Dzień diagnostyki w Centrum Tomatisa

📅 wtorek 23.08.2011 do piątek 02.09.2011
Dzień diagnostyki w Centrum Tomatisa
Czy ojciec mógł mieć wpływ na obecne zachowanie dziecka?

Może tak, a może przyczyna jest inna – zawsze warto zrobić testy medyczne i wykluczyć podłoże problemów. Diagnostyka w Centrum Tomatisadotyczy „słuchania ze zrozumieniem" – percepcji słuchowej, między innymi: prawidłowego i szybkiego analizowania komunikatów słownych.

Wpływ ojca na dziecko rzadko jest badany pod kątem słuchania. Pracując z dziesiątkami tysięcy przypadków Tomatis doszedł do wniosku, że ojciec jest niezbędny w rozwijaniu zdolności dziecka do prawidłowego słuchania, pod warunkiem, że relacja oparta jest na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. I na odwrót, jeżeli relacja jest negatywna, kompetencje słuchowe dziecka są osłabione.
W takim przypadku, krzywa słuchowa dziecka pokazuje zniekształcenia w sferze językowej pomiędzy 1,000 Hz a 2,000 Hz – sferze, którą Tomatis nazywa sferą językową, wpływającą na sposób, w jaki dziecko uczy się i komunikuje z innymi.

Tradycyjny wizerunek ojca utrzymuje, że pozostaje on na uboczu przez długi czas, przynajmniej tak długo, jak długo niemowlę wymaga ciągłej opieki. Tradycyjnie przyjęło się, że to kobieta opiekuje się noworodkiem, podczas gdy mężczyzna zarabia na ich utrzymanie.

Rola ojca w rozwoju dziecka bywa często niedoceniana . Należy jednak pamiętać, że dziecko posiada dwoje rodziców pełniących różne, ale komplementarne wobec siebie role. Bez aktywnej obecności ojca, lub kogoś pełniącego jego rolę, dziecko może nie być w stanie osiągnąć pełnowartościowego przystosowania psychologicznego i znaleźć swoje miejsce w społeczności, w której się urodziło. Jak zobaczymy później, jakość przystosowania będzie również wpływać na jakość umiejętności słuchowych dziecka.
W skrócie, można wyróżnić trzy okresy wpływające na integrację ojca w doświadczenia dziecka.
• Podczas pierwszych miesięcy ojciec jest postrzegany jako inna matka, jeśli jest on zaangażowany w opiekę nad dzieckiem.
• Po ukształtowaniu dojrzałości wizualnej, dziecko zaczyna powoli akceptować różne figury jako ojca podczas wchodzenia w interakcje pod okiem matki. Przywiązanie do ojca jest nawet silniejsze jeśli matka aktywnie zachęca dziecko do połączenia się z ojcem.
• Pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia, kiedy dziecko jest w stanie chodzić i mówić, ojciec może stać się aktywnym agentem socjalizacji, opowiadając o świecie i zasadach rządzących nim. W ten sposób wspiera dziecko w jego staraniach do osiągnięcia niezależności.
Na tym poziomie rola ojca staje się centralna: jego obecność pomaga zachować równowagę pomiędzy autonomią i zależnością, pomiędzy pragnieniem bezgranicznej opieki i bezgranicznej wolności. Powstrzymuje przed niebezpieczeństwem emocjonalnej fuzji pomiędzy matką i dzieckiem oraz pomaga matce stworzyć dystans w stosunku do dziecka.
Ważne jest podkreślenie, że rozwój procesu dochodzenia od matki do ojca i odwrotnie ma wpływ na zdolność słuchania. Obserwując z jednej strony wyniki testu słuchowego dziecka lub dorosłego przychodzącego na konsultacje i słysząc, z drugiej strony, historię tej osoby, Tomatis zaczął zdawać sobie sprawę ze związku pomiędzy nimi. Lewe ucho symbolizuje symbolicznie matkę, a prawe ucho ojca – odkrycie to przyszło nagle na podstawie badań i początkowo zaskoczyło Tomatisa. Zaobserwował również, że jakość relacji z każdym z rodziców ma związek z rozkładem wykresu Testu Słuchowego. Niektóre zaobserwowane wzorce wydają się mieć ogólne znaczenie. Tomatis zaobserwował, że zmiany krzywych słuchania początkowo pojawiały się w lewym uchu zanim przenosiły się do prawego. W praktyce oznaczało to, że dyskryminacja dźwięków pojawia się najpierw w lewym uchu, zanim w prawym uchu pojawią się znaczące zmiany – symbolicznie – od matki do ojca.

Jeżeli po lekturze tego artykułu chciałbyś zadać pytanie, to napisz do nas: treningsluchowy@biuromedium.com