Gra w drejdla polega na pomnażaniu słodkości – czekoladowych monet, które na końcu się zjada. Każda z czterech ścian drejdla jest ozdobiona jedną literą hebrajskiego alfabetu. Są to: nun (נ), gimel (ג), he (ה) i pe (פ), które są pierwszymi literami słów w zdaniu: Nes gadol haja po („Stał się tu wielki cud”).
Zasady gry
Każdy z graczy przystępuje do gry z określoną liczbę pieniążków – słodyczy np. cukierków, czekoladek itp. Wszyscy gracze dają do „banku” jedną słodkość. Następnie każdy z nich kolejno kręci bączkiem – drejdlem i albo zabiera z banku lub do niego wpłaca swoje monety w zależności od tego, która z liter ukaże się po zatrzymaniu zakręconego przez gracza bączka. Istnieje kilka sposobów gry, ale najczęściej: nun oznacza, że każdy dokłada do „banku” (w innej wersji: nikt nie wygrywa); gimel – obracający bączkiem bierze wszystko; he – bierze się połowę; szin lub pe – obracający dodaje do „banku” jedną monetę.
Reguły naszego Drejdel klubu są proste – wystarczy przyjść i aktywnie uczestniczyć w naszych warsztatach. Będzie bardzo plastycznie i bardzo kreatywnie. Czekamy na was nasi drodzy „drejdlowicze”.
Zapraszamy na warsztaty świętujące początek Nowego Roku i rozpoczynające zajęcia w Drejdel klubie. Bedzie pysznie, pachnąco i hucząco. Tym razem spotkanie będzie fuzją warsztatów plastycznych i kulinarnych. Opowiadać będziemy o żydowskich tradycjach noworocznych. Przybywajcie i świętujmy razem!
Zajęcia poprowadzi Julia Krzyśków
Edukatorka i artystka. Na stałe współpracująca z Domem Pamięci Żydów Górnośląskich oraz Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.
Warsztaty odbędą się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich
Udział w warsztatach stacjonarnych – 1 zł od osoby
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel. 605 362 594
Liczba miejsc ograniczona