Pierwszy polski festiwal filmów dla młodej widowni ma 60 lat!
Ale Kino! kontynuuje tradycję zainicjowanego w 1963 roku Przeglądu Filmów Animowanych, a tym samym jest drugim najstarszym polskim festiwalem filmowym i drugim na świecie najstarszym festiwalem filmów dla młodej widowni. Jubileusz 60-lecia obchodzimy w roku realizacji 41. edycji wydarzenia, co jest związane z faktem, że w pewnych okresach swojego istnienia, Festiwal odbywał się co dwa lata. Przez ten czas Festiwal kilkukrotnie zmieniał nazwę, obecna: Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! jest jego… ósmą! Można więc uznać, że w naturę Festiwalu wpisana jest zmienność, jak i uważne obserwowanie zmieniającej się rzeczywistości. Mimo swojego dojrzałego wieku, Ale Kino! nie traci kontaktu ze światem młodej i najmłodszej widowni. W programie festiwalu od lat znajdują się filmy na tematy bliskie dzieciom i nastolatkom, dotykające ważnych problemów społecznych oraz prezentujące różnorodność doświadczeń młodych osób pochodzących z różnych zakątków świata. Cechuje je wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność gatunkowych form. Nie inaczej będzie w
tym roku.
Najlepsze filmy ze świata, festiwalowe odkrycia
Ale Kino! to festiwal, który odbywa się na przełomie listopada i grudnia, a to daje możliwość pokazywania poznańskiej publiczności najlepszych filmów roku, które zdążyły już zdobyć nagrody na najważniejszych światowych festiwalach.To właśnie na Ale Kino! będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce obraz nagrodzony Grand Prix w sekcji Generation podczas tegorocznego Berlinale Mimi, słowacki film w reżyserii Miry Fornay. Opowiada on o 7-letniej Romy, która, niczym baśniowa bohaterka, przemierza miejski park w poszukiwaniu zagubionej papużki i na swojej drodze spotyka jego osobliwych mieszkańców. Film jest celebracją uważności i otwartości na otaczający świat i zamieszkujące go istoty.
W ramówce Ale Kino! znajdują się też filmy, które nie mają jeszcze swojej festiwalowej historii i zostały odkryte przez zespół programowy. Tegorocznym przykładem takiego kina jest Marzenie Emmy, które podczas Festiwalu będzie miało swoją europejską premierę. Ten argentyński film w reżyserii Germána Vilche, który zapowiedział swój przyjazd do Poznania, to historia nastolatki mieszkającej w delcie rzeki Tigre i planującej podjęcie nauki w Londynie. Opowiada o spełnianiu marzeń, a także stawia pytania o granice miłości i odpowiedzialności za drugą osobę.
Program Ale Kino! to także szereg propozycji filmowych, które nie wchodzą do szerokiej dystrybucji kinowej, zatem Festiwal jest jedyną okazją, by je zobaczyć na dużym ekranie. Doskonałym tego przykładem są filmy krótkometrażowe. W tym roku obok filmów wyselekcjonowanych przez dorosły zespół programowy, pokażemy także blok skomponowany przez osoby w wieku 10-12 lat, uczestniczące w warsztatach kuratorskich Twórcze wakacje z filmem, które odbyły się w Centrum Sztuki Dziecka w lipcu tego roku. Seans ma tytuł, także wymyślony przez młody zespół kuratorski, Aaah! Życie jest ciężkie, ale nie warto się poddawać.
Festiwalowe nagrody
W ramach Festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 100 obrazów. Filmy konkursowe będą oceniane przez 3 międzynarodowe składy jurorskie, które przyznają nagrodę Złote Koziołki w poszczególnych kategoriach, a także Jury Edukatorów Filmowych i Jury Europejskiego
Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA). Zaś nagrody Marcina i Marcinka przyznają Jury Dziecięce i Młodych. Podczas Festiwalu przyznane zostaną także Platynowe Koziołki. W roku jubileuszowym nagrody te powędrują do szczególnie zasłużonych polskich twórców kina dla
młodych.
Młodzież – tak. Dorośli? Mile widziani
Od lat mocną stroną Ale Kino! jest sekcja filmów kierowana do młodzieży, której wierną publicznością są także dorośli. W tej części programu prezentowane są obrazy nagradzane na największych europejskich festiwalach w Cannes, w Wenecji czy w Berlinie, które opowiadają o
doświadczeniach związanych z dorastaniem (tzw. filmy coming of age). Jest to częsty temat reżyserskich debiutów filmowych, które nierzadko są bardzo osobiste i nacechowane jeszcze wciąż świeżymi, intensywnymi emocjami. A to wszystko sprawia, że tego typu filmy cieszą się
zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży i młodych dorosłych, ale także wśród starszej widowni.
Tradycyjnie… nowe pomysły!
Przez lata zespół Ale Kino! nieustannie poszukiwał nowych form prezentowania filmów publiczności. Kilkanaście lat temu pionierskie na gruncie europejskim,a dziś coraz bardziej popularne, są seanse dla najmłodszej widowni. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, przy przyciemnionym świetle (a nie w ciemności) i z przyciszonym dźwięku, dzieci w wieku od 3 lat i bliscy im dorośli mogą oglądać filmy krótkometrażowe. Wydarzeniom tym zwykle towarzyszą dodatkowe animacje, działania ruchowe lub teatralne. W tym roku w programie Festiwalu pojawi się kolejna propozycja dla tej grupy wiekowej.
Ale Kino! to także jedno z nielicznych miejsc na festiwalowej mapie świata, w którym można zobaczyć najnowsze filmy o tematyce piłkarskiej w ramach odrębnej sekcji. W tym roku pierwszy raz w jej historii najlepsze zgłoszone filmy dotyczyły żeńskich bohaterek. Dlatego też obecnie nazwa tej części programu brzmi: Ale Kino! z piłką – dziewczyny grają!
Tegoroczną nowością będzie również tajemniczy seans, kierowany do widowni od 6. roku życia. Seans-niespodzianka w nieznanym miejscu to praktyka wielu festiwali filmowych, a na Ale Kino! będzie miała swoją wyjątkową odsłonę przygotowaną dla młodszych dzieci. Natomiast dorośli związani profesjonalnie z kinem zostaną zaproszenia do rozmowy na temat stanu krytyki filmu dla dzieci i młodzieży. W kinach jest coraz szersza oferta kierowana do młodej widowni, stąd rośnie zapotrzebowanie na profesjonalne recenzje i rozmowę tej gałęzi kinematografii.
Dlatego też Ale Kino! inicjuje szerszą debatę na ten temat, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem i podjęcie działań na rzecz rozwoju rodzimej krytyki kina dla dzieci i młodzieży.
Program festiwalu jest dostępny na stronie www.alekino.com
Ważne informacje dla widowni
Sprzedaż biletów online startuje 6 listopada, a stacjonarnie bilety będzie można nabyć od 15 listopada 2023 r. Słysząc potrzeby swojej widowni, Festiwal przywraca karnety.
Będą one dostępne w cenie 35 zł i umożliwią zakup 5 biletów za 2 zł oraz pozwolą na korzystanie z kolekcji ebooków i audiobooków w serwisie Legimi, wybranych dla Ale Kino!.
Festiwalowe pokazy będą odbywały się w Poznaniu w czterech miejscach:
w Multikinie 51 (ul. Królowej Jadwigi 51), w Kinie Pałacowym (ul. Święty Marcin 80/82), w Kinie Muza (ul. Święty Marcin 30), w Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1).
Więcej informacji
www.alekino.com
www.csdpoznan.pl
FB: alekinofestival
IG: alekinofestival