rysuj
Życie w dzisiejszym świecie nie jest możliwe bez używania Internetu oraz cyfrowych urządzeń mobilnych i nie zmienimy tej rzeczywistości. Wirtualna rozrywka jest coraz powszechniejsza i dostępna już od najmłodszych lat. Ale tak naprawdę, jesteśmy pierwszym pokoleniem rodziców, którym przyszło wychowywać dzieci w cyfrowym świecie, a  dla naszych dzieci internet i technologia to chleb powszedni.

Wielką wagę przywiązuje się obecnie do bezpieczeństwa dzieci – nie tylko tych najmłodszych, ale także tych, które mogłyby już same radzić sobie poza domem. Jednak ta ciągła kontrola co prawda może zapewniać dorosłym komfort psychiczny, ale niestety nie sprzyja rozwojowi dzieci, ich kreatywności, samodzielności i nie pomaga w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Dla wielu dzieci w wieku szkolnym internet to jedyna przestrzeń, gdzie mogą wreszcie poczuć się wolne i pozbawione nadzoru dorosłych. I ironia losu –  ci sami dorośli, którzy nie wysłaliby dziecka po drobne zakupy sklepiku lezącym obok domu, czasem nie mają bladego pojęcia, co ich pociecha robi w sieci. Mają złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dziecko jest w domu. Czy faktycznie życie online jest bardziej niebezpieczne od tego rzeczywistego?  Tu odpowiedzią jest świadomość zagrożeń i nie ma znaczenia, czy poruszamy się w realnym, czy wirtualnym świecie – i tu, i tu trzeba znać zasady. 

Warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, które powinno znać każde dziecko, ale i dorosły – bo zaatakowany przez cyberprzestępcę może być każdy:

1. Nigdy nie udostępniaj prywatnych danych osobom w sieci.
Takie dane jak imię, nazwisko czy numer telefonu powinny być przez każdego pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym w sieci, bo nigdy nie wiadomo, jak będą chciały te informacje wykorzystać.

2. Nigdy nie podawaj komuś swoich haseł.
Chyba nie chcesz ktoś logował się na twoją pocztę, konto na FB czy Instagram i – jako ty – przykładowo wysyłał dziwne wiadomości do twoich znajomych?

3. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.
Warto zabezpieczyć swój komputer, aby uniknąć włamania i wykorzystywania haseł i danych tam zapisanych.

4. Nie wierz we wszystko, co czytasz w sieci.
W sieci jest wiele stron podszywających się  normalne serwisy. Czasem są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail czy numer telefonu i zalać potem tonami spamowych e-maili i smsów. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.

5. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z osobą poznaną w sieci.
Nie masz żadnej gwarancji, że sympatycznie wyglądający człowiek z messengera okaże się tak samo miłą osobą w realu. W takich kontaktach zachowaj szczególną ostrożność.

6. Nigdy nie używaj kamery podczas rozmowy z osobą, której nie znasz.
Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czacie, nie zgadzaj się na połączenie wideo. Może być ono nagrywane i wykorzystane wbrew Twojej woli.

7. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci.
Jeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie – nie odpowiadaj. Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości.

Jednak to nie wszystkie zagadnienia, które są istotne i zwiększają bezpieczeństwo użytkowników sieci. Mówi Wam coś hasło media społecznościowe?

Chcąc zaistnieć w przestrzeni internetowej wiele osób wrzuca różne treści, nie zawsze mając świadomość co właściwie pokazywać można, a czego nie. A wiadomo, że jeżeli coś raz zostanie do sieci wrzucone, to już w niej pozostaje, nawet często nie wiemy gdzie i jak. Przykładowo dziecko może wrzucić niewłaściwą czy kompromitującą je treść,  a to może doprowadzić do tego, że stanie się ofiarą hejtu, a to już nie pozostanie obojętne dla jego psychiki.

Zatem przestrzegajcie tych zaleceń:

cyberprzemoc

A co należy zrobić, gdy my lub ktoś bliski czy znajomy doświadczy cyberprzemocy za pośrednictwem mediów społecznościowych? Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

– Nie angażuj się ani nie mścij – prześladowcy oczekują interakcji. Nie dawaj im tego, czego chcą. Zamiast tego po prostu ich zablokuj.

– Zbierz dowody – wydrukuj lub zrób zrzuty ekranu niepokojących wiadomości w celu podjęcia ewentualnych działań prawnych.

– Zgłoś nadużycie za pośrednictwem danej platformy – cyberprzemoc narusza Warunki korzystania z usług wszystkich najpopularniejszych platform.

–  Uzyskaj pomoc ze szkoły – jeśli dziecko jest nękane przez kogoś z tej samej szkoły, to szkoła powinna przyjrzeć się tej sprawie i zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

– W razie potrzeby zaangażuj policję – groźby w Internecie są w większości krajów nielegalne.

Jednak zawsze pamiętajmy –  istnieje wiele powodów, by prywatne posty w social mediach pozostały prywatne. Jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie cyfrowej prywatności jest pobranie VPN.  Wystarczy włączyć aplikację: VPN, która zapewni  nowy adres IP i zaszyfruje  ruch. VPN pomaga chronić lokalizację i tożsamość zarówno przed usługami i aplikacjami online, jak i przed nękaniem.

Materiał utworzony zgodnie z  poradnikiem ExpressVPN

734 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent