Jeszcze do 9 grudnia w Służewskim Domu Kultury odbywają się rodzinne warsztaty architektoniczne “Przypadek miasto” dla dzieci w wieku 6-10 lat. Młodzi architekci co sobota poznają słynne projekty z różnych epok i zakątków świata i tworzą własne budowle. Organizatorzy cyklu – Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało – dzielą się wideorelacją z zajęć, podczas których dzieci i rodzice poznawali tajniki konstrukcji na przykładzie średniowiecznych katedr.
Dotąd uczestnicy warsztatów “Przypadek miasto” zwiedzali starożytne piramidy i amfiteatry, zajrzeli do średniowiecznych osad i świątyń, a także dowiedzieli się, czym miało być miasto idealne, co charakteryzowało architekturę baroku i jak wprowadzano zieleń w miastach. Ważną część każdego spotkania stanowi praca warsztatowa – realizacja projektu inspirowanego tematem danych zajęć.
– Architekturę najlepiej poznaje się przez bezpośredni kontakt – tłumaczy zamysł warsztatów Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni cyklu. – Można to osiągnąć, oglądając lub zwiedzając słynne budynki i przebywając w dobrze zaprojektowanych przestrzeniach. W cyklu “Przypadek miasto” idziemy krok dalej. Dzieci same tworzą swoje budowle a nawet całe układy urbanistyczne. Wymaga to głębszego namysłu, a przy okazji stanowi świetną zabawę.
Listopadowe i grudniowe zajęcia wprowadzą uczestników w świat architektury dwudziestego wieku. – Współczesne technologie dają architektom ogromne możliwości. To zachęcało wielu twórców do eksperymentowania. Założenia, które stoją za niektórymi realizacjami, nie zawsze są oczywiste – wyjaśnia Marta Baranowska, jedna z osób prowadzących warsztaty. – Pytania zawarte w tytułach warsztatów “Budynek czy statek kosmiczny?” oraz “Czy można zamieszkać w fabryce?” zadamy dzieciom całkiem serio… i zobaczymy do jakich odpowiedzi poprowadzi nas ich wyobraźnia.
Terminy i tematy najbliższych warsztatów:
25.11, godz. 11.00 – Czy można zamieszkać w fabryce? Architektoniczne eksperymenty
2.12, godz. 11.00 – Budynek czy statek kosmiczny?
9.12, godz. 11.00 – Architektoniczna mapa świata
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat i ich opiekunów. Wejściówka na pojedyncze warsztaty kosztuje 19 złotych. Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy mailowe pod adresem zapisy.tbts@gmail.com. Szczegółowe informacje wraz z terminami i tytułami warsztatów są dostępne na stronie www.tubylotustalo.pl oraz na Facebooku.
Służewski Dom Kultury
To miejsce, które nie tylko zaprasza bogatą ofertą kulturalną, artystyczną i edukacyjną, ale także miejsce, w którym ważne są idee ekologii i troska o świat, w którym żyjemy. Zaczynaliśmy w 1991 roku. Na Służewie powstało …
Warszawa
22 843-91-01; 22 397-72-71
sdk@sdk.waw.pl
http://www.sdk.waw.pl
facebook