Park Starościński
Z dworca kierujemy się w dół ul. Piłsudskiego i dochodzimy do ul. 3 Maja. W otoczeniu Parku Starościńskiego znajduje się tutaj budynek starostwa Powiatowego z 1887 roku w stylu renesansu niemieckiego.
Kaplica Św. Juliusza
Następnie mijając zakon Urszulanek i jednocześnie prywatne liceum dochodzimy do alei kasztanowej przy ulicy Klasztornej - na samym początku jest kaplica pod wezwaniem Św. Juliusza stanowiąca najciekawszy obiekt znajdującego się obok zespołu szpitalnego św. Juliusza - wybudowanego w latach około 1868 (architektura z elementami stylu neoromańskiego i neogotyckiego).
Kościół ewangelicko-augsburski
Mijamy ul. Miejską i dochodzimy do zbudowanego w 1791 roku kościoła ewangelicko-augsburskiego (architekt Franciszek Ilgner) - jest to świątynia jednonawowa z neoromańską wieżą.
Plac Kopernika
Przechodząc dalej dochodzimy do ul. Młyńskiej, skręcamy w prawo i jesteśmy na Placu Kopernika, gdzie od strony zachodniej stoi zamek z XVII wieku, przebudowany w XVIII (projekt Franciszek Ilgner) - posiadający późno barokową klasycystyczną formę, obecnie mieści się tu siedziba Sądu Rejonowego.
Urząd Miasta
Po minięciu Placu Kopernika dochodzimy do Urzędu Miasta z 1928 roku w stylu klasycystycznym z reprezentacyjną balustradą klasycystyczną, w oknach znajdują się przepiękne witraże. Patrząc w lewo w stronę zachodnią widzimy smukły budynek Poczty Głównej z 1905 roku z czerwonej cegły.
Focus
Ulica Miejska przechodzimy następnie w ulicę Zamkową, na początku której jest skwer z fontanną na miejscu dawnej bożnicy żydowskiej. Kolejno po prawej stronie w miejscu dawnego browaru Rybnickiego, z którego zostały już tylko mury słodowni i część komina znajduje się centrum handlowe Focus gdzie możemy zatrzymać się na świeży sok z marchewki i nie tylko :), gdy wjedziemy na jego szczyt z górnego parkingu będziemy mogli podziwiać rozległą przepiękna panoramę na całe miasto i przyległe okolice.