Zielono, cicho, urokliwie … i w centrum?
Spacer trwa około 2,5 godziny – ale warto zarezerwować sobie czas na liczne przystanki w kawiarniach, placach zabaw, boiskach… Nie ma potrzeby martwić się prowiantem dla dzieci; warto zapakować piłkę lub zestaw do badmintona – z pewnością się przyda!
Spacer po Ochocie to dobra propozycja dla rodziny cyklistów – konieczność przenoszenia roweru (lub wózka) wystąpi jedynie na wiadukcie nad ulicą Wawelską (punkt ten rowerzyści mogą ominąć – obowiązkowy jest jednak dla młodych fotografów:))
Opisy każdego przystanku zaznaczonego na mapie znajdziecie poniżej.
Filtrowa
Spacer po Ochocie rozpoczynamy nietypowo - przy Filtrowej 71, niedaleko przystanku tramwajowego.
Co wyróżnia to miejsce?
Rodzice zachwycą się piękną architekturą przedwojennych kamienic - młodsi uczestnicy spaceru wypatrzą od razu charakterystyczny punkt! To wesołe, nietypowe grafitti - błękitny piesek "czekający" pod klatką schodową kamienicy przy Filtrowej 71.
Mieszkanie Jana Parandowskiego
Z ulicy Filtrowej skręcamy w Zimorowicza - jedną z najpiekniejszych wśród maleńkich, zielonych uliczek Ochoty.
Pod numerem 4 znajdziemy kamienicę w której mieszkał i pracował Jan Parandowski, któremu uczniowie zawdzięczają jedną z najbardziej lubianych lektur. Na Zimorowicza tworzył także Teodor Parnicki, autor barwnych powieści historycznych.
Już niedługo dzieci pokochają dzieła tych pisarzy - a może już znają mity starożytnej Grecji?
Skwer im. Sue Ryder
Z Zimorowicza wychodzimy wprost na rozległy, zielony skwer im. Sue Ryder - tu dzieciaki mogą spotkać najmniejszych, szarych mieszkańców Ochoty. Czy w gąszczu jarzebin znajdziecie karmnik dla wróbelków? Będą Wam wdzięczne za odrobinę ziaren słonecznika lub garstkę kaszy!
Park Wielkopolski - dwa place zabaw dla dzieci!
Tuż za Skwerem im. Sue Ryder rozciąga się ogromny Park Wielkopolski . Możemy leniwie spacerować alejkami, pędzić rowerem w cieniu drzew - albo skorzystać ze stołów do ping-ponga.
Do wyboru - dwa place zabaw wyposażone w atrakcyjne urządzenia dla młodszych i starszych dzieci.
Zadbane trawniki aż kuszą by rozegrać rodzinny mecz piłki nożnej lub... partyjkę makao na kocyku.
Głodnych i spragnionych zaprasza kawiarnia "Kolonia".
Wiadukt nad Wawelską
Małych fanów motoryzacji zachwyci niepowtarzalny widok samochodów pędzących jedyną chyba w Polsce obwodnicą w centrum miasta. Przygotujcie aparaty fotograficzne! Z wiaduktu dokładnie obejrzycie monumentalny Pomnik Lotnika.
Ogród Jordanowski nr. 3
Teraz chwila koncentracji - trudno jest znaleźć furtkę do Ogródka Jordanowskiego przy Wawelskiej 3 - ale warto, bo to prawdziwie czarodziejski ogród!
Do dyspozycji - dwa kolorowe i wyjątkowo pięknie wyposażone place zabaw (jeden przystosowany dla naprawdę maleńkich maluszków) , boiska, kort...
W Ogrodzie zorganizowano też Lato w Mieście.
Na ścianie jednego z budynków uważni znajdą "płaskorzeźby" w tynku.
Ogród czynny jest do godziny 20.00.
Pola Mokotowskie - staw
Z Ogródka Jordanowskiego przechodzimy na Pola Mokotowskie. Centralnym punktem Pól jest staw. Wokół niego znajduje się mnóstwo kawiarnianych ogródków, gdzie można zregenerować siły. Ostatnio bardzo popularne są "Bolek" i "Kaczka".
Tuż przy stawie dzieci wyszaleją się na świetnie wyposażonym placu zabaw. Wieczorem, gdy park staje się mniej gwarny, może uda się zaobserwować kaczą rodzinkę z pisklętami...
Niektórzy spacerowicze ryzykują kąpiel w stawie - tej formy aktywności zdecydowanie nie popieramy!