Bezpieczna pielęgnacja skóry Twojego maluszka

📅 wtorek 31.10.2017 do czwartek 09.11.2017
Jak dbać o skórę małego dziecka

Ewolucja dziecięcych kosmetyków 

Czasy, gdy rodzice mieli do wyboru jedynie zasypkę, oliwkę i krem kultowej marki Bambino, minęły bezpowrotnie. W branży kosmetyków dziecięcych notuje się od dłuższego czasu prawdziwy boom! Liczne firmy tworzą całe działy poświęcone wyłącznie produktom do pielęgnacji niemowląt i dzieci, a co za tym idzie, apteczne i drogeryjne półki uginają się pod naporem balsamów, lotionów, kremów, mleczek i żeli. Taka sytuacja ma oczywiście swoje pozytywy, wytrawni poszukiwacze nowości są wniebowzięci dzięki możliwościom, które daje im tak szeroki wybór, jednak wysłany na zakupy niedoświadczony w tej materii tata, dla którego kosmetyki z reguły zaczynają się i kończą na kremie Nivea, może wpaść w panikę! Jak uniknąć błędów pielęgnacyjnych związanych ze źle dobranymi kosmetykami, czym kierować się podczas zakupów? Zasadniczo to bardzo proste – po pierwsze należy korzystać wyłącznie z zasobów działu dziecięcego, po drugie uważnie czytać skład produktu i wybrać ten, który będzie odpowiadać potrzebom skóry dziecka!

Dostosowane do wieku 

Przede wszystkim należy kupować kosmetyki, które są oznaczone jako produkty dla dzieci, a dla noworodków i niemowląt te, które można stosować od już od dnia narodzin. Przez pierwsze 3 lata życia skóra dziecka nie funkcjonuje jeszcze tak, jak skóra dorosłego człowieka, nie jest w pełni rozwinięta (np. jej gruczoły potowe i łojowe nie są jeszcze dojrzałe), a co za tym idzie, nie stanowi ona pełnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Cechami charakterystycznymi skóry niemowlaka jest jej cienkość, wrażliwość oraz skłonność do podrażnień, infekcji i odwodnienia. Dodatkowo w chwili narodzin współczynnik pH skóry jest bliski odczynowi neutralnemu, dopiero z wiekiem staje się on bardziej kwaśny. Dlatego też w tym okresie pod żadnym pozorem nie można stosować zwykłych kosmetyków. Zawierają one z reguły silniejsze detergenty, a nierzadko również parabeny, konserwanty i inne potencjalnie szkodliwe dla delikatnej skóry dziecka substancje.

Czego szukać? – Prostego składu! 

Kolejną zasadą, którą należy kierować się przy wyborze kosmetyków dla dzieci, jest krótki skład. Dobry skład to taki, gdzie królują substancje odżywcze, nawilżające, łagodzące i ochronne, a brak jest wszelkich parabenów, silnych konserwantów, detergentów (SLS i jego pochodne) oraz zupełnie niepotrzebnych barwników i substancji zapachowych. Umiejętność czytania składu pozwoli Ci kontrolować, co każdego dnia będziesz wsmarowywać w skórę swojego dziecka. Początkowo może to być trudne, ale szybko nauczysz się, które składniki są pożądane, a które zakazane. Hipoalergiczna, bogata formuła z naturalnymi substancjami pielęgnującymi o wysokim stopniu tolerancji poradzi sobie z potrzebami młodziutkiej skóry, której do utrzymania w zdrowiu potrzeba odpowiedniego nawilżenia i ukojenia, a także wzmocnienia jej bariery ochronnej.

Problemy skórne niemowlaka 

Skóra dziecka sama w sobie jest wyjątkowa i wymaga skrojonej do jej potrzeb pielęgnacji, jednak niekiedy to za mało. Coraz częściej maluszki niemal od urodzenia borykają się z dolegliwościami skórnymi – alergiami lub atopowym zapaleniem skóry. Wówczas z jeszcze większym naciskiem należy spoglądać na składy kosmetyków i wybierać te o maksymalnym stopniu bezpieczeństwa i opracowywanych z myślą o małych atopikach i alergikach. W takich specjalistycznych kosmetykach wykorzystuje się emolienty, czyli substancje o wielofunkcyjnym działaniu wspomagającym odbudowę uszkodzonej skóry i przywracającym jej komfort. Kosmetyki emoliencyjne nawilżają, natłuszczają, a także ograniczają świąd. Najlepsze emolienty można znaleźć wśród marek aptecznych np. Emolium, Mustela Stelatopia czy Latopic.

Dziecięce kosmetyki z wyższej półki 

Śledząc oferty topowych marek kosmetycznych w poszukiwaniu produktów wartych wypróbowania, bezapelacyjnym liderem wydaje się marka Mustela. To kosmetyki kierowane dla dzieci od pierwszych dni życia, które wyróżniają się obecnością wyjątkowego (opatentowanego!) składnika o działaniu wzmacniającym i chroniącym bogactwo komórkowe skóry – Avocado Perseose®. Atutem produktów jest również skład budowany w większości na składnikach pochodzenia naturalnego (min. 85-97%), a także wysoki stopień specjalizacji – oferta podzielona jest na trzy serie – dla skóry: normalnej, suchej i atopowej. Wielu specjalistów podkreśla, że produkty Mustela to klasa sama w sobie. Te słowa potwierdza również ekspertka z portalu i-Apteka.pl: „Mustela to zdecydowanie nasz numer jeden w kategorii kosmetyków dla dzieci. Cieszą się one niesłabnącą popularnością, sama jestem mamą dwóch szkrabów i bazując na własnych doświadczeniach, mogę powiedzieć, że Mustela jest bezkonkurencyjna!”. Dla mam, które na własnej skórze muszą sprawdzić jakość kosmetyków, doskonałym sposobem na zapoznanie się z marką będzie linia Mustela Maternite.

Pielęgnacyjny niezbędnik 

A co konkretnie powinno znaleźć się w dziecięcej kosmetyczce? Po pierwsze – coś do mycia! Może to być łagodny żel lub emulsja, a tradycjonalistek kostka mydła np. Emulsja do kąpieli Atoperal Baby Plus, Green People Lawendowy żel i szampon do włosów 2w1, Odżywcza śmietanka do kąpieli MomMe, Delikatny żel do mycia Mustela, Odżywcze mydło z Cold Cream Mustela. Mamy, które pewnie się czują, kąpiąc maluszka, mogą spróbować olejku do kąpieli np. Olejek do kąpieli Mustela. A czy potrzebny jest szampon? Dopóki włoski są pojedyncze, można myć je tym samym produktem, co resztę ciała, a gdy grzywa urośnie w siłę, dobrze zakupić szampon np. Szampon do włosów Hipp. Po drugie – coś do smarowania! Do pielęgnacji pokąpielowej skóry można użyć oliwki lub balsamu np. Delikatne mleczko pielęgnacyjne MomMe, Oliwka pielęgnacyjna Hipp, Mleczko do ciała Mustela Hydra Bebe. Obowiązkowo zawsze pod ręką musi znajdować się preparat na odparzenia np. Bepanthen Baby, Krem do przewijania 1>2>3 Mustela. Nie można zapominać także o ochronie podczas spacerów, w zależności od pory roku powinien to być krem z wysokim filtrem lub krem chroniący przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych np. Mleczko przeciwsłoneczne SPF50+ Mustela, Zimowy krem do zadań specjalnych MomMe.

Kosmetyki stworzone z myślą o rodzicach 

Oprócz tradycyjnych kosmetyków warto również zwrócić uwagę na produkty, których głównym zadaniem jest ułatwienie życia rodzicom. Nawilżane chusteczki szybko zdobyły należną sobie popularność, spokojnie można powiedzieć, że zrewolucjonizowały codzienną pielęgnację dzieci. Są praktyczne, funkcjonalne i wygodne w użyciu. Co robi każda mama, gdy trzeba umyć pupę przy zmianie pieluszki, oczyścić ubrudzone rączki lub buzię? Sięga po mokre chusteczki! Najważniejsze jednak, aby wybrać chusteczki z dobrym składem i przede wszystkim bez alkoholu – Mustela Chusteczki do twarzy lub Mustela Chusteczki oczyszczająco-łagodzące w wersji zapachowej i bezzapachowej. Chusteczki nawilżane są niezastąpione podczas spacerów i wyjazdów, w domu możesz z powodzeniem stosować Wodę oczyszczającą Mustela, której atutem jest dobry skład i formuła bez spłukiwania!

O skórę maluszka należy szczególnie dbać, utrzymywać w czystości, zapewniać optymalne nawilżenie oraz właściwą ochronę. Kosmetyki to kluczowe narzędzie, bez którego trudno Ci będzie właściwie zadbać o skórę dziecka. A ta bywa kapryśna i przewrażliwiona na wiele czynników! Pamiętaj też, że nie potrzeba jej za dużo, czasem wystarczy zwykła woda i czysty wacik!

348 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy