Jadzia Pętelka

Atrakcje w Poznaniu

📅 środa 06.08.2014 do piątek 08.08.2014
Atrakcje w Poznaniu

W mistrzostwach wezmą udział przedstawiciele 14 reprezentacji narodowych: Filipiny, Francja, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry, Niemcy, USA, Kanada, Czechy, Rosja, Ukraina, Włochy i Polska.

Zawodnicy wystartują w osadach 10 i 20 osobowych, w których oprócz osób wiosłujących znajduje się również sternik oraz bębniarz (nadający poprzez uderzenie w znajdujący się na przodzie łodzi bęben rytm wiosłowania). Warto dodać, że na przodzie każdej łodzi znajduje się także głowa smoka, natomiast na jej tyle ogon. Zawody odbędą się na dystansie 200, 500 i 2000 metrów w kategoriach junior i senior: Mężczyzn, Kobiet i Mikstów (minimum 8 kobiet).

W polskiej reprezentacji wystartują m.in. zawodnicy, którzy na co dzień reprezentują Polskę na arenach międzynarodowych w kajakarstwie, wśród nich m.in. olimpijczycy i medaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy.

Informacje o dyscyplinie i trochę historii:
Smocze łodzie – drużynowy sport wodny. Wywodzi się z Chin gdzie na tradycyjnych smoczych łodziach pływano od tysiącleci.
Piątego dnia piątego miesiąca księżycowego rozpoczyna się w kalendarzu chińskim festiwal smoczych łodzi. Nazwa tego święta przetłumaczona z języka chińskiego oznacza festiwal najdłuższego południa – gdyż dzień ten uznawany jest przez Chińczyków za najdłuższy dzień w roku. Na języki europejskie tłumaczy się natomiast jako "festiwal smoczych łodzi".
Jedna z legend mówi, że festiwal upamiętnia wielkiego poetę patriotę Qu Yuan, żyjącego w okresie Walczących królestw 475-221 pne. Rocznica jego śmierci celebrowana jest właśnie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego. Wtedy to okoliczni mieszkańcy, usłyszawszy o jego śmierci, próbowali znaleźć i pochować jego ciało, przeszukując na łodziach rzekę Jangcy – jednak bezskutecznie.

Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie – począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Szybko też przekształciły się w jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. W smoczych łodziach mamy dwie Międzynarodowe Federacje Kajakowe / ICF i IDBF / skupiające ponad 50 federacji narodowych a liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów.
Początek sportu łodzi smoczych w Polsce to rok 1997, kiedy to na Motławie w Gdańsku zorganizowano pierwsze zawody międzynarodowe. Największe jednak imprezy odbyły się w Poznaniu, który był organizatorem m.in. Mistrzostw Europy (2002r.) Klubowych Mistrzostw Europy (2006r.) i Mistrzostw Świata w Smoczych Łodziach (2008r.)

Łódź – 20 osobowa. We współczesnym kształcie istnieje od ok. 1980 roku:
 – długość (bez smoczej głowy na dziobie i smoczego ogona na rufie) – 12,40 m
 – maksymalna szerokość – 1,14 m
 – ciężar minimalny – ponad 250 kg.

Podczas regat ciężar łączny łodzi z załogą wynosi ok. 2000 kg.
Istnieją również łodzie 10-osobowe i wykorzystywane tylko w celach pokazowych bardzo duże, 50-osobowe.

Na wszystkich, którzy dołączą do nas na poznańską Maltę czeka moc atrakcji
i niezapomnianych wrażeń. Na które już dzisiaj gorąco zapraszamy!