajki bajki magiczne, jak i obyczajowe, czasem zaś pouczające opowiastki, w których brak magii i czarów, jest natomiast dużo mądrości. Bo przecież bajki mają nie tylko bawić, ale także uczyć. Nie mogło w nich zabraknąć tajemniczych stworów czyli dżinnów i ghuli, jak i zwykłych elementów krajobrazu miast i wsi arabskich. W trakcie lektury okaże się jednak, że w tym dalekim nam kulturowo, choć bliskim geograficznie świecie nie wszystko jest dziwne i niezrozumiałe. W niektórych bajkach znajdziemy tematy znane także z naszych bajek, jak choćby o niedobrej macosze. Człowiek wszędzie jest człowiekiem. I choć zawsze kształtuje go kultura, to niektóre problemy mają charakter ogólnoludzki. Oprócz tego, co nas dzieli, są więc sprawy, które nas łączą. I to jest najważniejszy przekaz tej książki.

prof. dr. hab. Marek M. Dziekan

Spotkanie poprowadzi prof. dr. hab. Marek M. Dziekan, wybrane baśnie przeczytają profesjonalni aktorzy, planujemy także niespodziankę!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi logo

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

"Centrum Dialogu" jest otwartą, świecką instytucją kultury, działającą ponad podziałami politycznymi. Jej podstawowym celem jest prowadzenie działalności edukacyjno - badawczo - kulturalnej, dotyczącej przede wszystkim: - popularyzowania dorobku różnych kultur. - promowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwaŁodzi, ze …

91-755 Łódź, ul. Wojska Polskiego 83

biuro@centrumdialogu.com

Boże Narodzenie z 5.10.15.