Weleda

Europejskie Centrum Solidarności
📅 sobota 07.01.2023
9 kolędowanie w Europejskim Centrum Solidarności
Przed nami dziewiąte już spotkanie z cyklu KOLĘDOWANIE W ECS. W pierwszą sobotę stycznia zapraszamy do ogrodu zimowego ECS całe rodziny na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Zespół ECS czeka na ten wieczór, gdyż to najlepszy początek nowego roku, jaki może nam się zdarzyć. Wyglądamy gości, żeby wymienić dobre myśli i dać sobie nadzieję – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Każdorazowo repertuar jest inny. Wszyscy goście otrzymują kolędowniki zaprojektowane specjalnie na ten wieczór. Wspólnie uczymy się nowych utworów, historycznych lub współczesnych.

Nie stawiamy na wirtuozerię, ale dobrą energię wspólnie spędzonego wieczoru – opowiada Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS, która co roku rozpoczyna kolędowanie uderzeniem w gong. – Choć trzeba przyznać, że po tych kilku latach wspólnego śpiewania idzie nam coraz lepiej, tym bardziej że wspierają nas animatorzy wokalni i okazjonalny chór ECS, w skład którego wchodzą pracownicy, współpracownicy, rodziny oraz przyjaciele, przewodnicy turystyczni i wolontariusze, których na co dzień można spotkać na placu Solidarności.

W tej roli animatorów wokalnych niezmiennie od lat: Aleksandra Kucharska-Szefler – śpiewaczka operowa, doktor hab. sztuk muzycznych, która prowadzi klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, i Jakub Kornacki – aktor, pedagog Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, realizujący się głównie w muzyce, można go usłyszeć m.in. z formacją Kanaan.

Za fortepianem tradycyjnie siądzie Witosława Frankowska – kameralistka i etnomuzykolożka łącząca zamiłowanie do muzyki dawnej z badaniami muzyki ludowej i regionalnej Kaszub, doktor hab. sztuk muzycznych, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. A z akordeonem stawi się Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer, doktor sztuk muzycznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Tego wieczoru po raz pierwszy publicznie zostanie wykonana trzecia już kolęda z kolekcji, którą tworzy ECS – O PRZEPĘDZENIU DIABŁA.
Bardzo się cieszymy, mogąc ofiarować kolejną kolędę, która okazuje się pieśnią świąteczną i zapisem naszych emocji w jednym – mówi Basil Kerski. – W niemal 10 miesiącu wojny bardzo trzeba Ukrainie i światu przepędzenia diabła, a my wszyscy „bądźmy szczodrzy, miłosierni i dobrzy dla siebie”.

Przybędą muzycy, którzy dokonali studyjnego nagrania tego utworu. Usłyszymy: Joannę Knitter – wokal, Maję Miro – flety, trąba antyputina, Michała Bąka – kontrabas, Huberta Połoniewicza – kanun, Jowitę Cieślikiewicz – lira korbowa i Piotra Rogalińskiego – baraban i bębenek obręczowy.

W roli mistrza ceremonii i narratorów aktorzy: Piotr Biedroń, Marta Jankowska i Jacek Labijak. Tradycją stało się również to, że każdego roku kolędowanie ma inny temat przewodni. W 2023 roku będziemy opowiadać o tym, jak w powojennej historii święta Bożego Narodzenia świętowały załogi gdańskich stoczni. Przygotowaliśmy w ECS wspaniałą wystawę STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto, a to zobowiązuje.

Uwaga! Tym, którzy do czytania używają okularów, będą one potrzebne!