Zaczynamy!
Trasa naszego spaceru nie będzie długa. My proponujemy zacząć od kultury. Jeśli przyjechaliście do Będzina z innej miejscowości - jest to po prostu Wasz obowiązek :). Zatem do dzieła!
Teatr Dzieci Zagłębia
Pierwszym przystankiem naszego spaceru po prostu musi być Teatr Dzieci Zagłębia zlokalizowany przy ul. Teatralnej 4. Jest to wspaniała instytucja, która proponuje dzieciom udział w wielu niezwykle pięknych spektaklach. W repertuarze Teatru Dzieci Zagłębia znajdują takie przedstawienia , jak Zwierzęta Doktora Dolittle, Dzikie łabędzie, Podróże koziołka Matołka i wiele innych. Być może odwiedziliście już z dzieckiem to miejsce, jeśli jednak nie - musicie wybrać dzień, w którym obejrzycie interesujące Was przedstawienie, a potem udacie się na spacer.
Kościół Św. Tomasza
Z ulicy Teatralnej idąc ulicą Podzamcze dochodzimy do podnóża Góry Zamkowej. Idąc dalej ulicą Góra Zamkowa ujrzymy kościół Św. Tomasza wraz z otaczającym go cmentarzem. Znajdują się tutaj najstarsze w Będzinie XIX -wieczne, bogato zdobione nagrobki - warto poszukać takich „perełek". Powstanie kościoła w drugiej połowie XV wieku związane jest z legendą, która opowiada o tym, jak arianie pod wodzą Jana Firleja podbili miasto i splądrowali Kościół Św. Trójcy położony na górze nieopodal zamku. Katolicka ludność Będzina nie zdołała odbić kościoła, dlatego wybudowano nowy Kościół pod wezwaniem Św. Tomasza.
Plac zabaw
Idąc od kościoła św. Tomasza w stronę zamku natkniemy się na miłą dla dzieci niespodziankę - ładny drewniany plac zabaw, gdzie mogą odsapnąć od dreptania i trochę poszaleć.
Cmentarz żydowski na zboczu Góry Zamkowej
Idąc dalej miniemy kapliczkę Św. Jana i dojdziemy do łagodnego rozwidlenia dróg. Skręcimy w prawo i idąc tą drogą dojdziemy do miejsca, w którym znajduje się stary żydowski cmentarz z XVIII/XIX wieku. Kiedy obejrzymy to miejsce, idąc dalej wrócimy na wzgórze zamkowe.
Zamek
Znajdujemy się na Wzgórzu Zamkowym. Zamek otacza fosa oraz wysoki mur.Tu w alejkach między murami możemy pospacerować, posiedzieć na ławeczce, poczytać, co o tym miejscu piszą przewodniki. Wzgórze zamkowe jest doskonałym punktem obserwacyjnym, z którego można podziwiać panoramę dużej części miasta. We wnętrzu zamku od 1956 r. funkcjonuje Muzeum Zagłębia z bardzo bogatą kolekcją dawnej broni. Jest też ekspozycja związana z historią Będzina i innych zamków na szlaku Orlich Gniazd. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się stylowa karczma rycerska, a obok zamku grodzisko.
Kościół Św. Trójcy
Idąc od zamku ul. Plebańską dochodzimy do kościoła Św. Trójcy - najstarszej będzińskiej świątyni. Najstarsze partie murów kościoła pamiętają jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego. Zniszczony przez arian u schyłku XVI wieku oraz w czasie wojen szwedzkich, został odbudowany w stylu barokowym. Do wnętrza kościoła wejść można przez wieżę, za którą znajduje się barokowy chór z herbem Mieroszewskich - Ślepowron. Barokowe są także: ołtarz główny z obrazem Św. Trójcy, ołtarz w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej (nad wejściem której znajduje się duże marmurowe epitafium nagrobkowe Mieroszewskich) oraz ambona. Stojąca przed kościołem kolumna upamiętnia przemarsz przez Będzin wojsk Jana III Sobieskiego, zdążającego w roku 1683 z odsieczą oblężonemu przez Turków Wiedniowi.
To już ostatni punkt naszego spaceru. Stąd ulicą Kamienne Schodki możemy zejść ze wzgórza i po przejściu ulicy Kołłątaja przejść na rynek główny, skąd możemy udać się do domu, bądź na zwiedzanie dalszej części miasta, jeśli mamy na to jeszcze siłę. Miłego spaceru!