Jadzia Pętelka

Atrakcje w Poznaniu

📅 niedziela 13.10.2013
Atrakcje w Poznaniu

Twierdza poligonalna w Poznaniu zbudowana w latach 1828-1869 była jednym z najpotężniejszych ówczesnych zespołów budowli militarnych. W pierwszym etapie jej realizacji prace prowadzono również na Ostrowie Tumskim. Zbudowano wtedy Kawalier Katedralny, Śluzę Katedralną oraz Lunetę Katedralną, kontynuowano także modernizację systemu wodnego przystosowując go do celów militarnych. W kolejnym etapie prac, opracowano w 1855 roku projekt kompleksowego ufortyfikowania wyspy. Zbudowana do 1862 roku Cytadela Tumska łączyła zarówno stare dzieła, jak i nowe: Dzieło Katedralne II oraz Redutę Katedralną (Dzieło Katedralne I). Wszystkie obiekty połączono wałami oraz otoczono przeciwpowodziowymi kanałami odpływowymi Warty. Ta dodatkowa cytadela wewnętrzna umożliwiała obronę okrężną, a system przeszkód wodnych skutecznie zabezpieczał przed atakiem przeciwnika.

W trakcie spaceru będzie można zwiedzić, dzięki uprzejmości Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, adaptowany obecnie dla zwiedzających zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej. Była ona jedną z pierwszych budowli hydrotechnicznych twierdzy. Zrealizowana w zasadniczej części w latach 1834-1838 pełniła przede wszystkim funkcję jazu spiętrzającego w przypadku zagrożenia wody Cybiny. Zapewniała ona także komunikację między Tumem oraz Śródką.

Zobaczymy też relikty Wielkiej Śluzy na Warcie oraz ślady Fortu Radziwiłła na Zagórzu („Czerwonej Krowy"). Zbiórka o godzinie 11 na Ostrowie Tumskim przy Moście Jordana.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Ostrów Tumski, Poznań