Cmentarz żydowski
Stary cmentarz żydowski w Gliwicach znajduje się przy ulicy Na Piasku w Gliwicach. Jest to najstarszy zachowany zabytek kultury żydowskiej w tym mieście. Powstał w 1815 r. Przetrwało tutaj okoo 500 nagrobków. Na nagrobkach znajdują się inskrypcje w języku hebrajskim lub niemiecko-hebrajskim. Najstarsze nagrobki posiadają inskrypcje zrobione w rycie wypukłym w języku hebrajskim. Jest to jedno z ciekawszych miejsc związanych z historią miasta.
Plac Piastów
Znajdujemy się w "centrum" komunikacyjnym Gliwic. Z tego placu można z licznych przystanków dojechać autobusem do praktycznie wszystkich dzielnic Gliwic, a także do okolicznych miejscowości. Znajdziemy tu szereg sklepów, restaurację. Tu skręcimy w prawo, i ulicą Dubois udamy się w kierunku początku ulicy Zwycięstwa, która zaprowadzi nas prosto na rynek.
Początek ulicy Zwycięstwa
Jeśli spojrzymy do tyłu, możemy z tego miejsca zobaczyć charakterystyczną bryłę budynku dworca kolejowego w Gliwicach wraz z otaczającym go placem. Patrząc w drugą stronę zobaczymy długą piękną ulicę Zwycięstwa. Po lewej stronie znajduje się malutki skwerek z ławeczkami i zielenią, oraz małe punkty gastronomiczne.
Okrąglaki
Idąc ul. Zwycięstwa w stronę rynku po około 150 metrach miniemy charakterystyczne okrąglaki - pawilony handlowe w kształcie okręgu. Tuż za nimi po lewej stronie zobaczymy wysoki budynek centrum handlowego, który jest żartobliwie mówiąc pomnikiem pracy socjalistycznej, ponieważ od momentu rozpoczęcia budowy do jego ukończenia i oddania do użytku upłynęło ponad dwadzieścia lat.
Diabełki
Idąc dalej mijamy piękne kamienice i szereg sklepów wzdłuż ulicy. Dochodzimy do mostu na rzece Kłodnicy. Tuż za mostem po prawej stronie zobaczymy bryłę budynku Urzędu Miasta przed którym na placu znajduje się skwerek z bardzo ładną fontanną z faunami. Fontanna jest przez Gliwiczan potocznie zwana Diabełkami.
Ul. Dolnych Wałów
Na chwilę możemy przystanąć w miejscu, gdzie tory tramwajowe, które do tej pory towarzyszyły nam wzdłuż ulicy skręcają w prawo - to w tym miejscu znajdowały się stare wały grodu gliwickiego, stąd nazwa ulicy przecinającej ul. Zwycięstwa - Dolnych Wałów oraz jej charakterystyczny przebieg po okręgu. Tu ul. Zwycięstwa zaczyna wyraźnie iść pod górkę :(
Rynek
Po przejściu około 200 metrów dochodzimy do pięknego gliwickiego rynku, gdzie podziwiać możemy stary ratusz, podcienia, szereg galerii, restauracji, kawiarni. Tuż obok ratusza w zachodniej części rynku znajduje się fontanna przedstawiajca Neptuna na delfinie, stojąca na cokole wewnątrz kwadratowego basenu. Została wybudowana w 1794 roku.