Wszyscy znamy te bajki dla dzieci, których bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż, by poznawać świat. Historia Liyany jest inna, bo pisana przez dzieci z domu dziecka i utkana jest ze zdarzeń, których doświadczyli mali autorzy. Czasem są to trudne przeżycia, czasem doświadczenia, które dodają otuchy i to wszystko staje się udziałem stworzonej przez dzieci filmowej bohaterki. Mali autorzy, poprzez budowanie opowieści Liyany, radzą sobie ze swoimi osobistymi doświadczeniami. „To Wasza historia. To wy decydujecie, co zdarzy się dalej” – słyszą od prowadzącej zajęcia pisarki Gciny Mhlophe. Jakie zakończenie wymyślą dla Liyany?
Minga i złamana łyżka to pierwszy kameruński film animowany opowiadający historię dziewczynki Mingi, która za złamanie pamiątkowej łyżki zostaje wyrzucona z domu przez swoją macochę Mami Kaba i musi ruszyć do lasu w poszukiwaniu identycznego przedmiotu. Podczas swej podróży przeżywa mnóstwo przygód, a dzięki dobremu sercu udaje jej się przezwyciężyć kolejne przeszkody. Ta wciągająca i wypełniona muzyką historia dla całej rodziny, nawiązująca do starej afrykańskiej opowieści, uczy pozytywnych wartości i porusza tematy uniwersalne i istotne dla każdego: miłość, walka z przeciwnościami losu, szacunek do osób starszych, przebaczenie czy gościnność.
Filmowe propozycje to nie wszystko co organizatorzy przygotowali dla najmłodszych widzów. 14 grudnia (sobota) o godzinie 10:00 w warszawskiej Kinotece odbędą się warsztaty z muzyką i tańcem Afryki Zachodniej, inspirowane książką Tańcz, Córko Księżyca!, pięknej poetyckiej opowieści kameruńskiego poety, dramaturga i autora książek dla dzieci Kouama Tawy.
Na literacko-muzycznych zajęciach wprowadzających najmłodszych widzów w roztańczony świat afrykańskich wiosek będzie można zatańczyć, a także samemu spróbować wydobyć dźwięki na djembe, balafonie czy krinie.
Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci od piątego roku życia. Wstęp wolny.
O godzinie 12:30 organizatorzy zapraszają na warsztaty wokół filmu Minga i złamana łyżka, podczas których pod okiem afrykanistki, Patrycji Kozieł będą mogli przyjrzeć się fascynującym losom bohaterów. Przygody Mingi, która odbywa podróż przez las, stają się inspiracją do odkrycia mitologii Kamerunu, symboli wierzeń tradycyjnych oraz życia codziennego w tym zachodnioafrykańskim państwie.
Uczestnicy zapoznają się z informacjami na temat Kamerunu: kultury, języka, geografii, muzyki, zwyczajów oraz wykonają własnoręcznie prace plastyczne inspirowane filmem. Warsztaty przybliżą świat bogactwa i różnorodności kultur afrykańskich, mitologii, magii oraz świata wyobraźni Kamerunu.
Zajęcia skierowane są dla dzieci w wieku 7-12 lat. Wstęp wolny.
Z harmonogramem projekcji oraz warsztatów dla dzieci (Warszawa) można zapoznać się na stronie www.afrykamera.pl