Jadzia Pętelka

Dzieciaki harują w korporacji

📅 środa 18.02.2015 do wtorek 24.02.2015
Dzieciaki harują w korporacji

Basałyk i Psotka są rodzeństwem. Ona chodzi do szkoły, a on do przedszkola. Poznajemy ich w momencie, gdy trwają wakacje. Czekają na upragniony wyjazd z rodzicami, ale zanim to nastąpi, spędzają czas z dziadkami. Zastanawiają się, co robią rodzice w biurze – i postanawiają pobawić się w dorosłych. Za chwilę w ich pokoju powstaje korporacyjny open space z komputerami, drukarkami, telefonami, pełen dokumentów i raportów. Dzieci ciężko pracują, zajmując się obowiązkami podpatrzonymi u rodziców, a potem idą na kawę i lunch.

Bawią się też w pocztę, salon piękności, straż pożarną i szpital. Z kartonu, miotły, guzików, zużytych opakowań po kremie i nakrętek powstaje aparatura niezbędna do przeprowadzenia operacji. Wyczarowują też hełmy strażackie, ekspres do kawy czy profesjonalną suszarkę do włosów.

Czasem do zabawy włączają się dziadek i babcia i podpowiadają dzieciom, gdzie znajduje się urząd przesyłek niedoręczalnych albo, bawiąc się w salon piękności – jak robi się francuski manicure. Wujek-lekarz natomiast służy wiedzą, jak podać pacjentowi narkozę.

Basałyk i Psotka podpatrują i podsłuchują dorosłych. Tworzą własne wizje codziennych zajęć, które dzięki nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni z nudnych, rutynowych czynności zmieniają się we wspaniałą przygodę.

Okazuje się, że chcąc się dobrze bawić, nie trzeba wcale jechać do dżungli czy na biegun północny, bo codzienne zajęcia i zwykłe sprawy także mogą dostarczyć wspaniałej rozrywki. A przy okazji są świetną nauką i treningiem przygotowującym do dorosłego życia – uczą, jak zachować się na poczcie czy u fryzjera. Dzieci poznają nowe pojęcia, zdobywają nowe umiejętności, jak udzielanie pierwszej pomocy czy zgłoszenie wypadku. Poważne tematy przeplatają się z lżejszymi.

Na końcu każdego rozdziału znajduje się przydatny słowniczek najważniejszych i najbardziej skomplikowanych pojęć związanych z każdym z zawodów. Z niego dowiadujemy się, co to są nadgodziny i na czym polega dezynfekcja.

Jak mówi autorka:  – Basałyk – to imię padało z ust mojego taty, kiedy mówił o swoim wnuku, a moim synu – Maciusiu. Psotka naturalnie wpasowała się w zestawienie z Basałykiem. Oba imiona opisują moje dzieci – Alę i Maciusia, którzy uwielbiają rozrabiać i psocić. Do tego mają nieprawdopodobne pomysły. Niektóre opisy w książce zaczerpnęłam z obserwacji ich zabaw – na przykład stworzenie laptopów z kartek lub kartonów. Pozostałe tworzyłam myśląc o tym, jak mogliby się bawić, a potem konsultowałam z ich punktem widzenia. Ala jest starsza od Maciusia o trzy lata. Między Basałykiem  i Psotką różnica wieku jest nieco mniejsza.

Dzięki formule „activity book" książka stanowi także inspirujące źródło kreatywnych zabaw. Korzystając z umieszczonych w niej wskazówek zbudować podobne rekwizyty, jak te, którymi bawią się Basałyk i Psotka. Zaprojektował je i narysował autor oprawy graficznej całej książki Paweł Pawlak.

Autorka Małgorzata Żółtaszek poza pisaniem książek dla dzieci i zajmowaniem się parą własnych maluchów, prowadzi warsztaty dla dzieci i zajęcia dla rodziców. Jej dotychczasowe książki są polecane przez Polskie Towarzystwo Terapeutyczne, jako edukacyjne i wspierające rozwój dziecka. Ukończyła pierwszy stopień Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na empatii i nadal kształci się w tym kierunku. Jej zainteresowanie i zgłębianie wiedzy z zakresu pozytywnej komunikacji i budowania dobrych i empatycznych relacji ma wpływ na język, jakim posługują się jej bohaterowie – w szczególności na linii: dorośli-dzieci. Jej ulubioną książką jest „Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery oraz wszystkie pozostałe części serii.

Paweł Pawlak urodził się w 1962 we Wrocławiu, tam też ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (aktualnie ASP). Pierwszą książkę zilustrował w 1987 roku. Od tej pory wydano kilkadziesiąt publikacji z jego ilustracjami. Ostatnia autorska historia obrazkowa „Czarostatki i parodzieje" zdobyła wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2012. To on jest autorem pomysłu na niecodzienną formułę książki i opracowania graficznego.

„Basałyk i Psotka idą do pracy" to pierwsza część cyklu o przygodach sympatycznego rodzeństwa, ich rodziców i dziadków. Książka właśnie znalazła się w księgarniach. Obecnie w przygotowaniu w Poradni K jest druga część przygód pary rodzeństwa, w której Basałyk i Psotka spędzają czas z babcią Elą i dziadkiem Jankiem na wczasach nad morzem. Tam, wraz z poznanymi kolegami i koleżankami, zajmują się pracą w domu, w galerii sztuki, w wydziale śledczym, w telewizji oraz w fabryce autobusów. Motywem przewodnim trzeciej części będą zwierzęta.

Książka jest pierwsza w cyklu wydawnictwa Poradnia K dla dzieci: Latawiec. Będą się w niej ukazywały wartościowe książki dla najmłodszych czytelników ilustrowane przez wyjątkowych ilustratorów.

Wizytówka książki

Tytuł: „Basałyk i Psotka idą do pracy. Część I"

ISBN:     978-83-63960-10-0

Format:               21.0×29.7cm