Królik i Misia

Dolina Muminków w listopadzie

📅 wtorek 15.05.2012 do czwartek 17.05.2012
Dolina Muminków w listopadzie

Kiedy docierają na miejsce okazuje się że Dom jest pusty. Rodzina Muminków bez uprzedzenia opuściła Dolinę. Przybysze decydują się zostać pomimo to. W Domu Muminków zbiera się prawdziwa banda oryginałów pochłoniętych bez reszty swoimi dziwactwami. Z czasem bohaterowie, zmuszeni do obcowania ze sobą, odkrywają, że mogą być sobie potrzebni i że sami potrzebują ciepła, towarzystwa i uwagi innych. Bycie razem wcale nie jest łatwe. Bywa tak, że trzeba zjeść cały słoik obrzydliwych korniszonów, żeby zwrócić na siebie uwagę.
Czy bohaterom uda się zrealizować swoje marzenia i stać się kimś innym? Czy Filifionce powiedzie się wielka ucieczka od sprzątania? Czy Wuj Truj zapomni o swojej starości? Czy Włóczykij odnajdzie jesienną melodię? Czy zobaczymy Paszczaka za sterem łodzi, Mimblę, kiedy tańczy i Homka w otoczeniu prawdziwych przyjaciół?
Tego nie wiadomo. Jedno jest pewne, w ciepłym i przytulnym Domu Muminków bohaterowie po raz pierwszy od dawna poczują się przez moment bezpieczni i szczęśliwi.

Dolina Muminków w listopadzie to opowieść niezwykła nie tylko dlatego, że jest to ostatnia i najbardziej dojrzała z całej serii książek o Muminkach. Autorka, fińska pisarka, Tove Jansson, celowo zrezygnowała z umieszczenia Rodziny Muminków w centrum opowiadanej historii. Tym razem dopuściła do głosu postaci drugoplanowe. Obecność Muminków zaznacza się jednak w przedmiotach i sprzętach wypełniających przestrzeń domu, a przede wszystkim w sercach tych, którzy oczekują ich powrotu. Każdy z bohaterów na swój sposób odczuwa ich brak. Czytając książkę można zadać sobie pytanie, kim są tak naprawdę Muminki dla mieszkańców Doliny? Dlaczego ich nieobecność okazuje się tak dotkliwa? A wreszcie, za kim i za czym my sami tęsknimy?

Spektakl Studia Teatralnego Koło to pierwsza polska realizacja teatralna Doliny Muminków w listopadzie. Aktorzy grają w żywym planie, a zbudowana z prostych elementów funkcjonalna scenografia tworząca Dom Muminków przypomina plac zabaw. Znajdzie się w tu miejsce na kuchnię Filifionki, która w trakcie spektaklu zademonstruje, jak należy przyrządzać rybę. Zmieści się tu stary fotel Wuja Truja i szafa, na której Homek będzie wywoływał burzę. Przestrzeń uzupełni muzyka skomponowana specjalnie do spektaklu przez Patryka Zakrockiego autora dźwiękowych słuchowisk dla dzieci.

Spektakl od lat 5 do 99
Scena Studia Teatralnego Koło, SOHO FACTORY, MIŃSKA 25