Trasa: Muzeum Kinematografii – Altana – Grota – Księży Młyn – Plac zabaw – Nad stawem – Palmiarnia.
Najstarszy park w Łodzi w połowie XIX wieku podzielony został na dwie części. Spacer staraliśmy się zaplanować tak, aby odwiedzić je obie. Oprócz opisanych punktów, warto zwrócić uwagę na ogromne, stare dęby (ich wiek szacuje się na ok. 300 lat), które towarzyszyć nam będą prawie na całej trasie spaceru. Między innymi ze względu na nie, cały Park uznany został za pomnik przyrody i wpisany do rejestru zabytków.
Niedawno Park został uznany za najpiękniejszy park w Polsce w konkursie organizowanym przez firmę ogrodniczą Briggs&Stratton.
Muzeum Kinematografii
Kilkunastohektarowy park Źródliska znajduje się w obrębie ulic Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Alei Piłsudskiego. Przepiękny, ogrodzony (zamykany na noc) i czysty – stanowi wymarzone miejsce na spacer z dziećmi. Nawet niezmotoryzowane rodziny, nie będą mieć problemu z dojazdem do celu. Sąsiedztwo Alei Piłsudskiego sprawia, że łatwo się tu dostać komunikacją miejską.
Nasz spacer zaczynamy jednak nie w samym parku, ale w sąsiadującym z nim Muzeum Kinematografii. Ma ono swoją siedzibę w zabytkowym Pałacu Karola Scheiblera, a jego zbiory zaznajamiają nie tylko z historią polskiej kinematografii, ale także miasta.
Jeśli nawet dzieci nie będą zainteresowane zwiedzaniem, warto wejść chociaż na dziedziniec. Znajdujące się tutaj rekwizyty, na pewno wzbudzą ciekawość małych spacerowiczów, którzy chętnie sfotografują się na tle ogromnego buta z filmu Juliusza Machulskiego „Kingsajz” i zajrzą do wnętrza świątyni Świętowita oraz zagrody kmiecia Wisza, znanych ze „Starej Baśni”.
Muzeum Kinematografii
pl. Zwycięstwa 1
042 674 09 57
Otwarte:
wtorek 10:00-17:00 (wstęp wolny)
środa 9:00-16:00
czwartek 11:00-18:00
piątek 9:00-16:00
sobota 9:00-16:00
niedziela 9:00-16:00
Altana
Po wizycie w Muzeum, wejściem od Placu Zwycięstwa wchodzimy do Parku Źródliska II. Ta część Parku jest mniej uczęszczana, spokojniejsza i bardziej cicha niż Źródliska
Dwieście metrów od wejścia, natrafimy na nietypową budowlę. To „Altana chińska” zbudowana z cisowego drewna w neogotyckim stylu. Odtworzono ją kilkanaście lat na wzór pierwotnej, która stała w tym miejscu w XIX wieku.
Mimo, że altana straciło dużo uroku przez „upiększanie” jej napisami, to i tak stanowi bardzo ciekawy i charakterystyczny obiekt Parku. Dzieci na pewno z przyjemnością zerkną do środka.
Grota
Kilkanaście kroków od Altany znajduje się kolejna atrakcja dla małych odkrywców – grota. Utworzona ze skały magmowej budowla o okazałych rozmiarach, posiadała kiedyś taras widokowy na który prowadziły schody. Dziś mimo, że czasy świetności ma za sobą, nadal jest chętnie odwiedzana przez dużych i małych spacerowiczów. Obok groty powstał w 1996 roku niewielki zbiornik wodny.
Nieopodal Altany i Groty znajduje się nietypowe drzewo. Bardzo rozłożyste o charakterystycznych, zwisających owocach. Skrzydłorzech kaukaski dorasta do 30 m wysokości, a jego liście składają się z kilkunastu błyszczących, wąskich listków.
Księży Młyn
Od groty kierujemy się na południe. Za bramą po drugiej stronie ulicy Fabrycznej rozciąga się najbardziej znane w Polsce osiedle robotnicze. W XIX wieku ufundował je jeden z największych łódzkich fabrykantów – Scheibler, a przeznaczone było dla robotników pracujących w jego zakładach. Przez całe lata było to wzorcowe osiedle na skalę całej Łodzi, panował tu ład i porządek. Kompleks obejmował ponad 1100 mieszkań ze wspólnymi klatkami schodowymi i toaletami. Oprócz zespołu fabryk włókienniczych powstawały tu sklepy, szkoła, straż pożarna i szpital. Księży Młyn funkcjonował kiedyś jako „miasto w mieście”, a dziś wpisany jest do rejestru zabytków. Czynione są także starania, aby znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na zdjęciu jeden z pięknych parkowych dębów.
Plac zabaw
Idąc ulicą Fabryczną wzdłuż osiedla Księży Młyn dochodzimy do wejścia na drugą część Parku Źródliska. Po lewej stronie utworzono niewielki plac zabaw. Może niezbyt nowoczesny, ale często odwiedzany przez rodziców z dziećmi. Oprócz karuzeli i huśtawki, znajduje się tu drewniana wieża i piaskownica.
Amatorów gier takich jak szachy czy warcaby zachęcamy do gry na świeżym powietrzu. W północnej części parku znajdują się specjalnie przeznaczone do tego stoliki.
Nad stawem
Od placu zabaw udajemy się do jednego z uroczych zakątków Parku. Znajdują się tu trzy stawy. Na jednym z nich powstała wyspa. Warto tu odpocząć, obserwując pływające ptaki i porastające brzegi stawów, piękne wierzby.
Palmiarnia
Będąc w Parku na Źródliskach trzeba zajrzeć do Palmiarni (na północ od stawów). Jej oszklony budynek znajduje się od strony ulicy Piłsudskiego. Kilka lat temu wnętrze zostało powiększone, dzięki czemu podniósł się komfort oglądania zbiorów. Rośliny w palmiarni to 4500 okazów z ponad tysiąca gatunków i odmian.
Najmłodsi z zainteresowaniem obejrzą rośliny, których nie spotykamy w naszych parkach i lasach. Tropikalne palmy (najstarsza liczy 130 lat), dostojne storczyki, paprocie drzewiaste czy kolorowo kwitnące kaktusy, zachwycą całą rodzinę. W palmiarni utworzono sporo uroczych zakątków idealnych do krótkiego odpoczynku.
Palmiarnia jest otwarta dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków. Bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy – 2,50.
Palmiarnia
tel. 042 674 96 65