Działania otwarte w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum nad Wisłą Wybrzeże Kościuszkowskie 22 00-390 Warszawa
🗺 mapa
📅 sobota 10.02.2018
Dla dzieci udział jest bezpłatny, dla opiekunów w cenie biletu wstępu na wystawę (1 zł)
Działania otwarte w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W kolejne soboty na wystawie „Inny Trans-Atlantyk” spotkać można edukatorów muzealnych, którzy przez trzy godziny zapraszają do ćwiczeń i kreatywnych zadań. Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić. Każde spotkanie ma inny temat przewodni.

Prowadzenie: Zuzanna Wesołowska, Bernard Wnuk
Nie obowiązują zapisy, można dołączać w dowolnym momencie.
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/147603995877272/

13 STYCZNIA, 12.00-15.00
OPOWIADANIE NOWOCZESNOŚCI

Zastanowimy się, co to jest nowoczesność i czy pojęcie to dla każdego znaczy to samo. Czy to, co dla nas jest nowoczesne, za nowoczesne uznawali ludzie 60 lat temu? Chcemy odbyć z dziećmi podróż w czasie, przyjrzeć się temu, w jaki sposób wiele lat temu artyści opowiadali o nowoczesności. Są takie momenty w historii świata, kiedy wydarzenia dziejowe, szybkie przemiany czy wielkie odkrycia zmieniają go na zawsze. Pojawia się wówczas impuls, by skorzystać z okazji i wymyślić świat na nowo. Na wystawie zastanowimy się wspólnie nad tym, w jaki sposób sztuka może wyrażać nastroje wśród ludzi i co może nam powiedzieć o świecie, w którym żyli. Tworząc własne prace, szukać będziemy nowoczesności dzisiaj.

27 STYCZNIA, 12.00-15.00
POMIARY WIDZENIA

Czy każdy z nas widzi świat w ten sam sposób? Czy patrzeć oznacza to samo, co widzieć? A jak się to ma do oglądania sztuki? Dlaczego niektóre prace zwodzą nasze oko i, choć wcale się nie ruszają, to tak właśnie nam się wydaje? Na zajęciach skupimy się na naszych własnych “aparatach widzenia”. Spróbujemy sami stworzyć iluzje i wywołać kilka złudzeń optycznych. Przy okazji tych eksperymentów wykonamy również narzędzia do patrzenia – a od wyobraźni uczestników warsztatów będzie zależało, w jaki sposób zmienią one naszą percepcję otoczenia.

10 LUTEGO, 12.00-15.00
KONSTRUKCJE PRZYSZŁOŚCI

Futurologia jako gałąź nauki zajmuje się przewidywaniem i prognozowaniem przyszłości. Jednak nie tylko naukowcy prowadzą badania futurologiczne. Można powiedzieć, że dla każdego z nas nasze wizje, marzenia i plany związane z przyszłością – nawet jeśli pozostają tylko w naszych głowach – mogą być cennym źródłem refleksji i inspiracji. Podobnie jest z wizjami przyszłości w kulturze i sztuce, na przykład w filmach czy bajkach. Wszechobecne, znane nam już, futurologie będą punktem wyjścia do spotkania z przyszłością wyobrażoną przez artystów. Jaki świat chcą zbudować i co chcieliby zmienić? Po co nam te wszystkie konstrukcje przyszłości? Czy mogą coś zmienić, czy są tylko zabawą wyobraźni?

351 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent