Atrakcje dla Dzieci w Poznaniu i okolicy

piątek 20.03.2015

Atrakcje dla Dzieci w Poznaniu i okolicy

Chcąc przybliżyć Państwu wiedzę na temat dawnych obyczajów i czasów, kiedy pierwsi Piastowie wybrali nową wiarę w jednego Boga, zapraszamy do Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie. Warto znaleźć się w tym unikalnym miejscu i poczuć „ducha czasu”. Tym razem odtwórcy opowiedzą nie tylko o Marzannie, ale także o obyczajowości Słowian. Jednocześnie wraz z dziećmi będziecie mieli Państwo okazję wziąć udział w pochodzie, aby pożegnać zimę, symbolicznie spalić Marzannę i przywitać wiosnę.

„Zaiste ślepą była przedtem Polska, nieznając ani czci prawdziwego Boga, ani zasad wiary, lecz przez oświeconego [cudownie] Mieszka i ona także została oświeconą, bo gdy on przyjął wiarę, naród polski uratowany został od śmierci w pogaństwie. W stosownym bowiem porządku Bóg wszechmocny najpierw przywrócił Mieszkowi wzrok cielesny, a następnie udzielił mu [wzroku] duchowego, aby przez poznanie rzeczy widzialnych doszedł do uznania niewidzianych i by przez znajomość rzeczy [stworzonych] sięgnął wzrokiem do wszechmocy ich stwórcy".

Czasy Mieszka I to okres wprowadzania chrześcijaństwa na ziemiach polskich o czym bardzo zwięźle pisał Anonim tzw. Gall. Dawne wierzenia pogańskie stopniowo zastępowała wiara w jednego Boga. Proces ten rozciągał się przez kilka stuleci i jak widzimy nawet współcześnie istnieją obyczaje czy obrzędy, które do teraz nie zanikły, a korzeniami sięgają okresu sprzed 966 roku. Jeden z takich obrzędów związany z okresem końca zimy i nastaniem wiosny, jest do dzisiaj kultywowany. Jest nim palenie i topienie Marzanny. Obrzęd ten kiedyś związany z Jarym Świętem, symbolizuje odejście zimy i przywitanie wiosny. Pożegnanie Marzanny świetnie pokazuje symbolikę pór roku, zmienność przyrody, synkretyzm obyczajów oraz wierzeń. Jednocześnie dla młodszych jest to czas zabawy i swawoli, a dla starszych moment nostalgii, a także przemyśleń na temat przemijalności doczesnego świata.
 

Zapraszamy Państwa 20 marca 2015 roku o godz. 11:00 do Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie.
Wstęp wolny

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie
Grzybowo 10a
62-300 Września

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Pierwszych Piastów

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

  Program edukacyjny Muzeum jest prezentacją podstaw praktycznych rozwiązań dydaktycznych, dotyczących edukacji historycznej, regionalnej i społecznej, realizowany będzie od 17 kwietnia. Ideą programu jest rozwijanie u dzieci umiejętności kreatywnego myślenia, wzbudzenie zainteresowania przeszłością sprzed 1000 - …

Więcej

Adres:

Dziekanowice 32
62-261 Lednogóra


Kontakt:

(061) 427 50 10
sekretariat@lednicamuzeum.pl
http://www.lednica.pl
facebook

Zobacz także