Trasa: Kościół św. Anny – Collegium Nowodworskiego – Collegium Maius – ul.Bracka – ul. Frańciszkańska.
Szlak Uniwersytecki to jeden z ważniejszych szlaków w Krakowie. Dlaczego? Bo to właśnie w Krakowie początek miała polska edukacja wyższa. W 1397 r Akademia Krakowska uzyskała prawo do założenia pierwszego wydziału teologicznego. Akademia rozwijała się przez wieki, aż w 1818 stała się Uniwersytetem Jagiellońskim, który do dziś jest jednym z najlepszych Uniwersytetów w Polsce. Bardzo ważne, by nasze dzieci poznały odrobinę historii i zasmakowały klimatu wyższej edukacji. Może w przyszłości będą właśnie przesiadywać w tamtejszej bibliotece, auli na wykładzie…? A może już są studentami otwartego w 2007 roku krakowskiego Uniwersytetu Dzieci? Zobaczmy więc jak prowadzi uniwersytecki szlak…
Kościół św. Anny
ul. św. Anny
Pierwszym przystankiem jest Kościół św. Anny, w którym studenci wypraszają łaski w kwestii egzaminów, ciężkiej sesji, męczących zajęć, a także gdzie zawierają związki małżeńskie. Budowla wzniesiona na planie krzyża, należy do najpiękniejszych świątyń barokowych w Europie. W 1418 r. władze Akademii Krakowskiej objęły patronat nad kościołem.
Collegium Nowodworskiego
ul. Św.Anny 12
Nie trzeba iść daleko, by zachwycić się Collegium Nowodworskiego – jest naprzeciwko kościoła św. Anny. Budynek powstał 1636-1643 i prawdopodobnie służył za jedną z pierwszych szkół średnich – „Classes”. Liceum to ukończyły znane osobistości, m.in. Jan Sobieski, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański. Kto by pomyślał, że tez kiedyś byli uczniami :)
Collegium Maius
(ul. Jagiellońska 15)
Dalej, idąc w stronę ulicy Jagiellońskiej – na roku stoi przepiękne Collegium Maius. Zwiedzając dzielnicę uniwersytecką, nie można przejść obojętnie obok tego budynku. Jest to najstarszy polski obiekt uniwersytecki, jaki dotrwał do obecnych czasów. Mieściły się tam sale wykładowe, zwane lektoriami; sale biblioteczne; mieszkania profesorskie itp. Aula Collegium Maius jest najstarszą salą uniwersytecką. Sale ozdabiają portrety władców polskich, biskupów i ważnych profesorów, a wewnątrz czynne są wystawy związane z nauką i historią.
W Muzeum UJ można zwiedzić na przykład wystawę „Świat zmysłów” składającą się z ponad 30 interaktywnych stanowisk, z których dzieci i dorośli mogą korzystać bez ograniczeń. By wykonać doświadczenie, wystarczy przeczytać instrukcję. Choć wystawa przeznaczona jest dla dzieci starszych, znakomicie bawią się tu też kilkuletnie maluchy.
Wystawę można oglądać w godzinach 9.00 do 13.30. W niedziele i święta Muzeum jest nieczynne. Bilet normalny - 7 zł, bilet ulgowy - 5 zł. Zalecane jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji biletów pod nr tel: 012 663 13 19.
Strona Collegium Maius: http://www3.uj.edu.pl/Muzeum/index.pl.html
ul.Bracka
Zwiedzając tamte strony, nie można pominąć słynnej „Brackiej”, o której śpiewał Grzegorz Turnau. Każdy student doskonale zna tę uliczkę, bo tam można posmakować przepysznej kawy, zjeść lody, a co najważniejsze poczuć się w pełni Krakusem. Od lat odbywają się tam festiwale muzyki, tańca, wina i poezji, czyli Święto Brackiej i Gołębiej. Na ulicy pojawiają się „ogródki kawiarniane”, rozbrzmiewają delikatne dźwięki jezzu i blusa, co wprawia spacerowiczów w dobry nastrój. Całe rodziny przychodzą tutaj zjeść smaczny obiad, wypić kawę i delektować się ciastkami. My także polecamy przystanek „na Brackiej”.
ul. Frańciszkańska
Po chwili odpoczynku, czas spacer poprowadzić odrobinę dalej, a mianowicie do ulicy Franciszkańskiej, która odchodzi od Brackiej pozostawiając za sobą turystyczno-studencki szum. Ulica Frańciszkańska 4 to najbardziej znany adres – tam bowiem przez słynne okno z dziećmi i ze studentami witał się papież Jan Paweł II. To pod tym adresem co jakiś czas możemy zobaczyć zapalone znicze ku czci pamięci Ojca Świętego.