Na Rynku pojawią się atrakcje przygotowane przez partnerów WOŚP oraz muzyczna strefa Gitarowego Rekordu Świata, a w klubie Stary Klasztor na dwóch scenach wystąpi ponad 20 wrocławskich wykonawców.
Znakomite koncerty to znak firmowy Finału WOŚP we Wrocławiu. Ta niegdyś jednodniowa impreza przeistoczyła się z biegiem lat w mały muzyczny festiwal ponad podziałami, podczas którego reprezentowane są wszystkie pokolenia i gatunki. W tym roku organizatorzy postawili mocno na wykonawców wrocławskich, którzy podczas wielomiesięcznych lockdownów mieli bardzo ograniczone możliwości koncertowania. To prawdziwa gratka dla fanów dobrej muzyki. Koncerty odbędą z udziałem publiczności, o której bezpieczeństwo zadbają rzecz jasna organizatorzy, ściśle przestrzegający pandemicznych obostrzeń.
Jako pierwsi świętować będą wrocławscy szantymeni, którzy od lat wspierają WOŚP. W sobotę 29 stycznia w Sali Witrażowej wystąpią: folkowo-żeglarski zespół Za Horyzontem, wesoła ekipa z grupy W Stronę Portu, eklektyczny Znienacka Projekt, żywiołowa Orkiestra Samanta oraz grający happy folk Jan i Klan. W Sali Gotyckiej brzmienia będą zdecydowanie cięższe. Podczas koncertu wROCK dla WOŚP zagrają doświadczeni punkowcy z 4Dziki, funkrockowa Uvaga, mieszający ska, funk i melodyjny rock Grey Fruit, nowofalowa Nowomowa i stawiający na oldschoolowy rock i metal Suchy Pion.
W niedzielę 30 stycznia w Sali Witrażowej wrocławskie wokalistki znane między innymi z telewizyjnych programów The Voice of Poland i Szansa na sukces zjednoczą siły jako Wroclove Girls. Dla WOŚP zaśpiewają Kasia Gaya, Anna Nguyen, Angelika Klimek, Jadwiga Tomczyńska, Nikola Warda, Monika Wiśniowska-Basel, Wiktoria Wlaźlik oraz związana z Gitarowym Rekordem Świata Martyna Bellini. Muzyczną atrakcją będzie występ formacji Handpans Projekt. Handpan to jeden z najmłodszych instrumentów świata. Powstał w 2000 roku w Szwajcarii i szybko zdobył uwielbienie wśród ulicznych muzyków. Później wystąpi rewelacyjny indiepopowy skład Nago, a po nim wszystkie odcienie muzyki folkowej zaprezentują zespoły Żniwa, Rustica i Dziwoludy.
Dużo będzie się działo na scenie w Sali Gotyckiej. Najpierw ogromna frajda dla najmłodszych uczestników WOŚP, którzy usłyszą zaśpiewane na żywo najpiękniejsze piosenki znane z filmowych bajek Disneya. Potem na scenie pojawią się goście spoza Wrocławia. Rok temu grający alternatywne reggae duet No Logo & Maria Sadowska musiał odwołać koncert, teraz zgodnie z daną fanom obietnicą zagra w Finale. Znany wrocławski muzyk Damian Szewczyk zaprezentuje materiał z płyty „Basem i barytonem”, a po nim wystąpi supergrupa WrocLove Guitar Top, która zagra wybrane przez publiczność gitarowe przeboje wszech czasów. Finisz będzie naprawdę mocny – legendarny wrocławski zespół punkowy Hurt wykona swoje największe przeboje, w tym ukochaną przez kolejne pokolenia fanów, „Załogę G”.
Wszystkie występy będą transmitowane online. W Starym Klasztorze działać będzie studio wrocławskiego Finału WOŚP, dzięki któremu będzie można śledzić rozmowy z gośćmi wspierającymi Orkiestrę oraz poznać aktualne wyniki wrocławskiej zbiórki.
W dniu wielkiego Finału na Rynek powrócą wraz z mieszkańcami wystawcy, towarzyszący imprezie od lat. W szczególności powinni się ucieszyć miłośnicy starych samochodów – Fundacja Klasyczna Strefa Wrocław i Muzeum Topacz zorganizują wielką wystawę klasycznych aut. Fani dwóch kółek cieszyć się będą jeszcze bardziej, bo w Rynku powstanie motocyklowe miasteczko, którego gwiazdami będą studenci z LEM Wrocław. Będzie to unikalna okazja do zobaczenia najnowszych elektrycznych jednośladów. Prócz tego można będzie spotkać wielu starych znajomych – udział zapowiedzieli między innymi amerykańscy futboliści z Panthers, ratownicy z dolnośląskiego WOPR i rekonstruktorzy. Sponsorem motoryzacyjnym Finału został Nawrot.
W Rynku prócz wystaw na mieszkańców czekać będą również stoiska gastronomiczne, foodtrucki i gorące napoje. Na liczne atrakcje mogą liczyć przede wszystkim najmłodsi uczestnicy imprezy, dla których organizatorzy przygotowali mnóstwo niespodzianek. Będą też tradycyjnie licytacje Wielkiej Orkiestry, idealna okazja do wspomożenia tego wyjątkowego przedsięwzięcia. W strefie Gitarowego Rekordu Świata będzie można zostać prawdziwą gwiazdą muzyki. Na chętnych czekać będzie mikrofon oraz gitara – każda chętna osoba będzie mogła zagrać i zaśpiewać dla Wielkiej Orkiestry.
W tym roku świętowanie będzie poświęcone wyłącznie jednemu celowi – podniesieniu standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to zarazem pierwsza orkiestrowa zbiórka na mocno niedofinansowaną dziecięcą okulistykę. Celem Finału jest między innymi uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich technik chirurgicznych. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci.
W zeszłym roku mimo trudnych warunków Wrocław uzbierał aż 1267591 złotych, w tym roku nadzieja na pobicie rekordu jest potężna. A wszystko to dzięki setkom wolontariuszy na ulicach, licytacjom i e-skarbonkom, dzięki którym w wielkim Finale będzie można uczestniczyć nie wychodząc z domu. Organizatorzy mówią wprost – zrobimy wszystko, żeby ten Finał był najpiękniejszym z dotychczasowych i liczymy na wielkie serca mieszkańców. Bo jak nie my to kto?