Witamy na ulicy Czwartek
Ulica Czwartek to pobudzające estetycznie miejsce - idziemy łagodnie pod górę a wzdłuż ulicy stare kamienice... Kiedy dotrzemy do zbiegu z ul. Szkolną, warto zwrócić uwagę na Dawny Dom Ludowy im. Icchaka Lejby Pereca z 1936 r. Należał on do robotniczej, lewicowej żydowskiej organizacji "Bund". Jak informuje Urząd Miasta Lublina na swojej stronie internetowej - obecnie to siedziba lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Stary dom obrośnięty bluszczem
U zbiegu ulicy Szkolnej z Krzywą, pod numerem 2 odkrywamy dom porośnięty bluszczem... Wygląda jak z bajki! Kamienne ściany, okiennice zdobione kafelkami i fantazyjne kaskady liści. Po prostu piękny.
Kościół Św. Mikołaja
Przed wami nastarszy z lubelskich Kościołów! Ponoć założył go sam Mieszko I w 986 roku. Dzięki jego funduszom na wzgórzu czwartkowskim stanęła drewniana kaplica. Dopiero w 1260 roku, staraniem Dominikanów kościół został wymurowany. Obecna budowla pochodzi natomiast z końca XVI wieku. Po przebudowie w połowie XVII wieku, otrzymała szatę typową dla renesansu lubelskiego.
Punkt widokowy za kościołem
Po przejściu na tyły kaplicy, koniecznie trzeba zerknąć na panoramę miasta. Znajdujemy się przecież na wysokim urwistym wzniesieniu! Widok rozpościera się stąd znakomity!
Straszny zakątek
Po drugiej stronie ulicy Szkolnej - dokładnie na przeciwko kościoła, znajdują się tajemnicze schody. Jeżeli zdecydujemy się na nie wejść, możemy liczyć na ładne widoki - z jednej strony Stare Miasto, z drugiej dachy kamieniczek. Stoi tu boisko do gry w piłkę nożną, na które można dostać się, nie całkiem legalnie, przez dziurę w ogrodzeniu... Przede wszystkim jednak, uwagę zwracają góry śmieci - skutecznie przysłaniając walory zakątka. Szkoda, bo miejsce ma duży potencjał. Gdyby miasto zadbało o czystość, byłby to punkt obowiązkowy dla każdego spacerowicza. A tak - tylko dla tych, którzy nie boją się odrobiny brudu.
Prawosławna Diecezja Lubelsko - Chełmska
Pierwszą drewnianą cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego wybudowano przy zbiegu ulic Ruskiej i Bazyliańskiej. Jej fundatorką była w 1447 roku księżna kijowska Maria Iwanowna. W 1607 roku w miejscu spalonej cerkwi wzniesiono nową kamienną świątynię. Był to okres prześladowania prawosławnych i w 1620 roku cerkiew siłą zajęli jezuici. Po trzynastu latach ponownie została prawosławna. W 1633 roku wyświęcił ją metropolita Piotr Mohyła (obecnie zaliczony w poczet świętych Prawosławnej Cerkwi). W czasie następnych 250 lat cerkiew przechodziła kilkakrotnie z rąk prawosławnych w katolickie. Kaźda zmiana właścicieli powodowała zmiany w architekturze, stopniowo pozbawiajšc ją elementów prawosławnych. W roku 1875 parafia unicka powróciła na łono Cerkwi prawosławnej. W chwili obecnej świątynia jest katedrą arcybiskupa Prawosławnej Diecezji Lubelsko - Chełmskiej.
Informacje z: www.lublin.cerkiew.pl
Lodziarnia
Ten spacer prowadził w górę, w dół, znowu w górę, i znowu w dół... Przyszła pora na odpoczynek! Lody z lodziarni na Placu Zamkowym, zlizane na sympatycznych ławeczkach lub murku, będą przyjemną chwilą wytchnienia. Nieważne, czy wybierzecie waniliowe czy czekoladowe - to będą lody o smaku Czwartku.