Zaczynamy w Zagrodzie Żubrów
Niedaleko pszczyńskiej starówki, przy ulicy Żorskiej 5, spaceruje sobie żubr. Tego króla puszczy, a także inne zwierzęta spotkać możemy w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, która znajduje się na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec". Tu zaczniemy nasz spacerek. Znajduję się tu dwie zagrody wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego, na który osoby niepełnosprawne mogą wyjechać windą. W zagrodzie, obok żubrów, można jeszcze zobaczyć muflony, jelenie, daniele i sarny. Można też zwiedzić bardzo ciekawe ekspozycje w budynku edukacyjnym, a także zobaczyć trójwymiarowy film o żubrach.
Z odległości 3 metrów można najlepiej podziwiać żubry w porach karmienia tj. 10.00, 12.30, 15.00, 17.30.
Park Zamkowy
Idziemy ulicą Żorską w kierunku parku. Park Zamkowy otacza rezydencję książąt pszczyńskich. Rozciąga się na przestrzeni 48 ha, wzdłuż rzeki Pszczynki. Jest to jeden z najpiekniejszych śląskich parków. Pierwotnie późnorenesansowy ogród użytkowo-ozdobny został gruntownie przekształcony w II połowie XVIII wieku. Obecny kształt parku krajobrazowego typu angielskiego pochodzi z II połowy XIX stulecia. Jest tu dowolność wyboru parkowych ścieżek, jeśli ktoś ma ochotę można na jednej z wysp w tej części parku, przy herbaciarni, wypożyczyć łódki i kajaki.
Zamek w Pszczynie
Spacerując parkowymi alejkami dochodzimy do Muzeum Zamkowego w Pszczynie. W przebudowanym renesansowym zamku można zobaczyć oryginalne wnętrza z przełomu XIX-XX wieku. Zachęcamy gorąco do zwiedzania.
Cennik:
Wnętrza XIX i XX-wieczne:
Bilet normalny - 12.00 zł
Bilet ulgowy - 7.00 zł
Bilet rodzinny (rodzice i dzieci w wieku od 7 do 16 lat) - 28.00 zł
Zbrojownia:
Bilet normalny - 4.00 zł
Bilet ulgowy - 2,00 zł
Wnętrza + Zbrojownia
Karnet rodzinny (rodzice i dzieci w wieku od 7 do 16 lat) - 38.00 zł
Gabinet Miniatur:
Bilet normalny - 2.50 zł
Bilet ulgowy - 1.50 zł
Brama Wybrańców
Zamek w Pszczynie przebudowywany był kilkakrotnie. W epoce renesansu był to budynek dwupiętrowy, z krużgankami, zbudowany na planie nieregularnego czworoboku. Z tamtej własnie budowli zachowała się Brama Wybrańców, zbudowana w 1687 roku, będąca siedzibą straży zamkowej. Przez tę bramę udamy się na rynek.
Pszczyński rynek
Kierując się w lewo dochodzimy do rynku. Jest to uroczy ryneczek w kształcie prostokąta, otoczony pięknymi kamienicami z Ratuszem i kościołem ewangelickim. Można tu usiąść przy fontannie, odpocząć, zjeść lody w bardzo znanej pszczyńskiej lodziarni u Czarnieckiego lub odwiedzić pijalnię soków. Miłego spaceru!