Weleda

Akcja w Trójmieście

📅 sobota 03.07.2010
Akcja w Trójmieście
„Każdy ma prawo do nauki. W Tybecie też?" – podczas wydarzenia malowane będzie graffiti prezentujące problem ograniczania dostępu do edukacji dla dzieci tybetańskich W ramach ogólnopolskiej trasy w 5 polskich miastach poprzez graffiti nagłośniony zostanie problem nierównych szans na edukację w Tybecie. "Graffiti będziemy malować z udziałem przechodniów i publiczności, by nasze przesłanie trafiło do jak najszerszego grona odbiorców. Być może dzięki temu więcej osób zaangażuje się w działania na rzecz Tybetu." – powiedział Dariusz Paczkowski- z grupy 3fala.art.pl, autor graffiti.

Akcja odbyła się już w następujących miastach:

01.06.10 Bielsko-Biała, wspólnie z Fundacją Klamra i klubem Regeneracja. Malowanie odbyło się w galerii „Na blachach" przy Dworcu PKP. Natomiast w Klubie Regeneracji o godzinie 17.00 miało miejsce spotkanie oraz pokaz filmów dotyczących sytuacji w Tybecie.

12.06.10 Kraków, w ramach Tattoo Fest – ("Chemobudowa", ul. Klimeckiego 14) wspólnie z Klajfertem

24.06.10 Gniezno, wspólnie z Centrum Kultury eSTeDe, wspólnie z MIXEREM

Odbędzie się:

03.07.10 Gdańsk, wspólnie z TUSE i LOONEY (ulica Do studzienki 26)

05.07.10 Warszawa, w ramach Festiwalu Street Art Doping (Rondo Wolnego Tybetu), wspólnie z Mateuszem Bielewiczem.

Według oficjalnych, a także pozarządowych danych, poziom życia w Tybecie jest bardzo niski. Według ostatnich danych jedynie co trzecie dziecko tybetańskie miało dostęp do obowiązkowej edukacji na poziomie podstawowym. Szacuje się, że ponad połowa Tybetańczyków nie umie czytać ani pisać. Podważa to propagandowe hasła chińskich władz, o dobrobycie i rozwoju, jaki rzekomo Chiny przyniosły Tybetańczykom przez ostatnie 50 lat.

„W związku z trudną sytuacją polityczną, wielu rodziców decyduje się wysyłać dzieci w niebezpieczną drogę przez Himalaje do Indii, by mogły otrzymać tam bezpłatną edukację w języku tybetańskim. Dzięki wsparciu organizacji pozarządowych Tybetańczycy mogą uczyć się języka, tradycji i kultury swojego narodu w Indiach, Nepalu a nawet w Polsce. Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń chce zwrócić uwagę na los tybetańskich dzieci, w 2009 roku wydaliśmy pierwszy w Polsce komiks o prawach dzieci w Tybecie „Tybet. Historie prawdziwe", w 2010 roku chcemy nagłośnić łamanie praw człowieka – w tym prawa do edukacji w Tybecie. " – mówi Piotr Cykowski z ratujTybet.org

Działanie jest realizowane w ramach projektu GRAT „GREAT: Global Rights – Europeans Acting Together" przy wsparciu Unii Europejskiej.

Więcej informacji o sytuacji praw dziecka w Tybecie można znaleźć na stronie: www.dzieci.ratujtybet.org

Więcej informacji o kampanii GREAT
www.ubostwo.pl/prawaczlowieka