Jaki charakter pisma miały sławne osobistości XIX wieku? Na wystawie pokażemy wybór autografów Henryka Sienkiewicza oraz ludzi z jego otoczenia: Heleny Modrzejewskiej, Józefa Mehoffera, Jana Styki, Ignacego Jana Paderewskiego, Stefana Żeromskiego. Nie zabraknie też rękopisów Róży i Edwarda Raczyńskich, Jana Kasprowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ekspozycję uzupełnią wątki biograficzne, fotografie, archiwalne dokumenty.
Wystawie towarzyszyć będzie:
- quest „Sławy pod lupą”, który jest rodzajem gry terenowej rozgrywającej się w budynku Muzeum. W trakcie zwiedzania ekspozycji zwiedzający zmienia się w łowcę pamiątek związanych ze sławnymi osobami z czasów Henryka Sienkiewicza, których popularność można przyrównać do tej, jaką cieszą się dzisiejsi celebryci. Dzięki tej zabawie uczestnik gry dowiaduje się, kto i dlaczego był wówczas „na świeczniku”;
- oprowadzenie tematyczne „Sienkiewicz i…? Osobistości XIX w.”. Oprowadzanie rozszerza temat wystawy. Będzie w nim mowa o tym, że Sienkiewicza – znanego pisarza i laureata Nagrody Nobla z 1905 r. można nazwać XIX-wiecznym „celebrytą”, był bardzo popularny i rozpoznawalny, gdziekolwiek się pojawił. Jako tak sławna osoba, miał on wielu znajomych wielkiego formatu. Jego kontakty nie ograniczały się do osób, które znał osobiście,
– oprowadzanie tematyczne będzie dostępne dla zwiedzających w dni i w godzinach otwarcia Muzeum po wcześniejszej rezerwacji.
– w czasie rezerwacji należy zaznaczyć, że grupa jest zainteresowana właśnie tym oprowadzaniem tematycznym.
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
Stary Rynek 84
otwarcie wystawy
25 lutego 2017 r. (sobota), godz. 12.00
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu
Biblioteka Raczyńskich powstała z fundacji Edwarda hrabiego Raczyńskiego (1786-1845), wielkopolskiego magnata, działacza społecznego, mecenasa sztuki i nauki, autora i wydawcy.
Poznań
61-852-89-71 (72)
muzeumhs@bracz.edu.pl
http://www.bracz.edu.pl/mhs