Design w służbie dzieciom. Przełomowe działania w Szczecinie

📅 piątek 25.04.2014 do niedziela 27.04.2014
Design w służbie dzieciom. Przełomowe działania w Szczecinie

One Laptop Per Child

Czy istnieje język programowania napisany specjalnie dla dzieci? Czy istnieje komputer zaprojektowany specjalnie dla dzieci? Odpowiedź na te pytania jest twierdząca, jednak nie tak oczywista. Dzięki wizji Seymoura Paperta oraz wsparciu ONZ i naukowców z MIT powstał pierwszy laptop zaprojektowany i stworzony specjalnie dla dzieci, który
z czasem stał się ważnym narzędziem edukacji w krajach rozwijających się. Mowa
o programie „One Laptop Per Child", w ramach którego ponad 2 miliony dzieci skorzystały z wytrzymałego na zniszczenie, interaktywnego komputera osobistego, który został zaprojektowany tak, by cieszyć oko najmłodszych użytkowników. Na tegorocznej edycji festiwalu KIDS LOVE DESIGN będzie można zobaczyć przy pomocy jakich komputerów dzieci np. w Kenii i Peru uczą się o otaczającym ich świecie oraz uczą się współpracy między sobą. Otwarcie wystawy „Dizajn na rzecz świata" odbędzie się 25 kwietnia w Trafostacji Sztuki o godz. 17:00.

Cukeriada

W jaki sposób oswoić dziecko z faktem, że jest chore na cukrzycę? Jak pomóc mu zrozumieć chorobę i nauczyć się dobrych nawyków? Ze wsparciem w tej kwestii przychodzi autorka strony internetowej i gry „Cukeriada", Aleksandra Orchowska, która została laureatką europejskiej edycji konkursu Global Impact, współorganizowanego przez NASA. Polka stworzyła interaktywną grę, w której gracz przemierza bajkowy świat w towarzystwie robota, oswajając dzięki temu zagadnienia związane z chorobą. Ten innowacyjny projekt wkroczy niebawem w fazę beta testing. Tymczasem będzie można się z nim zapoznać na tegorocznej edycji festiwalu KIDS LOVE DESIGN, w ramach wystawy „Dizajn na rzecz świata".

Projektowanie usług dla najmłodszych

Pamiętasz jak to było, kiedy rachunki można było opłacić jedynie w okienku kasowym? Pamiętasz czasy kiedy nie było dostępu do muzyki przez Internet? Płacenie rachunków za pomocą smartfona i dostęp do plików audio-video w urządzeniach mobilnych to efekt zderzenia kreatywności projektantów z potrzebami użytkowników. Tym właśnie zajmą się młodzi uczestnicy warsztatów interaktywnych z projektowania usług podczas tegorocznej edycji festiwalu KIDS LOVE DESIGN, przygotowanych we współpracy z włoską grupą PACO Design Collaborative. Warsztaty będą prowadzone jednocześnie w Szczecinie i Mediolanie, a uczestnicy będą współpracować za pośrednictwem połączenia Internetowego. Warsztaty odbędą się 26 kwietnia w Trafostacji Sztuki, początek o godz. 14:30.

KIDS LOVE DESIGN to także liczne warsztaty oraz panel dyskusyjny. Szereg działań festiwalowych odbędzie się także w maju w różnych miastach w Polsce, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Urugwaju i Brazylii. Szczegółowe informacje na temat festiwalu KIDS LOVE DESIGN dostępne są na stronie www.dsgnfestival.com.

Organizatorem festiwalu KIDS LOVE DESIGN 2014 jest Fundacja ARTmosphere

Partner wiodący: miasto Szczecin

Partnerzy: Trafostacja Sztuki w Szczecinie; Grupa Reklamowa Zapol; Atektura; Vintage Attack; PACO Design Collaborative; Sztuka 24h; Maushaus; Braguay

Patronat: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

Patroni medialni: TVP Kultura; TVP Szczecin; FUTU; designteka.pl; Magazyn Sztuki; ARCHITEKTURA MURATOR; Qlturka.pl, RYMS; Szczecin Główny; Elewator Kultury; Ładne Be Be; DESIGN DLA SZKÓŁ

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.