ASTROnoc w Hewelianum

📅 piątek 14.08.2015
ASTROnoc w Hewelianum

Każdego roku, w połowie sierpnia jesteśmy świadkami niezwykle efektownego zjawiska – na niebie pojawiają się Perseidy, potocznie nazywane „spadającymi gwiazdami". Powstają one, gdy chmura drobinek pozostawionych przez kometę wpada w ziemską atmosferę, w której spala się, tworząc setki świetlistych smug – tłumaczy Magdalena Więcek-Olszewska, astronom z Centrum Hewelianum.

Jak co roku, Centrum Hewelianum przygotowało z tej okazji mnóstwo atrakcji! Clou programu stanowią oczywiście obserwacje astronomiczne Słońca, a po jego zachodzie – innych obiektów sierpniowego nieba. Najwięksi zapaleńcy i miłośnicy astronomii będą mogli przynieść swój własny teleskop, by wziąć udział w publicznych obserwacjach nieba i dzielić się swoją pasją z innymi! Na tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z astronomią będzie czekało planetarium mobilne, w którego przestrzeni można zobaczyć i poznać gwiazdozbiory letniego nieba, a nawet dowiedzieć się, skąd wzięły się pory roku!

Nie zabraknie też aktywności dla tych, którym marzy się podbój Kosmosu! Tylko w Centrum Hewelianum będzie można zobaczyć jak porusza się i jakie zadania może wykonywać łazik marsjański. Na wybrańców, którzy zdobędą specjalny bilet, czeka możliwość sterowania tym wyjątkowym pojazdem! Fani kosmicznych podróży będą mieli również okazję samodzielnie spróbować treningu w stylu prawdziwych astronautów, a to dzięki dzięki symulatorowi lotu, który pojawi się tej nocy na Górze Gradowej! Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych – tym razem dzieci udadzą się w podróż na Księżyc, a także zwiedzą Układ Słoneczny!

Rozbłyski spadających gwiazd to nie jedne efekty świetlne, które będą towarzyszyć uczestnikom ASTROnocy. Podczas warsztatów pokażemy jak rozłożyć światło Słońca na czynniki pierwsze i zidentyfikować „odciski palców" pierwiastków, z których zbudowana jest Nasza Gwiazda. Zbadamy również niesamowite właściwości światła podczerwonego oraz nauczymy się prostego sposobu na skonstruowanie nietypowej latarki.

Kulminacją tej magicznej, letniej nocy będzie „Gwiezdny koncert" w wykonaniu Przemysława Rudzia – muzyka i popularyzatora astronomii, gwiazdy tegorocznej ASTROnocy. Muzyka elektroniczna połączona z astronomicznymi wizualizacjami i pokazem laserów będzie rozbrzmiewać w zabytkowych przestrzeniach Redity Napoleońskiej, najstarszego murowanego obiektu Fortu Góry Gradowej. Zapowiada się nowatorskie, jedyne w swoim rodzaju, przedstawienie!

ASTROnoc w Centrum Hewelianum to bezlik astronomicznych atrakcji skupionych w tę jedną, letnią noc!

Kiedy: 14 sierpnia 2015 r. w godz. 19:00-1:00

Gdzie: Centrum Hewelianum

ul. Gradowa, 80-802 Gdańsk (nad dworcem PKS)

Informacje: www.hewelianum.pl

Program:

1. Pokaz w wykonaniu łazika marsjańskiego.
Model łazika marsjańskiego zaprezentuje swoje możliwości. Na wybrańców, którzy zdobędą bilet czeka możliwość samodzielnego sterowania łazikiem.
Miejsce: Sala Kolumba (Koszary Schronowe)
Godz. 19:00, 19:40, 20:20, 21:00, 21:40, 22:20, 23:00, 23:40, 00:20

2. Koncert gwiezdnej muzyki elektronicznej połączony z astronomicznymi wizualizacjami 3D w wykonaniu Przemysława Rudzia – kompozytora i zarazem popularyzatora astronomii.
Miejsce: Redita Napoleońska
Godz. 0:00

3. Planetarium mobilne.
Atrakcją dla najmłodszych będzie pokaz nieba w planetarium mobilnym.

Liczba miejsc jest ograniczona, więc decyduje kolejność przybycia. Wejściówki będą rozdawane przy wejściu do planetarium.
Miejsce: namiot sferyczny
Godz. 19:10, 19:50, 20:30, 21:10, 21:50, 22:30, 23:10, 23:50, 00:30

4. Symulator lotu.
Zabawa się w astronautów. Symulator lotu wykorzystywany jest przez nich do naziemnych ćwiczeń przed lotem w kosmos.
Miejsce: przy namiocie sferycznym
W trybie ciągłym

5. Przed zachodem obserwacje Słońca przez teleskopy słoneczne, a po zachodzie wyprawa na nocne obserwacje obiektów astronomicznych.
Uwaga! Atrakcja ta jest uzależniona od pogody.

6. Publiczne obserwacje nieba
Dla tych, których fascynuje astronomia i czują potrzebę dzielenia się swoją pasją z innymi! Przynieś swój teleskop obserwuj z nami niebo!
Na osoby, które zgłoszą się do akcji czekają bezpłatne wejściówki do Centrum Hewelianum (pakiet 1 lub 2). Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: magdalena.wiecek@hewelianum.pl.

WARSZTATY:

• Pan Kleks w Kosmosie – dzieci wcielą się w astronautów i wybiorą się w podróż na Księżyc, która wzbogacona zostanie wieloma ciekawymi i ważnymi zadaniami.
    Czy uda się naprawić statek kosmiczny, by następnie wbić flagę w księżycowy grunt?
    Miejsce: Koszary Schronowe („Laboratorium Pana Kleksa")
    Godz. 19:30, 21:00, 22:30
  • Kosmik poznaje: Układ Słoneczny – podróż po Układzie Słonecznym z bohaterem, który jest mieszkańcem innej galaktyki.
    Miejsce: Sala Skłodowskiej-Curie
    Godz. 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00
  • Tęczowe światło – uczestnicy warsztatów rozłożą światło na czynniki pierwsze i zidentyfikują „odciski palców" pierwiastków, z których zbudowana jest nasza gwiazda.
    Miejsce: Sala Pitagorasa
    Godz. 19:00, 19:40, 20:20, 21:00, 21:40, 22:20, 23:00
  • Zobaczyć niewidzialne – wykorzystanie kamery termowizyjnej i odkrycie właściwości światła podczerwonego.
    Miejsce: Sala Einsteina
    Godz. 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:30, 22:00, 22:30, 23:00, 23:30
  • Świet(l)ne COŚ – warsztaty konstruowania nietypowych latarek, dzięki którym będzie można poruszać się nocą po Forcie Góry Gradowej, a jednocześnie ich światło nie będzie przeszkadzało w obserwacjach nieba.
    W trybie ciągłym

Wstęp na astronomiczne atrakcje jest bezpłatny.
Na wystawy interaktywne i zajęcia w Laboratorium Pana Kleksa obowiązują bilety wg stałego cennika.