Będziemy podglądać gwiazdy. Dołącz do nas!

Centrum Hewelianum, Gradowa, Gdańsk mapa

piątek 12.08.2016 do niedziela 14.08.2016

3.miejsce.Kat.1.Oleg_Bryzgalov

Spadające Perseidy, kratery na Księżycu, odległe galaktyki, a może nawet odległe cywilizacje – kto wie co uda się wypatrzeć podczas Nocnego podglądania Wszechświata, na które zapraszamy już od 9 do 14 sierpnia do Centrum Hewelianum. Wstęp wolny!

Dzięki dwóm profesjonalnym teleskopom ustawionym na głównym placu (majdanie) Centrum Hewelianum przy ul. Gradowej każdy miłośnik astronomii, i nie tylko, będzie mógł zobaczyć odległe planety, naszego ziemskiego satelitę czy odległe galaktyki.

Jeśli chmury nie zakryją całego nieba, zliczymy również spadające Perseidy. Według astronomów to właśnie między 9 a 14 sierpnia na wieczornym niebie pojawią się największe roje tych gwiazd.

– Rój Perseidów to fragmenciki komety (niektóre z nich są wielkości ziarenek piasku),
które pozostają po jej „spacerze” wokół Słońca – mówi Patrycja Pakońska, astronom
z Centrum Hewelianum. – Następnie Ziemia przelatuje w obszarze, gdzie kometa „naśmieciła” i odłamki skalne pozostałe po komecie wlatują w naszą atmosferę,
gdzie ulegają spaleniu. Dlatego możemy obserwować „świetlne nici”. Podczas tych kilku nocy, jeśli tylko pogoda pozwoli, postaramy się zliczyć ile ich dało się zaobserwować.

Na czas trwania Nocnego podglądania Wszechświata latarnie na majdanie zostaną zaklejone czerwoną folią.

– Czerwone światło jest mniej inwazyjne niż białe. Astronomowie używają podczas obserwacji właśnie światła o barwie czerwonej, ponieważ wówczas nasze oczy szybciej się przyzwyczajają do ciemności – dodaje astronom. – Zachęcamy też osoby, które planują wziąć ze sobą latarkę, również do jej zaklejenia.

Żeby uprzyjemnić patrzenie w niebo na majdanie zostaną rozstawione leżaki (ilość ograniczona warto więc wziąć własną karimatę lub składane krzesełko).

Warto też zabrać ze sobą ulotkę opracowaną przez gdańskie centrum nauki (jest dostępna
w Centrum Hewelianum, Instytucie Kultury Miejskiej i punktach Informacji Turystycznej
– w tym w punkcie pod tunelem Dworca Głównego).
Na jej odwrocie przygotowana została Karta Obserwacyjna Spadających Gwiazd. Będzie można na niej odnotowywać spadające meteory (przyda się coś do pisania). Ulotka będzie dostępna również na miejscu.

Galaktyki i kratery na Księżycu

Ponieważ obserwacje nieba zależą w dużej mierze od warunków atmosferycznych
(w szczególności od zachmurzenia – im większe tym mniejsza szansa na obserwacje), Centrum Hewelianum przygotowało sporo innych atrakcji.

Niezależnie więc od pogody podczas Nocnego podglądania Wszechświata gdańskie centrum nauki zaprasza na pokazy w mobilnym planetarium „Gwiezdny Ogród”. Podczas seansu „Zagadka Perseidów” zobaczymy m.in. film „O tym czy gwiazdy spadają” (seanse
o pełnych godzinach od 21 do północy, liczba miejsc na każdy seans ograniczona
– 30 osób). Kolejną atrakcją będzie projekcja animacji agencji kosmicznej ESA o misji Rosetta. Film będzie wyświetlany przez cały czas.

Nocne podglądanie Wszechświata zaczyna się codziennie od 9 do 14 sierpnia od 21:00
i potrwa do północy. Wstęp jest wolny!

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
centrum hewelianum gdansk logo

Centrum Hewelianum

Usytuowane w samym sercu Gdańska Centrum Hewelianum jest miejscem edukacyjno 

- rekreacyjnym adresowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozciągający się u stóp Krzyża Millenijnego widok na panoramę zabytkowego …

Więcej

Adres:

Jednostka Budżetowa Gminy Miasta Gdańska
ul. Gradowa 6

Kontakt:

(+48 58) 742 33 52
recepcja@hewelianum.pl
http://www.hewelianum.pl
facebook

ZOBACZ TAKŻE:warsztaty
Będziemy podglądać gwiazdy. Dołącz do nas!