Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
 – to tylko kilka z kilkuset eksperymentów i pokazów, w których będą mogli wziąć udział najmłodsi uczestnicy Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku tematem przewodnim imprezy, która odbędzie się w sobotę 7 maja br. na PGE Narodowym w Warszawie jest „ZDROWIE”. Wstęp wolny.

Piknik Naukowy to wydarzenie, które na stałe wrosło w kalendarz kulturalny nie tylko stolicy, ale i całego kraju. Tak wielka popularność imprezy, organizowanej już od 20 lat, wynika nie tylko z ogromnej oferty wystawców, ale również z myśli przyświecającej temu przedsięwzięciu, według której nauka ma bawić, rozbudzać wyobraźnię i poszerzać horyzonty wszystkich uczestników, w tym najmłodszych pasjonatów wiedzy i nauki. Właśnie z myślą o nich wiele instytucji nauki i kultury oraz wystawców komercyjnych przygotowuje efektowne pokazy, eksperymenty i zabawy edukacyjne. Oto kilka wybranych, które organizatorzy Pikniku – Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik – szczególnie polecają najmłodszym uczestnikom imprezy.

film

Na stanowisku Akademii Wychowania Fizycznego (A28) dzieci i młodzież dowiedzą się – z dużym prawdopodobieństwem – ile będą mieć wzrostu, jak dorosną. A to wszystko za pomocą tzw. siatek centylowych i analizy danych antropomorficznych oraz informacji o wzroście rodziców.

Gimnazjum im. G. Narutowicza w Cząstkowie Mazowieckim (A20) zaprosi do odkrycia nanoświata przy pomocy układania gigantycznych puzzli.

Nie zabraknie też zabaw dla małych pasjonatów archeologii – na stanowiskach Ośrodka Badań Nad Antykiem UW (B18) oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (B23) czynne będą wykopaliska z fragmentami naczyń ceramicznych i replikami zabytków, a Koło Naukowe Bioarcheologii UW (B20) zaprasza do układania szkieletu ze sztucznych kości ludzkich. Natomiast skamieniałości dinozaurów można będzie odszukać podczas paleontologicznej zabawy z Uniwersyteckim Parkiem Historii Ziemi Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (C11).

Jakimi prawami rządzi się przyroda? Jak zachowują się powietrze i woda, światło i dźwięk, i czy można zjadać elektryczne warzywa i owoce – w taki sposób zachęca do odwiedzenia swojego stoiska pełnego doświadczeń optycznych i iluzji Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (C23).

Wraz z Planetą Robotów (C3) stworzymy kod RNA z klocków i wykonamy zabieg chirurgiczny na ludziku LEGO, wykorzystując precyzyjne robo-ramię – wierną kopię obecnie wykorzystywanych robotów medycznych. W programie również akcja ratunkowa – trzeba będzie odnaleźć poszkodowane LEGO ludziki, dostarczyć im jedzenie i picie, podać dokładną lokalizację poszkodowanego. Akcja pokaże, jak wygląda rzeczywiste zastosowanie robotów w akcjach ratunkowych.

Atrakcyjnie zapowiadają się również zabawy w Szpitalu Pluszowego Misia zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland (D24) oraz dopasowanie Panu Hilaremu okularów w postaci soczewek i słoików z wodą na stoisku Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (E9).

A w namiocie Polskiego Radia (B5) dzieci i młodzież przekonają się, czy mają radiowe głosy i poznają tajniki montażu nagrania radiowego oraz pracę reportera. Poza warsztatami z zakresu techniki dźwiękowej na małych gości czekają tu liczne konkursy, quizy, gry plenerowe i zręcznościowe, kalambury oraz animacje z nagrodami. Na deser – Piknikowa Lista Przebojów Muzycznej Jedynki.

Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 7 maja 2016 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Więcej informacji: pikniknaukowy.pl.

767 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent