Trasa: Samolot pod Halą Sportową – Park im. Klepacza – Archikatedra – Biała Fabryka – Park Reymonta.
Celem tego spaceru jest plac zabaw. Jednak zanim się na nim znajdziemy, proponujemy otrzeć się o historię Łodzi – tę kulturalną i przemysłową. W Łodzi te dwie historyczne płaszczyzny przenikają się na każdym kroku.
Trasa spaceru jest na co dzień gwarna i tłoczna. To za sprawą studentów Politechniki Łódzkiej, którzy podążają tędy na zajęcia lub do akademików. W okresie wakacyjnym panuje tu zdecydowanie większy spokój.
Samolot pod Halą Sportową
Zarówno dojazd, jak i powrót ze spaceru nie powinien stanowić problemu nawet dla niezmotoryzowanych spacerowiczów. Trasa biegnie w okolicach większych łódzkich ulic (Al. Politechniki, Piotrkowska), gdzie przebiega wiele głównych linii komunikacyjnych.
Nasz spacer rozpoczynamy w miejscu bardzo charakterystycznym i znanym wszystkim łodzianom.
Łódzka Hala Sportowa ma już pół wieku i – być może – czasy świetności za sobą, to i tak odbywa się tam wiele imprez sportowych i nie tylko.
Od 1960 roku pod Halą Sportową parkuje… samolot podarowany przez Dowództwo Wojsk Lotniczych. Kilka lat temu zastąpiono starszy model samolotu, myśliwcem stojącym tu obecnie. Ten punkt spaceru to prawdziwa gratka dla męskiej części rodziny. Tatusiowie i synowie potrafią spędzić przy nim sporo czasu zachwycając się konstrukcją, budową i analizując sposób działania
Park im. ks. bp. Michała Klepacza
Kierujemy się do sąsiadującego z terenem Hali Parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Położony w samym sercu miasta, mimo niewielkiej powierzchni Park może poszczycić się aż 24 drzewami uznanymi za pomniki przyrody.
Szczególną uwagę zwraca kilkusetletni, rozłożysty dąb szypułkowy Fabrykant o obwodzie pnia 4,5 metra i rozpiętości korony 30 metrów! Niektóre z jego potężnych konarów rozpościerają się poziomo i nisko nad ziemią.
Dodatkowego uroku nabiera Park wczesną wiosną, kiedy jego trawniki pokrywają dywany niebieskich kwiatków. To cebulica syberyjska i śnieżnik lśniący.
Archikatedra
Parkowe alejki doprowadzą nas do kolejnego z charakterystycznych punktów na mapie Łodzi – Archikatedry. Kościół zyskał to miano w 1992 roku, kiedy papież Jan Paweł II utworzył archidiecezję łódzką.
To najwyższy budynek w mieście. Jego trójnawowy projekt wzorowany był na katedrze Notre Dame w Chartres. Specjalną, jasnożółtą cegłę do budowy sprowadzono z Górnego Śląska, a witraże wykonano w Saksonii.
Bazylika jest jednym z największych kościołów w Polsce. Swoim dostojeństwem i wyniosłością robi wrażenie i na dorosłych, i na dzieciach. Najmłodsi nie powinny się nudzić, jeśli postanowimy na chwilę zajrzeć do środka (podjazd dla wózków przy bocznej nawie).
Na placu przed Katedrą od 1925 roku znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.
Biała Fabryka
Kierując się dalej na wschód, przekraczamy ulicę Piotrkowską i kierujemy się na Południe. Mijamy jeden z całego kompleksu budynków tzw. Białej Fabryki, w której kiedyś mieścił się Teatr dla dzieci Arlekin, a dziś ma swoją siedzibę Centralne Muzeum Włókiennictwa.
Biała Fabryka powstała w latach 30-tych XIX w. jako jedna z części zakładów włókienniczych Ludwika Geyera. Swoją nazwę zawdzięcza białemu otynkowaniu, niespotykanemu wśród łódzkich fabryk zbudowanych z czerwonej cegły. Kiedyś – najbardziej nowoczesna fabryka w Królestwie Polskim (w niej pojawiła się pierwsza w Łodzi maszyna parowa), dziś jeden z najstarszych zabytków architektonicznych w kraju, wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego pod nr 1.
Zbiory Centralnego Muzeum Włókiennictwa obejmują wszystko, co pozostaje w związku z włókienniczym procesem produkcyjnym. Ponieważ zwiedzanie Muzeum Włókiennictwa to prawdziwe wyzwanie nawet dla dorosłych uczestników spaceru (Muzeum zajmuje powierzchnie ponad 10 tysięcy merów kwadratowych), proponujemy poświęcić temu osobny spacer.
Park Reymonta
Idąc dalej wzdłuż ulicy Piotrkowskiej, trafimy do celu naszego spaceru – Parku Reymonta, założonego przez właściciela Białej Fabryki, Ludwika Geyera. Wiele drzew rośnie tutaj od XIX wieku i liczy sobie ponad sto lat. Jednym z nich jest największy w Łodzi przedstawiciel kasztanowców. Obwód jego pnia wynosi 3,1 metra.
Nie sposób nie zauważyć parkowego stawu. To pozostałość stawów fabrycznych, z których część została zasypana w czasie wojny, a znajdująca się na nich wyspa - włączona do parku. Od 2004 roku funkcjonuje tutaj fontanna w kształcie kwiatu lilii.
W parku znajduje się niewielki, ogrodzony plac zabaw dla dzieci. Najmłodsi mogą skorzystać z huśtawek, zjeżdżalni i drabinek, a dorośli w tym czasie odpocząć na pobliskich ławkach.