Każdego roku w październiku ECS zamienia się w centrum filmowe i pokazuje jak ważne są wolność, pokój i solidarność. W tym roku zaprezentujemy 16 filmów.
– Te filmy odsłonią przed widzami wizję walki o wolność, jak i bardziej subtelne czy nieoczywiste wymiary wolności. Wszystkie filmy będą pokazywane w Trójmieście po raz pierwszy, a dla pięciu z nich będą to polskie premiery – mówi Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF.
Na festiwalowym afiszu m.in. Ci, którzy skaczą (reż. Moritz Siebert, Estephan Wagner i Abou Bakar Sidibé) – przejmująca opowieść o tych, którzy chcą przeskoczyć mur – wysoką siatkę oddzielającą Maroko od enklawy hiszpańskiej w Afryce. O wolności w sieci albo raczej jej braku opowie natomiast Friedrich Moser w filmie Dobry Amerykanin, pokazującym sylwetkę Williama Binneya, wieloletniego szefa działu nasłuchu elektronicznego NSA w USA. A w filmie Zwariować ze szczęścia (reż. Paulo Virzì) zobaczymy historię dwóch kobiet decydujących się na niespotykane akty szaleństwa, aby poczuć na nowo wolność i drugiego człowieka.
– Solidarność to wciąż towar deficytowy, również w Polsce, gdzie tę cnotę wynieśliśmy na sztandarach rewolucji. Festiwalowa sztuka i debata jak w soczewce ogniskują zło tego świata, zmuszają do zmierzenia się z pytaniami, które na co dzień zagłusza szum medialny, niekiedy pozwalają odzyskać współczucie, miłosierdzie, zrozumienie – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.
Tradycyjnie podczas AAFF odbędą się też spotkania z twórcami filmów prezentowanych podczas festiwalu. Będzie również muzyka czyli OGRÓD POWOLNOŚCI. To instalacja dźwiękowo-przestrzenna wpisana w przestrzeń ogrodu zimowego ECS, autorstwa Ola Walickiego i Natalii Cyrzan. Ogród stanie się też sceną solowych koncertów pięciu muzyków improwizatorów. Najmłodsi wezmą natomiast udział w warsztatach animacji i zajęciach z edukatorkami ECS. Będą też jubileuszowe niespodzianki dla widzów.
W tym roku obok filmowej nagrody publiczności, zostanie też przyznana nagroda konkursowa ufundowana przez prezydenta miasta Gdańska. Laureata wybiorą: Joanna Kos-Krauze, reżyser i scenarzystka oraz legenda polskiej krytyki filmowej – Tadeusz Sobolewski i należący do światowej czołówki przedstawicieli krytycznych badań społecznych – Tomasz Szkudlarek. Rolę honorowego przewodniczącego jury konkursowego zgodził się pełnić Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser. Niestety, nie zaszczyci już nas swoją obecnością. Ceniony na całym świecie twórca zmarł w niedzielę.
ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL
termin | 14–22 października 2016
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
bilety | kasy ECS, online
projekcje filmowe | audytorium (parter) / mediateka (I piętro)
rozmowy | sala wystaw czasowych (parter)
muzyka | ogród zimowy
program | aaff.pl
kontakt | Iwona Katarzyńska-Czaplewska, Dział Projektów Obywatelskich ECS, e-mail: i.katarzynska@ecs.gda.pl, tel.: 512 171 719, 58 772 40 39
akredytacje dziennikarskie | formularz à ecs.gda.pl
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności ZWIEDZANIE / WYSTAWA STAŁA październik — kwiecień: poniedziałek, środa – piątek | 10–17 sobota – niedziela | 10–18 wtorek – dzień techniczny / wystawa nieczynna maj — wrzesień: poniedziałek – piątek | 10–19 sobota – niedziela | 10–20 BILETY: bilety.ecs.gda.pl/ Europejskie Centrum Solidarności …
80-863 Gdańsk
58 772 40 00
ecs@ecs.gda.pl
http://www.ecs.gda.pl
https://www.youtube.com/user/ECSgdaPL
facebook