Imprezy po raz kolejny odbywają się w ramach akcji „Poznań za pół ceny!" koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Ich główną atrakcją będzie pierwsza publiczna możliwość obejrzenia wnętrz fortu głównego I na Starołęce.
Początki poznańskiej twierdzy fortowej sięgają 1872 roku, kiedy to podjęto decyzję o modernizacji istniejących tutaj umocnień. Przeprowadzono ją według nowatorskiej wówczas koncepcji fortyfikacji – systemu fortowego ześrodkowanego. Polegała ona na budowie wokół miasta pierścienia samodzielnych dzieł przystosowanych do obrony okrężnej. W pierwszym etapie, w latach 1876-1883, zrealizowano dziewięć artyleryjskich fortów głównych oraz trzy artyleryjskie forty pośrednie oddalone od centrum o około 4-5 km wraz z siecią dróg dojazdowych. W drugim etapie realizacji poznańskiej twierdzy, w latach 1887-1896 zbudowano sześć fortów pośrednich nowego typu, samodzielną baterię oraz schrony międzypolowe, natomiast wszystkie wcześniejsze obiekty wzmocniono.
Obie imprezy są jak dotąd jedynymi cyklicznymi w Poznaniu, w trakcie których można od dziesięciu lat zwiedzać niedostępne na co dzień dla turystów forty zewnętrznego pasa umocnień dziewiętnastowiecznej twierdzy. W tym roku główną atrakcją będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia wnętrz fortu głównego I z lat 1878-1881. Jego zwiedzanie jest kontynuacją poprzednich imprez, zapoznających uczestników z podstawowymi typami obiektów poznańskiej twierdzy fortowej.
Na zwiedzających po raz pierwszy obiekt tego typu największe wrażenie zawsze wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi. Szerokość fortu I od strony miasta wynosi około 290 metrów – dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz, gdyż nadziemie porasta bujna roślinność.
Szczegółowe informacje:
Program:
Sobota
– 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 – zwiedzanie fortu w grupach (zbiórka przed głównym wjazdem na końcu ulicy Książęcej)
Niedziela
– 9.00 – start tras rowerowych (zbiórka przed SP 3 w Luboniu w pobliżu skrzyżowania ulic Armii Poznań i Powstańców Wielkopolskich).
– 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – zwiedzanie fortu w grupach
– 13.30-15.30 – spotkanie z Leszkiem Adamczewskim, autorem książek m.in. o drugowojennej historii Wielkopolski
Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza fortu nie są oświetlone więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż po zakończeniu zwiedzania odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.
Atrakcje: Oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.
Zapisy: Aby wziąć udział w rajdzie konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na odpowiednią listę! Ilość miejsc w poszczególnych grupach jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń. Zapisując się prosimy podawać: imię, nazwisko, rok urodzenia i miejscowość zamieszkania: Zapisy: trasy piesze: e-mail: military_ak@op.pl, tel.: +48 784 971 205, +48 515 048 510, +48 608 896 000, rowerowe: tel. +48 609 144 509.
Dodatkowe informacje: www.tidgp.pl, www.tmmlsh.pl
Kontakt z organizatorami: Przemysław Maćkowiak, tel. +48 604 869 102
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
© Przemysław Maćkowiak
Organizatorzy:
Twierdza i Dawny Garnizon Poznań
Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia
Grupa Rekonstrukcyjna „Salamandra"
Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta"
Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus"
Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich
Sekcja Rowerowa Unilever Polska S.A. Poznań
GRH Pancerni 39
GRH Posen
GRH 1. Samodzielnej Kompanii Commando
Drużyna Tradycji Wojskowej im. 70. Pułku Piechoty w Pleszewie
Arbeitskreis Sächsische Militärgeschichte e.V.
Automobilklub Wielkopolski
współpraca:
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna
EURO-WIGA Sp. z o.o.
Fabryka Umundurowania Braci Kłoskowskich HERO COLLECTION Sp. J.
Patronat honorowy:
Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek
Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny
Burmistrz Miasta Lubonia Dariusz Szmyt
Patronat medialny:
Telewizja WTK, Polska The Times Głos Wielkopolski, Polska Zbrojna, Odkrywca, Wydawnictwo Forteca, Wydawnictwo Vesper, Radio Merkury, DoBroni.pl oraz Epoznań.pl
Ilustracje:
1. Zwiedzanie Fortu Winiary w historycznych mundurach w trakcie tegorocznych 26. Dni Ułana. Fot. © Maciej Wachowski
2. Główną atrakcją tegorocznej imprezy będzie pierwsza publiczna możliwość zwiedzenia niedostępnego na co dzień dla turystów fortu głównego I z lat 1878-1881 w Poznaniu. Na zdjęciu elewacja koszar szyjowych z wjazdem głównym oraz mostem nad fosą. Fot. © Przemysław Maćkowiak