Królik i Misia

Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności, Gdańsk
📅 piątek 14.10.2016 do niedziela 16.10.2016
all-about-freedom-festival-2016
Filmy, dyskusje, instalacje dźwiękowe i warsztaty… Już w piątek, 14 października ruszy dziesiąta edycja ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL, jednego z najważniejszych projektów kulturalnych realizowanych przez ECS. To festiwal z ambicjami – etycznymi i artystycznymi. Niezmiennie poruszający tematy aktualne, które prowokują pytania społeczne, ale i bardzo intymne.

Każdego roku w październiku ECS zamienia się w centrum filmowe i pokazuje jak ważne są wolność, pokój i solidarność. W tym roku zaprezentujemy 16 filmów.

Te filmy odsłonią przed widzami wizję walki o wolność, jak i bardziej subtelne czy nieoczywiste wymiary wolności. Wszystkie filmy będą pokazywane w Trójmieście po raz pierwszy, a dla pięciu z nich będą to polskie premiery – mówi Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF.

Na festiwalowym afiszu m.in. Ci, którzy skaczą  (reż. Moritz Siebert, Estephan Wagner i Abou Bakar Sidibé) – przejmująca opowieść o tych, którzy chcą przeskoczyć mur – wysoką siatkę oddzielającą Maroko od enklawy hiszpańskiej w Afryce. O wolności w sieci albo raczej jej braku opowie natomiast Friedrich Moser w filmie Dobry Amerykanin, pokazującym sylwetkę Williama Binneya, wieloletniego szefa działu nasłuchu elektronicznego NSA w USA. A w filmie Zwariować ze szczęścia (reż. Paulo Virzì) zobaczymy historię dwóch kobiet decydujących się na niespotykane akty szaleństwa, aby poczuć na nowo wolność i drugiego człowieka.

Solidarność to wciąż towar deficytowy, również w Polsce, gdzie tę cnotę wynieśliśmy na sztandarach rewolucji. Festiwalowa sztuka i debata jak w soczewce ogniskują zło tego świata, zmuszają do zmierzenia się z pytaniami, które na co dzień zagłusza szum medialny, niekiedy pozwalają odzyskać współczucie, miłosierdzie, zrozumienie – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Tradycyjnie podczas AAFF odbędą się też spotkania z twórcami filmów prezentowanych podczas festiwalu. Będzie również muzyka czyli OGRÓD POWOLNOŚCI. To instalacja dźwiękowo-przestrzenna wpisana w przestrzeń ogrodu zimowego ECS, autorstwa Ola Walickiego i Natalii Cyrzan. Ogród stanie się też sceną solowych koncertów pięciu muzyków improwizatorów. Najmłodsi wezmą natomiast udział w warsztatach animacji i zajęciach z edukatorkami ECS. Będą też jubileuszowe niespodzianki dla widzów.

W tym roku obok filmowej nagrody publiczności, zostanie też przyznana nagroda konkursowa  ufundowana przez prezydenta miasta Gdańska. Laureata wybiorą: Joanna Kos-Krauze, reżyser i scenarzystka oraz legenda polskiej krytyki filmowej – Tadeusz Sobolewski i należący do światowej czołówki przedstawicieli krytycznych badań społecznych – Tomasz Szkudlarek. Rolę honorowego przewodniczącego jury konkursowego zgodził się pełnić Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser. Niestety, nie zaszczyci już nas swoją obecnością. Ceniony na całym świecie twórca zmarł w niedzielę.

ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL

termin | 14–22 października 2016

miejsce | ECS, pl. Solidarności 1

bilety | kasy ECS, online