Weleda
Weleda Baby

31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu

Nowy Sącz
📅 poniedziałek 08.07.2024 do sobota 27.07.2024
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza w dniach 21-27 lipca do Nowego Sącza na 31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR!

Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie – podczas wspólnej zabawy – zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 400 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują i jeżdżą na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „Innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację „Inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach.

Festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR – przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego – pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające festiwal nowosądecki spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.

Ten magiczny Festiwal od lat przyciąga tłumy, nie tylko Nowosądeczan oraz mieszkańców Sądecczyzny, ale i innych zakątków naszego kraju. W tym roku ŚWIĘTO DZIECI GÓR zapowiada się równie barwnie i radośnie jak na przestrzeni ostatnich 32 lat.

Na koncertach w Nowym Sączu i estradach plenerowych w Krakowie, Krynicy-Zdroju, Limanowej, Ludźmierzu i Szczawnicy zaprezentują się zespoły z Czech, Kolumbii, Kostaryki, Macedonii Północnej, Węgier oraz z pięciu polskich miejscowości: Bukowiny Tatrzańskiej, Juszczyna, Lipnicy Wielkiej, Niskowej oraz Zasadnego.

W programie Festiwalu znajdą się również: kreatywne warsztaty dla najmłodszych, kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, wystawa tradycyjnych strojów ludowych z różnych części świata, koncert kapel wszystkich zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR!

Bilety na koncerty w Nowym Sączu w sprzedaży już od 8 lipca! Tego samego dnia, dokładnie w południe, wystartuje również rejestracja na festiwalowe warsztaty.

W imieniu MCK SOKÓŁ serdecznie zapraszamy do Nowego Sącza!

www.mcksokol.pl

31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór
Nowy Sącz, 21-27 lipca 2024
PROGRAM RAMOWY

21 lipca /niedziela/

14:00 POWITANIE ZESPOŁÓW przez władze miasta i regionu – Ratusz
19:00 MSZA FESTIWALOWA – Bazylika św. Małgorzaty
20:00 KOROWÓD FESTIWALOWY i KONCERT INAUGURACYJNY – Rynek

22–26 lipca /poniedziałek-piątek/

DNI NARODOWE
11:00 PREZENTACJA ZESPOŁÓW UCZESTNICZĄCYCH W DNIU NARODOWYM – Rynek, estrada przed Ratuszem
11:30 ANIMACJE FESTIWALOWE – Rynek

26 lipca /piątek/

Szczawnica, Plac Dietla, godz. 19:00

WYDARZENIA i DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE
• 19 lipca – 25 sierpnia, wernisaż: 19 lipca, godz. 18:00 – WYSTAWA „Dziecięcy świat zmysłów. Dotykając kultury” – Galeria Sztuki SOKÓŁ /MCK SOKÓŁ, foyer sali im. L. Lipińskiego/
• 22–27 lipca, godz. 16:00-20:00 – KIERMASZ twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego – Park Strzelecki
• 22–26 lipca, godz. 14:00 i 16:00 – WARSZTATY FESTIWALOWE – Park Strzelecki, altana
• 26 lipca, godz. 20:00 – KONCERT kapel „Muzyka świata” –MCK SOKÓŁ, dziedziniec

BILETY
koncert inauguracyjny
• 5 zł – bilet ulgowy, miejsca siedzące
• 7 zł – bilet normalny, miejsca siedzące
• bezpłatnie – miejsca stojące

koncerty główne w dni narodowe
• 3 zł – bilet ulgowy
• 5 zł – bilet normalny

koncert finałowy
• 5 zł – bilet ulgowy
• 7 zł – bilet normalny

w sprzedaży:
• 8–27 lipca – online na stronach: swietodziecigor.pl, mcksokol.pl, biletysokol.pl, w kasie MCK SOKÓŁ w godz. 10:00–21:00 (Nowy Sącz, ul. Długosza 3) oraz w biletomacie w Centrum Handlowym Gołąbkowice (Nowy Sącz, ul. Prażmowskiego 11).
• 21 lipca – w kasie przy scenie plenerowej w Rynku w godz. 18:00–21:00
• 22–27 lipca – w kasie przy Amfiteatrze Parku Strzeleckiego w godz. 16:00–19:00

Na prezentacje dopołudniowe i animacje festiwalowe w Rynku, koncerty w regionie, koncert kapel i wystawę – wstęp wolny
Na warsztaty festiwalowe – wstęp bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja online

OPASKI NA RĘKĘ
Bilety zakupione online i w biletomatach, jak również zaproszenia należy wymienić na opaskę na rękę:
• w dniu koncertu inauguracyjnego (21 lipca) w kasie przy scenie plenerowej w Rynku,
• w dni narodowe (22-26 lipca) oraz w dniu koncertu finałowego (27 lipca) w kasie Amfiteatru Parku Strzeleckiego.
Bilety zakupione w kasie MCK SOKÓŁ, kasie przy Amfiteatrze oraz w kasie przy scenie plenerowej w Rynku wydawane będą od razu w formie opaski na rękę.

Na każdy dzień Festiwalu przygotowaliśmy inny kolor opasek.

KONKURSY Z NAGRODAMI
W dni narodowe, od poniedziałku do piątku (22–26 lipca), na zakończenie koncertów głównych przygotowaliśmy KONKURSY Z NAGRODAMI ufundowanymi przez sponsorów 31. ŚWIĘTA DZIECI GÓR! Opaski na te dni zawierają kupony, które przy wejściu do Amfiteatru należy wrzucić do szklanej kuli.