Projekt „Alfabet Tradycji” to szansa na żywy kontakt z lokalnym dziedzictwem Wielkopolski – tym razem z jej dwoma obszarami: Bukówcem Górnym oraz Pałukami.
W ramach „Alfabetu” powstały dwa koncerty prezentujące tradycje i obrzędy, podczas których uczniowie i uczennice przedszkoli i szkół podstawowych z tych dwóch regionów mają okazję posłuchać muzyki tradycyjnej granej przez kapele Manugi i Przodki, poznać instrumenty czy stroje charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzą – a to wszystko w interaktywnej formie zabawy, wciągającej dzieci w bezpośredni kontakt z dziedzictwem. Dodatkowo dzieci uczestniczące w spotkaniach otrzymują kolorowe karty pracy stworzone na podstawie archiwalnych zdjęć – dzięki nim zapamiętywanie ciekawostek o regionie jest jeszcze prostsze!
„Alfabet Tradycji” to kontynuacja edycji z 2018 roku, podczas której na muzyczny warsztat wzięliśmy trzy podregiony Wielkopolski: Biskupiznę, Region Kozła i Ziemię Kaliską.* Odbiorcy Bramy Poznania mieli okazje posłuchać ich w trakcie cyklu Pograjki 2018/2019.
„Alfabet Tradycji” odwiedzi również Poznań – już 27 października (niedziela) w Bramie Poznania odbędzie się spotkanie promujące projekt, podczas którego będzie można wraz z całą rodziną wkroczyć w świat tradycji – i to dwa razy!
O godzinie 11:00 zapraszamy na koncert dotyczący Bukówca Górnego, a o godz. 13:00 – Pałuk.
Bezpłatne wejściówki na wydarzenie można odbierać w kasie Bramy Poznania w godzinach otwarcia.
*poprzedni projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu 'Patriotyzm Jutra’ oraz ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu 'Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska’ (zadanie p.t. „Moje tradycje – moje korzenie”).
Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie Bramy Poznania. Nie prowadzimy rezerwacji! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Brama Poznania Ichot
Brama Poznania - nowy kierunek zwiedzania Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to instytucja, która odwołując się do ponad tysiącletniej historii poznańskiej Wyspy Katedralnej odkrywa przed zwiedzającymi miejsce narodzin polskiej państwowości. Stanowi ona przykład …