Plac Wolności
Idąc od Ratusza przechodzimy obok pięknej fontanny w kierunku wschodnim pasażem łączącym Rynek z Placem Wolności, który niedawno został całkowicie przebudowany i unowocześniony. Znaczną część placu zajmują fontanny.
Rybnickie Centrum Kultury
Przechodzimy przez ulicę 3 Maja, idziemy w górę po schodach pełnych gazonów kwiatów i fontann do rybnickiego centrum kultury, które jest miejscem różnych imprez kulturalnych i wystaw. Obok znajduje się okazały budynek biblioteki miejskiej w otoczeniu wierzb płaczących.
Bazylika Św. Antoniego
Idąc ulicą Stromą a następnie Saint Vallier dochodzimy do ulicy Kościuszki i skręcamy na północ. Jesteśmy na ulicy Powstańców, przy której wznosi się Bazylika Św. Antoniego z dwoma smukłymi 95 metrowymi wieżami. Świątynia ta projektu Ludwika Sznajdera została zbudowana w latach 1903 - 1906, zwana jest też małym kościołem (styl neogotycki). Od strony zachodniej bazyliki stoi pomnik Jana Pawła II ufundowany przez społeczność rybnicką.
Park Jana Sarkandra
Schodząc w dół od kościoła ul. Powstańców Śląskich skręcamy na północ w ulicę Gliwicką stanowiąca przedłużenie ul. 3 Maja - podchodzimy pod wzgórze, na którym jest Park Jana Sarkandra przekształcony ze starego cmentarza. Na szczycie znajduje się kościółek akademicki, będący pozostałością kościoła farnego z XV wieku, murowany z cegły, wewnątrz gotyckie sklepienia żebrowe, według legend stoi na miejscu starej świątyni pogańskiej.