12 sierpnia (sobota), godz. 12.00
Występują: Sława Tarkowska, Jacek Mazurkiewicz, Grażyna Wielgus
Realizator światła: Michał Strokowski
W języku mieszkańców krainy Dawno Dawno Temu fintikluszki to po prostu drobiazgi. Zabawne, błyskotliwe, wzruszające, uniwersalne mądrości ludowe, bajki i przyśpiewki, zebrane w Wędrownym Kramie z Opowieściami, wskrzeszają świat Wielkoludów i Domowych Skrzatów. Dzięki tradycyjnym zabawkom oraz instrumentom, a także wspaniałej muzyce i efektownym kostiumom, fascynujące historie, które dzieci poznają, cofając się w czasie, stają się niemal realne…
Teatr Małe Mi należy do tych, które bawią i uczą jednocześnie. Z pełnym profesjonalizmem, ale także otwartością na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów, przemawia swoim niepowtarzalnym głosem, nie infantylizując treści ani formy. W swoich spektaklach grupa prezentuje różne formuły animacji, żywego planu oraz autorską, wielofunkcyjną scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny oraz muzykę wykonywaną na żywo. Współpracuje z artystami sztuk wszelakich: muzycznie z Karoliną Cichą, Jackiem Budyniem-Szymkiewiczem i Jackiem Mazurkiewiczem, a scenograficznie z Mikołajem Maleszą, Katarzyną Szpilkowską i Markiem Janiakiem. Reżysersko zespół wspiera Piotr Bikont.
Wraz z Fundacją Flap People Teatr Małe Mi realizuje projekty: Wędrowny kram podlaskich opowieści, Rekonstrukcja tradycyjnych podlaskich zabawek i Tuwim Julek – Para buch, Frazy w ruch. Grupa wystawia swoje spektakle podczas konferencji edukacyjnych, na licznych festiwalach teatralnych i w różnorakich miejscach kulturo- i opiniotwórczych. Bierze udział w realizacji przedsięwzięć społeczno-kulturalnych: Letnia lokomotywa kultury (MGOK Drohiczyn), Wędrujące opowieści (Polski Instytut Antropologiczny) oraz Kultura w szczerym polu (Stowarzyszenie Nasza Krajna). Podczas licznych wędrówek teatr znakomicie sprawdza się zarówno na profesjonalnych scenach, w plenerach, jak również w miniaturowych salkach w najdalszych zakamarkach kraju.
Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze
Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy
Spektakl marionetkowy osnuty wokół wzruszającej baśni Hansa Christiana Andersena. Losy malutkiej zagubionej dziewczynki rozgrywają się w świecie inspirowanym malarstwem Gustawa Klimta. W przebieg baśniowych zdarzeń wplecione są piosenki komentujące sytuację bohaterki i podobieństwo jej doświadczeń do przeżyć każdego człowieka, który uczy się świata i życia. Zaledwie 40-minutowe widowisko ma niezwykle angażujące, szybkie tempo. „Grają” w nim przede wszystkim klasyczne marionetki na niciach, prowadzone przez widocznych animatorów.
Łątka to staropolskie określenie lalki teatralnej. Twórcy teatru o takiej nazwie: Małgorzata Nyczaj-Zajt i Artur Zajt, od lat zajmują się pokazywaniem najmłodszym widzom, czym jest teatr. Zależy im, dzisiejsze dzieci i młodzież, już jako dojrzali kulturowo dorośli, rozumieli metaforę teatru. W tym celu artyści prowadzą warsztaty Dotknąć teatr, podczas których uczestnicy poznają podstawy wiedzy o tej dziedzinie sztuki. Każdy ma tu konkretną rolę do odegrania, musi zaangażować myślenie i czucie. Wiodące funkcje reżyserów spoczywają w rękach animatorów wydarzenia, młodzi uczniowie grają zaś podczas zajęć pracowników teatru oraz artystów tam występujących.
Postawiliśmy na warsztaty teatralne, żeby zacząć destylować teatr w umysłach młodzieży i dzieci z obrazowo–bodźcowej zupy ugotowanej z filmu, telewizji, estrady, chałtury, cyrku i tym podobnych ingrediencji. Obwarowaliśmy spektakle pouczeniami fachowymi i traktujemy je jako ilustracje do wyjaśniania najistotniejszych spraw teatru. Zamysł jest taki: spotykasz na swojej życiowej drodze, młody człowieku, jakiś “teatr”… Nie myśl, że to tylko bełkotliwy absurd, pomyśl, odbierz wrażenia, odczytaj znaki, pojmij konwencję, dostrzeż przesłanie, zrozum treść… Możesz dużo zrobić ze spotkanym teatrem.
(założyciele teatru)
Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze
Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy
26 sierpnia (sobota), godz. 19.00
Wykonawcy: orkiestra Warsaw Camerata
Jedno z „Pięciu muzycznych praw człowieka„, sformułowanych przez Międzynarodową Radę Muzyki, mówi, że (…) każde dziecko ma prawo do dostępu do muzyki poprzez aktywne uczestnictwo, słuchanie, twórczość i przekaz informacji. W odpowiedzi na ten postulat w 2001 roku orkiestra Warsaw Camerata zainicjowała program Filharmonia Przedszkolaka, pozwalający najmłodszym słuchaczom na kontakt z muzyką graną na żywo.
Istotą tych działań jest uwrażliwienie dzieci na muzykę oraz jej obecność w życiu codziennym, a przez to –kształtowanie świadomości estetycznej w tej dziedzinie. W każdym z koncertów przewidziano również elementy muzykoterapii i logopedii oraz, co najważniejsze, wspólne śpiewanie i zabawy. Pozwala to dzieciom na realizację kolejnego muzycznego prawa człowieka, czyli swobodę wyrażania siebie poprzez muzykę.
Filharmonia Przedszkolaka jest kompletnym, autorskim programem umuzykalniającym, uwzględniającym najnowsze światowe trendy edukacyjne oraz potrzeby dzieci. W edukacji kulturalnej najlepsze efekty uzyskuje się bowiem dzięki współuczestnictwu w wydarzeniu, fizycznemu kontaktowi z instrumentami i samodzielnemu odkrywaniu ich możliwości brzmieniowych.
Dwa festiwalowe spotkania są zatem atrakcyjnym połączeniem koncertu i zajęć muzycznych z aktywnym udziałem najmłodszych słuchaczy. Podczas tegorocznych Królewskich Arkad Sztuki dzieci zapoznają się ze specyfiką i rozpiętością skali dźwięków kwartetu smyczkowego oraz przekonają się o tym, że określony rodzaj muzyki może wyrazić bądź wyzwolić u słuchaczy skrajnie kontrastowe emocje.
Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze
Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy
Warszawskie Towarzystwo Muzyczne
Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki jest Stowarzyszeniem działającym na rzecz upowszechniania kultury muzycznej poprzez organizowanie koncertów, wystaw oraz audycji dla dzieci i młodzieży, działalność edukacyjną w zakresie szkoły muzycznej pierwszego stopnia, prowadzi także Bibliotekę …
02-511 Warszawa
22 849 68 56, 22 849 56 51,
wtm@wtm.org.pl
https://www.wtm.org.pl