Eksperymentalne wytopy żelaza zorganizowane będą w formie sześciu popołudniowo-wieczornych spotkań, w ramach archeologii eksperymentalnej (7.06, 19.06, 10.07, 24.07, 14.08, 4.09).
Do dziś nie zachowały się żadne świadectwa dotyczące sposobu pozyskiwania żelaza w dymarkach (jednorazowych piecach hutniczych) i współcześni nie umieją odtworzyć starożytnego procesu wytopu. Od roku 2008 Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego podejmuje próby rekonstrukcji dawnych technologii. Wyniki prowadzonych do tej pory prób badawczych zachęciły do ich kontynuacji.
Doświadczenia poprowadzą Wojciech Sławiński (jeden z najbardziej doświadczonych rekonstruktorów starożytnych technik metalurgicznych w kraju) oraz pracownicy pruszkowskiego muzeum.
Wytopy są częścią trwającej do września Kampanii Ognia – kilkunastu wydarzeń artystycznych, popularnonaukowych i edukacyjnych. Więcej szczegółów na www.mshm.pl
W trakcie eksperymentów istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzenia stałej ekspozycji muzealnej „Czas żelaza. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z epoki Imperium Rzymskiego".
Patronat Honorowy nad wszystkimi wydarzeniami wchodzącymi w skład Kampanii Ognia objął Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński.
Wstęp Wolny
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego …
Muzeum mieści się w XIX-wiecznej oficynie należącej do zespołu pałacowego rodziny Potulickich. - Możliwość zwiedzania z tłumaczem PJM / pętla indukcyjna etc.
22 758 72 66
muzeum@mshm.pl
http://www.mshm.pl