Atrakcje dla rodzin

niedziela 19.07.2015

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu zaprasza na spotkanie z cyklu „Letnie o Piastach bajanie…”.
W niedzielne popołudnie 19 lipca 2014 r. rekonstrukcja osady średniowiecznej przy Grodzie Wczesnopiastowskim w Gieczu „ożyje” za sprawą grup odtwórstwa historycznego. Od godziny 14.00 do 19.00 będzie można podpatrzeć pracę garncarza, kowala czy tkaczki, dowiedzieć się, czym zajmował się garbarz, snycerz lub szczytnik, a także porozmawiać na temat naturalnych sposobów farbowania tkanin czy różnorodności zastosowania ziół. W tym czasie najmłodsi będą mogli rozładować swą niespożytą energię podczas specjalnie dla nich przygotowanych gier i zabaw.

W trakcie pikniku (o godzinie 17.00) wszyscy miłośnicy historii będą mili okazję zapoznać się z zawiłościami piastowskiej legendy dynastycznej, które przy ognisku tłumaczyć będzie wybitny poznański historyk – źródłoznawca prof. Edward Skibiński z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, pracujący obecnie nad najnowszym przekładem dzieła Anonima zwanego Gallem.

Tego dnia będzie można jeszcze raz zachwycić się, prezentowaną w Rezerwacie w ubiegłym roku, wystawą linorytów Sylwii Zawiślak, wprowadzającą w świat słowiańskich demonów i klechd. Wraz ze swymi dziełami zawita do nas sama artystka, z którą będzie można porozmawiać o jej ludowych inspiracjach i technice linorytu.

Wystawa objęta jest patronatem Fundacji na rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Patrimonium Europae", której publikacje książkowe będzie można nabyć na specjalnie przygotowanym stoisku. Rezerwat w Gieczu przyłączył się także do „Projektu Edda", również organizowanego przez tę Fundację. Podczas pikniku odbywać się będzie sztafetowe czytanie „Eddy poetyckiej", czyli największego zabytku średniowiecznej literatury skandynawskiej w tłumaczeniu Apolonii Załuskiej-Strömberg.

Ok. godziny 19.00 rozpocznie się inscenizacja historyczna „Legenda Dynastii", oparta na fragmencie najstarszej polskiej „Kroniki". Widowisko przedstawi nam mit, którego głównymi bohaterami są król Popiel, Piast oracz, jego żona Rzepicha oraz ich syn Siemowit. Z całą pewnością niezwykle interesującym fragmentem naszego widowiska będzie próba rekonstrukcji słowiańskich rytuałów związanych z obejmowaniem władzy.

Pracownicy Rezerwatu pomyśleli nie tylko o strawie dla duszy, ale i dla ciała, na pikniku będzie więc można zakupić smakowite jadło, jak i wszelakie napitki.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Pierwszych Piastów

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

  Program edukacyjny Muzeum jest prezentacją podstaw praktycznych rozwiązań dydaktycznych, dotyczących edukacji historycznej, regionalnej i społecznej, realizowany będzie od 17 kwietnia. Ideą programu jest rozwijanie u dzieci umiejętności kreatywnego myślenia, wzbudzenie zainteresowania przeszłością sprzed 1000 - …

Więcej

Adres:

Dziekanowice 32
62-261 Lednogóra


Kontakt:

(061) 427 50 10
sekretariat@lednicamuzeum.pl
http://www.lednica.pl
facebook

Atrakcje dla rodzin