Klasyka zawsze w modzie
Na hasło „kopalnia w Wieliczce” pierwsze, o czym pomyślimy, to kryształowe żyrandole. Ogromne, roziskrzone, zrobione z tysięcy solnych okruchów. Oświetlają jedną z najpiękniejszych podziemnych kaplic na świecie – kaplicę św. Kingi. Wykuta w soli świątynia to jedna z największych atrakcji Trasy Turystycznej, ale też miejsce bliskie wielickim górnikom. Wciąż modlą się tu, np. 24 lipca w imieniny swej patronki św. Kingi.
Podziemia czarują nadzwyczajnymi widokami. Naprawdę warto pokazać dzieciom solankowe jeziorka oraz arcydzieła górniczych cieśli. Wielickiej kopalni nie da się porównać z żadną inną. Solne pejzaże to połączenie cudów natury z ciężką pracą całych pokoleń górników. Ponad 700 lat nieprzerwanej historii robi wrażenie i naprawdę nie ma co dziwić się, że Kopalnia Soli „Wieliczka” należy do obiektów, które ponad 40 lat zainaugurowały Listę Dziedzictwa UNESCO.
Wędrówka Trasą Turystyczną trwa 2 – 3 godziny. Do pokonania jest ok. 800 stopni oraz ponad 3 km. Przyjemna temperatura 17-18 st. C sprawia, że nie trzeba zabierać ze sobą cieplejszej odzieży. Na szlaku jest bezpiecznie i wygodnie, ale warto wybrać się nań w sprawdzonych stabilnych butach.
Zwiedzania dla turystów indywidualnych nie trzeba wcześniej rezerwować. Wejściówki dostępne są na miejscu w kasach, a także on-line. Kopalnia honoruje Kartę Dużej Rodziny (wyłącznie w kasach) oraz Bon Turystyczny. Wstęp dla dzieci w wieku poniżej 4 lat jest bezpłatny. Jeśli mamy dzieci starsze, a chcemy, żeby podziemna przygoda nie skończyła się wraz ze spacerem po Trasie Turystycznej, możemy zaplanować nocleg w komorze Juliusza Słowackiego – korzystne rodzinne pakiety dostępne są w sprzedaży internetowej.
Wielicka kopalnia to z jednej strony historia, tradycja, zabytek, z drugiej zaś świetnie przygotowany obiekt turystyczny. Pod ziemią i na powierzchni kupimy pamiątki oraz kosmetyki na bazie wielickiej soli, a także zjemy smaczny posiłek. Mieszcząca się w komorze Budryka Karczma Górnicza proponuje bogate menu – od dań obiadowych po desery, z kolei na powierzchni w „Bistro Posolone” skosztujemy najlepszych w Wieliczce burgerów. Restauracja Grand Sal zaprasza z kolei na autorskie potrawy inspirowane regionalnymi smakami Małopolski. Co do zakupów solnych produktów, możemy się w nie zaopatrzyć również przez internet – na www.kopalnia.pl oraz Allegro.
W bajkowej wersji
Trasę Turystyczną można również zwiedzać „Śladami legend”. To specjalny program dedykowany najmłodszym gościom – dzieciom w wieku 5-12 lat, skupiony na baśniowej stronie wielickiej kopalni. Skarbnik, Biała Pani, krasnoludki… Górnicze legendy są ciekawe i pouczające, odwołują się do pracy pod ziemią, a także uniwersalnych wartości takich jak przyjaźń, uczciwość, honor.
Wieliccy górnicy znają całe mnóstwo niesamowitych historii, które umiejętnie wplatają w opowieść o zabytkowej kopalni. Wędrówka „Śladami legend” to absolutna frajda dla małych koneserów bajek, ale też dla ich opiekunów. W każdym wszak mieszka dziecko, które chętnie odkryje pod ziemią szczyptę magii.
Autentyczna solna sceneria dodaje bajkom i baśniom mocy. Wieliccy górnicy zilustrowali kopalniane legendy solnymi rzeźbami. W komorze Janowice zobaczymy św. Kingę oraz górnika podającego jej bryłkę soli z cudownym pierścieniem. Z kolei komorze Skarbnika spotkamy jej patrona – wykutego w twardej srebrzystej soli, z rozwianą brodą i kagankiem w dłoni. Warto zauważyć, że słony Skarbnik jest wyjątkowo fotogeniczny: z nim w tle zrobimy przepiękne rodzinne zdjęcie. Co więcej, z publikacją fotki w mediach społecznościowych nie trzeba będzie czekać aż do wyjazdu na powierzchnię – w rejonie komór Skarbnika, Budryka, Warszawa i Wisła bez problemu złapiemy zasięg sieci komórkowych oraz wi-fi.
Program „Śladami legend” to około 2,5 godziny pod ziemią. Bilety można kupić on-line. W wakacje od 1 lipca do 31 sierpnia baśniowe zwiedzanie odbywa się codziennie o godzinie 10.40.
Lecznicze inhalacje
Kopalniany mikroklimat służy drogom oddechowym. Nasycone solą powietrze łagodzi dokuczliwe objawy m.in. astmy, POChP, alergii. Z dobroczynnych inhalacji skorzystać można też na powierzchni w tężni solankowej. Dzieci z pewnością będą zachwycone „zamczyskiem” z tarniny i drewna, rodzice zaś odpoczną na ławeczkach rozmieszczonych na dziedzińcu oraz wokół tężniowych murów.
Rodzinna wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka” jest niezapomnianym spotkaniem z przyrodą, historią, górniczymi tradycjami, folklorem oraz niepowtarzalną architekturą podziemnych wyrobisk. Kopalnia pozwala zajrzeć do wnętrza Ziemi. Miliony turystów z całego świata na widok solnych cudów wzdychają z zachwytu – dokładnie tak samo wieki temu uczynili Kopernik, Staszic, Goethe, Chopin, Matejko, Piłsudski. Oni również byli oczarowani podziemną Wieliczką.
Szczegółowe informacje o ofercie oraz ciekawostki na temat kopalni można znaleźć na stronie www.kopalnia.pl.
Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli w Wieliczce należy do najciekawszych i najbardziej znanych obiektów turystycznych w Polsce. Każdego roku ponad milion turystów z całego świata przybywa tu, aby podziwiać niezwykły podziemny świat tworzony na przestrzeni wieków przez naturę i …
(12) 278 73 66
informacja@kopalnia.pl
https://bit.ly/3B7ZF5u
facebook