Kamienica cechu rzemiosł
Dzieciom spodoba się kamienica Cechu Rzemiosł - a właściwie szyld.
Na szyldzie zaprazentowano symbolicznie sześć różnych rzemiosł - dziecko może pozgadywać, co oznacza każdy z herbów.
Trybunał
W trybunale często odbywają się koncerty. Jego podziemia mieszczą Muzeum Historii Ratusza i Trybunału Koronnego.
Niegdyś - gdy budynek pełnił funkcję ratusza, rajcy miejscy wykorzystywali podziemia do handlowania piwem! Po ustanowieniu Trybunału Koronnego, podziemia przeznaczone były na izby więzienne i katownię. Ta informacja z pewnością zachęci dzieci, które lubią makabryczne szczegóły, do zwiedzania Muzeum.
Jak podaje www.lublin.eu - w XVIII wieku wieku na parterze znajdowały się kolejno: skarbiec, kordegarda, apteka, sklepy i waga miejska. Na pierwszym piętrze, w dawnych salach Rady Miejskiej, po 1579 znajdowały się: obszerna sień, sala Sądów Trybunalskich, doskonale zdobiona, ze słynącym cudami Krzyżem Trybunalskim, fundacji Jana Zamojskiego, sala „ustępowa", gdzie gromadzili się członkowie Trybunału oraz kaplica. Ukończone drugie piętro przeznaczone zostało na posiedzenia sesji Trybunału Ziemskiego.
Galeria Sztuki Ludowej
W Galerii Sztuki Ludowej znajdziecie śliczne dzieła twórców ludowych. Miejsce ma przytulny klimat i mnóstwo zachwycających eksponatów!
Nam spodobała się złośnica z chochlą
Resaturacja Mandragora
Mandragora jest niesamowita - pachnie słodko cynamonem , można pogłaskać piekną Jafę przechadzajacą się po wnętrzu (jeżeli kotka obdarzy Was swoją uwagą...) , napić się herbaty Nana... Do herbaty koniecznie zamówić trzeba RUGELACHY - wspaniałe, maleńkie ciasteczka podawane w kielichu.
Dla dzieci są osobne dania- można zamówić kakao, rosołek z kreplaszkiem...
Dzieciom smakować będzie izraelski napój cynamonowy - podawany na zimno lub na ciepło.
W sklepiku Mandragory znajdziemy zaś przewodniki po żydowkich zabytkach Lublina i okolic jarmułki, menory, kolczyki, świece szabasowe, herbaty i zioła, książki, pocztówki, obrazy i akwarele, płyty z muzyką żydowską...
Kamienice Biernata i Frycza
Remont kamienicy kamienicy zwanej czasem kamienicą Modrzewskiego trwał niemal 10 lat! Ale warto było poczekać na efekt... Odnowiona fasada prezentuje się fantastycznie!